bloggerX's KRO

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
bloggerX
Posts: 134
Joined: 27 Aug 2007, 16:46
Auto:
Location: Bucuresti

bloggerX's KRO

Post by bloggerX »

KIA CEE'D 1.4 GSL BEST pewter beige
VN - 05 - KRO (Dragutz numar... si nici nu l-am ales)
Locuiesc in Bucuresti totusi.
Acum am 3000km cu 20% facuti in Bucuresti in trafic mediu.
0-1000km Consum 7.4litri
1000-2000km.Consum 7.7litri. viteza medie 38km/h
Carnet de 3.5 ani. In acest timp am condus din cand in cand doar SuperNova 1.4l 75CP maxim 5000km in total. Nu am mers cu foarte multe masini sau nu am observat comportamentul altor masini cand eram in ele.

Ce parere aveti de consum. Cel din service IMG mi-a zis la 1000km ca am un consum mediu foarte bun. Oricum pe vreme rece consuma sesizabil mai mult!

Masina este luata pe 30 oct 2007(dupa 2 luni de la comandare) In mai putin de 24h am infundat usa si prag dreapta, dar era functionala usa si se inchidea. Am rezolvat problema iar comportamentul omului de contact IMG a fost ireprosabil cost 42milioane. Singurul incident de cand am carnet.

Zgomotul aerodinamic este foarte mic (nu te ia vantul pe sosea si nici nu se aude cand mergi cu viteza mai mare). Acumuleaza mizerie pe partea din spate, mai mult decat alta masina! (presupun ca e din cauza ca bara spate este mai joasa) in comparatie cu alte masini, golf, astra, focus pe care le-am vazut mai curate ca a mea :roll:

Comportament rutier Bucuresti:
Suspensie dura cu zgomot infundat la trecerea peste linii de tramvai, dar nu deranjeaza. Roti: R15 65cm talon 185cm latime. Motor cu acceleratie foarte puternica pentru cilindree. Consum foarte mic daca conduci cu treapta V la 2000RPM putin peste 60km/h (asta se intampla cam rar... poate doar noaptea)

Comportament rutier extern:
E85 Bucuresti-Focsani
DN1 Bucuresti Predeal
Viteza 100km floare la ureche si liniste totala :)
De cand am cumparat-o am mers intre 110 si 120-130km/h. fara sa o turez mai mult decat e nevoie. Schimb pe la 2500rpm, iar franarea o fac prin frana de motor(ridic piciorul inainte de intersectie) pentru economia de combustibil. Viteza maxima 160-170km/h. Motorul urla mai tare la viteza asta. Ajungi destul de repede la viteza asta... dar parca nu este viteza ei de croaziera. 140km/h e suficient! Adica in clasa cu masinile clasa compacta :roll: La drum lung este foarte buna cutia de viteze! Uiti sa schimbi din treapta a V-a.
Tinuta de drum ireprosabila! Nu am reusit sa o fac sa scartaie in viraje. Poate lua curbe mai stranse decat ai vizibilitate sa o faci in siguranta!

Comportament iarna:
Desi cauciucuri sunt de vara peste 0 grade si umezeala stabilitatea nu este foarte afectata. Daca drumul este inghetat nu mai te simti in siguranta in viraje iar franarea se face greu sau cu intrari repetate ABS. Nu am lanturi sinu imi cumpar cauciucuri de iarna(nu am bani si evit sa circul, circul mai putin, vine sesiunea :roll:) merg mai incet si cand se poate circula in siguranta

Problemele de la altii:
Nu m-am convins daca se aude sau nu zgomotul din directie... pentru ca mi sa parut la un moment dat.
Se pare ca nu trebuie sa tin telefon langa port USB, dar e posibil sa fie doar din cauza stick... pentru ca pe al doilea nu am avut probleme!!! nu am testat mai mult. pe radio am observat doar ca nu prinde guerilla daca dau auto search.

Lumina
Am mers destul de mult noaptea iar luminile sunt incredibile. Nu folosesti faza lunga si totusi vezi sa mergi in siguranta la 120km/h!

Functionare dotari:
Climatizarea este foarte buna. Nu se aburesc parbrizele laterale sau cel din fata(daca stii sa o folosesti). Este gandit fluxul de aer foarte bine. Stergatoarele sterg perfect. Dezaburirea luneta este fooooarte rapida. Incalzirea oglinzi este extrem de utila si foarte rapida. Oglinzi imense vizibilitate foarte buna, dar eu tot nu stiu unde e spatele masinii... ma descurc cu greu la parcari :oops: La inceput masina mi sa parut foarte lata... si am avut emotii pentru ca nu stiam unde este marginea dreapta a masinii.

PROBLEMA: imi curge lichidul din vasul de spalat parbrizul :x nu stiu daca e spart sau curge prin imbinarea cu furtunul... de acum cand o sa trec prin service... nu prea curand adica :) dar e al naibii de enervant sa arunci cu bidon sau sa te opresti sa stergi cu mana jegul de pe parbriz.

Pare o masina gandita in sensul ca au renuntat la chestii inutile sau scumpe si au pus exact ce trebuie de o calitate foarte buna cu pret cat mai mic. Nu sunt textile pe usa... dar plastic este foarte frumos asa ca nu imi displace cum arata. Bordul nu e Sci-Fi dar e decent si sobru ca la o masina germana. Personal ma deranjeaza mai putin orange decat albastru. Iar ecran central il inchid :D

Sunt student la automatica si calculatoare an 3. Lucrez ca programator si am facut credit ca sa imi cumpar masina asta.(asa ca voi munci ceva pentru ea) Dupa 2 luni jumatate si 3000km sunt convins ca pentru 11864 euro nu puteam face o alegere mai buna! Alegerea am facut-o citind toate review de pe net din toate tarile europene inainte sa castige distinctiile de masina anului in Europa sau Romania. Este o masina foarte spatioasa, confortabila la drum lung, design/model 2007 si foarte performanta.
Kia Cee'd 1.4 LX Best 01.11.2007 , Pewter Beige 18500km

etienne
POSEDAT
Posts: 122
Joined: 22 Jul 2007, 12:38
Auto:
Location: Cluj Napoca

Post by etienne »

Felicitari si multi km fara drum la service.....Mi-ai luat topicul din gura cum ar veni (mai putin accidentu, scurgerea de lichid de parbriz si consumul-eu am scos 10.9 100% oras aprox 500km si in afara undeva la 7.3% aprx 1000KM - conduc un pic mai sportiv) ... asa ca nu mai deschid si eu JB...
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Piston Gray comanda 24 august ..ridicat 8 noiembrie..2007...in curs de dezvoltare a puterii.... http://picasaweb.google.com/mehedinti.st/AlbumFRTitlu#

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

cati mai multi km fara probleme...noi :D
cuprinzator review :)
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

catalin eftime
born on 13th
Posts: 96
Joined: 19 Nov 2007, 13:27
Auto:
Location: bucuresti, chitila

Post by catalin eftime »

bravo coane, felicitari, subscriu
cee'd best 1.4 dakar yellow
B 73 WXX
consum mediu 6,7 % - 12.000 km

bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by bogdan241 »

felicitari si de la moi :D
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

User avatar
moguai
Posts: 401
Joined: 04 Sep 2007, 21:40
Auto: Subaru WRX STI
Location: Bucuresti
Contact:

Post by moguai »

sa o stapanaesti sanatos si fara alte incidente.

in aceeasi situatie sunt si eu, nu am mai condus de f mult timp si atunci asa..din cand in cand..asa ca aceleasi emotii le am si eu prin trafic..mai ales in bucuresti...unde am mers - recunosc cam putin..
cred ca reviewul tau este in asentimentul tuturor celor care si au cumparat sau isi vor cumapra in curand ceed - sau cel putin ceed best - o echipare excelenta la un pret mai mult decat decent.
Ex: Ceed 1.4 Best, Kompass Blue
Ex: Subaru Impreza 2.0S, Pearl White
Now: Subaru Impreza WRX STI 2.5T, Rally Blue & Ceed 1.4 City

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Post by GabiA »

ce finantare ai ales si pe cati ani?
sa-ti traiasca masinutza si km fara probleme
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

Felicitari. Ma bucur sa vad ca exista oameni entuziasti. Sa o folosesti sanatos. Nici eu nu-mi permit cauciucuri de iarna momentan. Am avut vreo 2 momente de cosmar pe gheatza si in coborare, dar le-am depasit fara evenimente.
Sa te bucuri de cee'd cat mai mult, merita.
Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

bloggerX
Posts: 134
Joined: 27 Aug 2007, 16:46
Auto:
Location: Bucuresti

Post by bloggerX »

Ultimii 100Km in Bucuresti pe traseul Grozavesti-Universitate-Pantelimon (20km dus-intors) trafic lejer de noapte fara a sta mai mult de o tura la semafor. Consum 9.5l. Vmed 20km/h. Nu stau sa se incalzeasca motorul ci doar sa dezaburesc parbrizul.
Kia Cee'd 1.4 LX Best 01.11.2007 , Pewter Beige 18500km

bloggerX
Posts: 134
Joined: 27 Aug 2007, 16:46
Auto:
Location: Bucuresti

Post by bloggerX »

Problemea mea cea mai mare este ca a SARIT VOPSEAUA PE PRAGUL REPARAT LA IMG (si se vede grundul/plasticat alb pe o portiune considerabila) dar si pe aripa ce nu a fost schimbata de ei. In urma spalarii sau din alte motive... nu pot sa zic ca e doar din cauza spalarii la jet. Este vorba de vopseaua ce se pune pe cauciucul ce este sub masina si pe jumatatea inferioara a pragului. odata luata vopseaua au ramas doar petele de alb unde s-a luat vopseaua. Ei zic ca presiunea e prea mare si ca poate taia chiar si radiatorul si e normal sa sara vopseaua. M-au tratat foarte frumos... inca nu am inteles cine plateste, dar mi-a scris pe foaia de la casco de constatare exfoliat vopsea prag si am fost programat miercuri de la 9.

Am fost la service pentru vasul de spalare parbriz ce curgea. A durat 15minute cat sa demontat roata pe cric si s-a schimbat un furtun spart.

Masina are 4200 km si avand in vedere ca s-a mai incalzit nu mai se aud zgomotele de la suspensie ce apareau cand erau sub 0 grade. Greierele din torpedou sa rezolvat luand manualul si hartile.

Am prins si viteza maxima 200km/h. La 6000 rpm se opreste si un pic peste linia de 200km/h. Mi se pare stabila la viteza asta. Consumul mi se pare ca s-a mai micsorat.
Sunt in continuare foarte multumit de masina.
Kia Cee'd 1.4 LX Best 01.11.2007 , Pewter Beige 18500km

doio77
Posts: 772
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Post by doio77 »

le-am spus eu in topicul adresat zgomotelor spate la trecerea peste denivelari k daca se va incalzi afara nu o sa se mai auda acel zgomot:D, este clar k intre amortizoare exista o garnitura de plastic ceva care se intareste cand da frigul.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

bloggerX
Posts: 134
Joined: 27 Aug 2007, 16:46
Auto:
Location: Bucuresti

Post by bloggerX »

6800Km. Suspensia mi se pare mult mai zgomotoasa ca la inceput. Ceva se aude destul de urat in spate si nu cred ca e de la suspensie... adica e un greiere cam mare si nu stiu ce e.... Daca merg pe un drum cu denivelari se aud multe zgomote de la suspensie! Consumul de benzina e foarte bun adica 8-9l pentru Bucuresti in trafic(nu in ore de varf). In rest sunt foarte multumit de masina.

Zgomotul suspensiei difera foarte mult odata cu schimbarea temperaturii de afara. De asemenea si suspensia fata incepe sa se auda mai haotic ca la inceput, de asemenea am si acel clantanit peste sine de tramvai.

M-as duce la service... dar mi se pare ca toata suspensia este uzata si nu stiu ce se poate face.

Uneori se aud greieri in bord/ usi depinzand de gropi sau vibratia motorului.

Asa fac toate masinile straine??? sau sa regret ca nu mi-am luat Focus? :evil:
Kia Cee'd 1.4 LX Best 01.11.2007 , Pewter Beige 18500km

bloggerX
Posts: 134
Joined: 27 Aug 2007, 16:46
Auto:
Location: Bucuresti

Re: bloggerX's KRO

Post by bloggerX »

Am facut revizia de 1 an pe 30 noiembrie 2008 cost 470 lei la IMG. Aveam 10000Km la bord
Last edited by bloggerX on 05 Dec 2008, 15:09, edited 1 time in total.
Kia Cee'd 1.4 LX Best 01.11.2007 , Pewter Beige 18500km

bloggerX
Posts: 134
Joined: 27 Aug 2007, 16:46
Auto:
Location: Bucuresti

Re: bloggerX's KRO

Post by bloggerX »

Am avut probleme cu o vopsire din cele 3 facute anul asta la IMG! mai multe detalii intr-un topic Probleme.

Reclam si preturile mari practicate de acestia:
15milioane revopsit o bara + aripa stanga spate
20milioane indreptat + revopsit zgarietura usa si aripa dreapta spate

Pe de alta parte revizia a fost ieftina si facuta bine la IMG:
-am fost programat pt schimbare cuplaj directie
-sa incercat schimbarea bieletei spate pt bataile suspensie spate
-sa facut un test drive pt zgomote

Dupa revizie si schimbat cuplaj directie mai am putine batai in suspensie fata sau spate. Am mers o buna vreme cu un subwoofer greu in portbagaj si zgomotul aproape a disparut. Pentru bataile spate conteaza presiunea cauciucuri/greutate portbagaj/ temperatura.

Per ansamblu sunt multumit de IMG (Noroc cu CASCO!)[/color]
Last edited by bloggerX on 05 Dec 2008, 15:17, edited 3 times in total.
Kia Cee'd 1.4 LX Best 01.11.2007 , Pewter Beige 18500km

bloggerX
Posts: 134
Joined: 27 Aug 2007, 16:46
Auto:
Location: Bucuresti

Re: bloggerX's KRO

Post by bloggerX »

Acum am 11500Km. Consum 9.9% pentru trafic de bucuresti in conditiile in care fac o ora de la eroilor la gara obor! prin Victoriei! Pentru un consum bun nu trebuie stilul sportiv. Pun benzina Petrom sau Petrom V.

In anul 2 din cauza daunelor suferite mi s-a cerut 950 euro pt a continua cu CASCO OMNIASIG.
Am ales Casco BCR Asigurari cu 520 euro (franciza 100 euro). Sunt multumit de broker Sigura Broker.

In functie de temperatura, din cand in cand am diversi greieri prin bord (niciodata mai mult de 1-2 dar nu se mainifesta in acelasi loc).
Greierii sunt mici vibratii ale plasticelor, nu sunt foarte tari ca volum, asa ca nu aveti de ce sa va speriati! :D

Masina este foarte silentioasa, iar cu radio dat foarte incet e o placere sa o conduci. :D
Kia Cee'd 1.4 LX Best 01.11.2007 , Pewter Beige 18500km

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”