white angel

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: white angel

Post by bubumisu »

MeGeNe wrote:In legatura cu punctul 2, s-ar putea ca zgomotul sa provina de la catarama centurii de siguranta care loveste de stalpul din mijloc.
La mine se auzea la inceput acest zgomot, un clinchet ca de ceva metalic care loveste pe plastic dar cu centura pusa, pe partea stanga a scaunului din dreapta fata.
In mod ciudat, acuma nu se mai aude :mrgreen:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

dinu2007
Posts: 255
Joined: 02 May 2009, 15:55
Auto:
Location: Bucuresti - Titan
Contact:

Re: white angel

Post by dinu2007 »

s-au rezolvat toate problemele cum?.... foarte simplu
*schimbatoru "urme de uzura normale" am intrebat de ce pe volan nu au aparu aceste urme de uzura normale avand in vedere ca este acelasi material si mult mai folosit decat schimbatorul.... raspuns: asa mi sa zis
*pe stanga spate cica nu ar avea nimic si oricum daca ar avea, de vina sunt rotile mele pe 17 si presiune din roti de 3 bar (de unde au scos 3 bar nu stiu eu mereu fac 2)
*la ei geamunl nu a facut nici o figura si mi-au dat de inteles sa astept pana o sa se strice de tot probabil la 2 noaptea si o sa stau sa pazesc masina, ca doar nu o pot lasa cu geamul deschis :))) (ca sa nu mai zis ca ma faceau idiot pe fata ei ziceau ca masina mea a fost lovita in usa pe stanga eu le repetam ca a fost lovita in usa dar pe dreapta... dar cu cine sa te intelegi, cu niste oameni care afirma ca probabil cand au umblat in usa nu au bagat bine mufa cu nush ce pini si de aceea face asa, din nou incerc sa le explic ca usa aia nu a fost lovita niciodata dar fara rezultat.
*O problema rezolvata a fost zgomotul de la scaun unde a strans niste suruburi de la tapiterie
*iar zgomotul huruittul din marsalier la ei am avut norocul sa nu se auda ... deci nu are nimic :(
* mufa auxiliar am testat acelasi telefon cu acelasi cablu pe o masina din showroom si la fel se auzea mai incet pe auxiliar decat pe usb sau radio

CA O CONCLUZIE FINALA LA CE SA TE ASTEPTI DE LA UN MECANIC CARE HABAR NU ARE CA REVIZIA LA CEED FL SE FACE LA 20000KM SI NU LA 15000 ASA CUM SUSTINEA EL, si ce pretentii sa ai de la niste oameni care au fost programati sa reduca costurile ca doar este criza,,, cu toate ca asta presupune sa isi bata joc de clieti.

si colac peste pupaza ieri am facut revizia ceea ce baniesc ca presupune o verificare a masini, masina nu avea nimic iar astazi surpriza cand ridic piciorul de pe ambreaj se simte ceva ca si cum ar agata cablu sau stiu eu ce..


Rog si eu un coleg cu ceed 1.4 sa imi spuna si mie ce scrie pe eticheta de pe usa unde sunt specificate dimensiunile rotilor si presiunea.
sunt curios daca sunt trecute toate trei dimensiunile 15,16 si 17 sau doar 15 si 16.

are importanta ca nu mi-au pus stampila pe cartea de sevice la revizia a 2 a decat au scris cu pixu?

urme de uzura normale ...... http://lh5.ggpht.com/_ddfEuzXeQPk/TOUSW ... C_0004.jpg
http://picasaweb.google.com/dinu.petric ... 1688869714 ma gandeesc cu groaza cum o sa arate peste inca un an sau doi aceste urme de UZURA NORMALA probabil voi avea o suubelnita in loc de schimbator.
sfat renuntati la pachetul piele platesti in plus si rezista mai putin
Image

B-988-DNU Jurnal de bord ... Galerie foto
1.6 GSL BEST

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: white angel

Post by Minu »

Deci arata naspa rau.... :? si eu am pachetul piele+crom si cand vad pozele ma ingrozesc.Incearca sa faci o reclamatie la OPC,NU AI CUM SA NU CASTIGI la felul cum arata schimbatorul,pur si simplu pielea s-a tocit dupa schimbator,de "buna" ce a fost.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: white angel

Post by eugenflorinmanea »

Salut!
La ce service ai fost?
Pe schimbator esti sigur ca nu a picat nimic pe el? Parfum de masina (AmbiPur),..etc?
E foarte ciudat cum arata si foarte foarte repede!!
Eu am masina de 2 ani si nu are nici cel mai mic semn!
Ce-i drept eu nu am FL si sincer mie mi se pare pielea mai proasta la FL.
SAAB 9-5

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: white angel

Post by scubli »

Am postat si eu ceva asemanator acum mult timp... fac un scurt rezumat.
Mie dupa putin timp volanul imi arata mult mai rau, la fel si schimbatorul dar nu l-am observat decat mult mai tarziu, asa ca am mers si eu sa-l verifice si raspunsul de pe KIA Hotline a fost ca pH-ul pielii mele e de vina... Ce sa zic ?! Cu asa dobitoci chiar nu ai ce sa discuti, am ramas masca cand am primit acest raspuns, chiar din 2 locuri :|
Asa ca decat sa ma cert cu niste idioti si incompetenti precum cei ce se dau mari importatori de KIA la noi in tara am lasat-o balta, am sa dau vreo 200 lei sa-l reimbrac in piele cand o sa cred ca e necesar. La fel voi proceda si cu nuca de la schimbator, iar cat tine de burduful de "piele", care e de fapt o musama de cea mai proasta calitate posibila, am mers la un pielar sa-mi fac unul cum trebuie din piele dura.

dinu2007
Posts: 255
Joined: 02 May 2009, 15:55
Auto:
Location: Bucuresti - Titan
Contact:

Re: white angel

Post by dinu2007 »

La a fel am zis si eu o sa le fac in alta parte,pentru ca vorbesti singur cand ajungi la un service kia.
Acum ar trebuii sa iti schimbi mainile pentru ca acel material numit piele este de o calitate jalnica.
Service-ul la care am fost este faimosul MIT baneasa
Image

B-988-DNU Jurnal de bord ... Galerie foto
1.6 GSL BEST

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: white angel

Post by bubumisu »

dinu2007 wrote: Rog si eu un coleg cu ceed 1.4 sa imi spuna si mie ce scrie pe eticheta de pe usa unde sunt specificate dimensiunile rotilor si presiunea.
sunt curios daca sunt trecute toate trei dimensiunile 15,16 si 17 sau doar 15 si 16

Din pura curiozitate m-am uitat:

185 65 R15
195 65 R15
205 55 R16 (de astea am eu)
225 45 R17
T125 80 D15 (astea nu mai stiu de care sunt :? )

Dai un vin fiert pentru informatie :mrgreen:
PS: Daca vrei si presiunea, o sa ma uit maine, ca e ceva de scris
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
octav_ceo
Posts: 374
Joined: 14 Apr 2009, 22:26
Auto: Ceed 2009
Location: Brasov
Contact:

Re: white angel

Post by octav_ceo »

dinu2007 wrote:...
sfat renuntati la pachetul piele platesti in plus si rezista mai putin
salutare
pachetul respectiv il am de 1 an si jumate si am cam 19k km dar nu am deloc pielea curatata, nici de volan, nici pe schimbator.
cred ca e o chestie de noroc (in cazul tau de ghinion) al calitatii materialelor.
drumuri faine
1.4 GSL City Machine Silver
achizitionata in 13 aprilie 2009

din 1 octombrie 2011 BV-80-CEO
din 17 februarie 2011 si pe GPL
ODO GPL: ~ 120K km
ODO: ~ 140K km

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: white angel

Post by Minu »

El are modelul facelift,deci e alta piele.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: white angel

Post by bondalicir »

si eu am modelul facelift si am 35k km si nici o problema. e foarte ok schimbatorul. e vorba de ph-ul transpiratiei fiecaruia. unii au ph-ul mai acid si de aia...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: white angel

Post by scubli »

@bondalicir: Total de acord cu tine, dar pielea de pe volan, schimbator etc ar trebui tratata pt. pH-uri mai acide, nu sa purtam noi manusi sa nu se distruga :lol:

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: white angel

Post by blajanm »

sau te duci cu foaia de analize la dealer sa stie ce masina sa iti recomande.(scz nu m-am putut abtine)
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: white angel

Post by bondalicir »

am vazut problem asta si la alte masini nu numai la kia. stiu pe cinev cu un megan care si-a rezolvat pe garantie problema asta. deci daca insisti poti sa o rezolvi si tu. scubli, parca tu ai avut aceeasi problema cu volanul. cum ai rezolvat-o?
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: white angel

Post by scubli »

@bondalicir: Din pacate n-am rezolvat-o. Am tot primit raspunsuri legate de pH-ul pielii mele si un sfat de a merge in Bucuresti ca am mai multe sanse sa mi-l schimbe pe garantie, dar sincer nu voi merge pana in Bucuresti pt. asa ceva, cu banii de drum imi imbrac tot interiorul in piele... Cand va fi prea distrusa pielea de pe volan am sa merg undeva sa-mi reimbrac volanul in piele si gata, problema rezolvata. :-)

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: white angel

Post by bondalicir »

prin bucuresti am vazut la cineva pe un opel astra volan imbracat in piele aftermarket cu 80 euro spuneai ca e din fabrica. super tare... nu am vazut la schimbator cum arata imbracat aftermarket.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”