KIA cee'd 1.6 GSL + Optionale

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: KIA cee'd 1.6 GSL + Optionale

Post by scubli »

[Update la jurnal] Revin cu un update dupa 31.000km: Toate bune si frumoase, ma declar in continuare multumit de masinuta.
Recent am trecut pe gumele de iarna si automat jantele de aliaj pe 16" KIA pe care erau gumele. Dupa ce le-am pus, fiind obisnuit cu OZ-urile care au o latime de 7.5", cele KIA (6") mi s-au parut chiar ciudate, parca erau roti de rezerva :lol:
Tinand cont ca se apropie destul de repede iarna si temperaturi sub 0 grade, mi-am achizitionat si lichid de parbriz de iarna. E ceva lichid din Ungaria pe care l-am mai folosit si sunt foarte multumit de el.
Cam atat pana acum. Numai bine.

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: KIA cee'd 1.6 GSL + Optionale

Post by scubli »

[Update la jurnal] Am trecut cu bine de 33.000km, zapada, frig, etc. Toate bune si frumoase dar, din pacate, ieri am auzit un greieras deranjant venind din spate. Eram aproape de semafor, am lasat masina in frana de motor iar la semafor am ajuns deja la relanti si a inceput sa vibreze ceva in spate, din zona portbagajului. Am accelerat putin si s-a oprit pana am ajuns inapoi la turatia de relanti... Tin sa precizez ca nu am nimic in portbagaj inafara de tavita de portbagaj si trusa medicala, triunghi si stingator care sunt ingramadite toate in partea dreapta sub banda elastica si nu misca deloc. Nu-mi dau seama ce s-a destrans pe acolo sau ce ar putea sa vibreze, dar sincer e destul de deranjant... Aveti vreo idee de ce ar putea fi ?

Mory
Posts: 146
Joined: 22 Sep 2008, 12:35
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: KIA cee'd 1.6 GSL + Optionale

Post by Mory »

am si eu un zgomot asemanator si cred ca ar putea fi de la chestia aia care sta deasupra hayonului si care se poate scoate...chiar nu stiu cum ii zice...dupa ce am scos-o nu se mai auzea.
Kia pro_cee'd 1.4 109 CP black pearl 30.000 km B-99-VKN

Imaginatia conduce lumea

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: KIA cee'd 1.6 GSL + Optionale

Post by scubli »

@Mory: Acea "acoperitoare" de portbagaj ce e legata de haion cu 2 snururi ? La ea te referi ?
Am sa incerc sa o scot si sa vad daca mai am acea vibratie sau nu.


P.S. E o bijuterie a 2-a masina a ta din semnatura :D

Mory
Posts: 146
Joined: 22 Sep 2008, 12:35
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: KIA cee'd 1.6 GSL + Optionale

Post by Mory »

da...la ea ma refer. chiar nu stiu cum se numeste...cred ca se rasfrang vibratii de la motor in ea(parere proprie) dar oricum fara nu se mai aude

mersi pentru aprecieri...appreciate it
Kia pro_cee'd 1.4 109 CP black pearl 30.000 km B-99-VKN

Imaginatia conduce lumea

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: KIA cee'd 1.6 GSL + Optionale

Post by Teddy »

Incercati sa puneti 'un maimutoi' mare de plus si sa desfaceti si snururile :idea:
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: KIA cee'd 1.6 GSL + Optionale

Post by scubli »

[Update la jurnal] Trebuie sa recunosc ca a trecut o gramada de vreme de cand n-am mai scris nimic aici, asa ca ar cam fi cazul (cu scuzele de rigoare).
Am trecut de 47.000km cu bine, mici probleme pana acum, majoritatea rezolvabile.

Am spus de acea mica problema cu directia, un clinchet metalic cand viram scurt si rapid de volan, odata cu revizia s-a rezolvat si aceasta problema. Mi-a desfacut caseta de directie, a curatat si a uns tot pe acolo.

Am facut si revizia 3 nu de mult, a fost 640 lei total. Uleiul a fost Mobil 1 5W30, filtru de polen (am uitat total asa ca l-am luat de la KIA), bujii tot de la KIA, filtru ulei manopera si bla bla :-)

Alte probleme nu am, mai putin cateva scartaieli ici colo de care sper sa scap cat de repede. Una a fost la suportul pt. picior de langa ambreiaj, acel capac de plastic care s-a rezolvat si nu de mult a inceput sa scartaie un colt al sezutului scaunului soferului :?: Cu prima ocazie am sa rezolv si treaba asta.

De vreo luna mi-am schimbat gumele pe fata pt. ca Goodyear-urile era deja distruse total, chiar linse. Am luat Nankang UltraSport NS II (daca bine tin minte numele) iar dupa ce trece iarna o sa le schimb si pe alea de pe spate ca nu mai au mult. Gumele de iarna inca se prezinta bine, usoare urme de uzura.

Cam atat, cum o sa am alte noutati o sa le postez, sper ca ceva mai repede decat ultimele postari ;)

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: KIA cee'd 1.6 GSL + Optionale

Post by scubli »

A trecut ceva vreme, trebuie sa recunosc :-)
Cee'd-ul nu mai e la mine de mai bine de 1 an, dar tin sa va anunt ca a ajuns la peste 80.000km si merge foarte bine si fara probleme. L-am condus recent :P

Cat tine de masina mea, nu e locul potrivit in jurnalul de bord al cee'd-ului. Oricum, sunt foarte multumit de ea.

O zi cat de faina sa aveti !

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”