[Jurnal de bord] Pro_Ceed Classic 1.6

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
noir
31337
Posts: 229
Joined: 29 Feb 2008, 10:24
Auto:
Location: Bucuresti

Post by noir »

Eu am avut unele probleme cu niste rampe, dar daca esti atent te descurci :)
pro_cee'd 1.4 best/so red/B-82-SNH/50000km/no problems

am adaugat: alarma maat 679 extreme 2; filtru conic k&n; subwoofer Focal SB 30 SPL; amplificator Focal Solid 2; condensator Juice JW1D;

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

si cu bordurile cum stam ? putem urca sau suntem mai sfiosi asa ?
ca si mie tot un proceed trebuie sa-mi vina :)

noir
31337
Posts: 229
Joined: 29 Feb 2008, 10:24
Auto:
Location: Bucuresti

Post by noir »

depinde de bordura, eu de obicei parchez cu spatele ca este mai ridicat din cate am observat...oricum, nu este CHIAR atat de joasa, in 90% din cazuri nu va trebui sa va faceti griji.
pro_cee'd 1.4 best/so red/B-82-SNH/50000km/no problems

am adaugat: alarma maat 679 extreme 2; filtru conic k&n; subwoofer Focal SB 30 SPL; amplificator Focal Solid 2; condensator Juice JW1D;

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Post by bprodan »

La chestia asta ma gindeam si eu, sa intru cu spatele. In caz de ceva cade toba si nu e tragedie..daca face poc rezervorul e mai rau:)
90% nu e bine:) Acasa+job+acasa ar insemna 3 borduri...deci in 3 zile inseamna ca ating o bordura?
ehh...exageram..oricum vream sa imi iau audi la un moment dat...acum vad si eu cum e sa mergi cu o masina 'sport'.
A fost o emisiune interesanta la TopGear, unde cei 3 incercau sa iasa dintr-o parcare subterana din Paris cu cite o masina sport (Ferrari, Lamborghini si Zonda parca) Au avut aceeasi problema..au pus niste scinduri de lemn de la o naveta si gata...facem si noi la fel :))
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

hahahaha tare si ne plimbam cu naveta de lemn in protbagaj ? :lol:
in cazul asta propun sa ne facem un mic covoras din sipcutele alea si il bagam pe ala la inaintare cand e de vrem sa suim o bordura :D

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Post by bprodan »

daca mai luam nisip antiderapant, lopatica, lanturi, extinctor & toate celelalte necesare, mai trebuie sa agatam si o remorca eventual pt spatiu :))
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

Zen
Posts: 41
Joined: 13 Apr 2008, 00:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Zen »

Noir, nu-mi zi ca tu cand parchezi la munca pe splai, pe partea cu "garla", dai cu spatele ca sa urci bordura, in timp ce aia din spate vin cu 100 la ora? :shock:
BTW: Ai avut probleme cu bordura aia, ca e de inaltime medie, ca majoritatea de prin Buc?
KIA Pro_CEE'D 1.4 GSL BEST So_Red + alarma Maat :D

noir
31337
Posts: 229
Joined: 29 Feb 2008, 10:24
Auto:
Location: Bucuresti

Post by noir »

Zen, stau pe dreapta langa Finansbank linistit, cu avariile, astept sa treaca puhoiul de masini, apoi fug la bordura, dau cu spatele si o urc :P am incercat cu fata, dar nu numai ca o parchez si mai prost, dar am si atins grila/scutul in unele locuri de langa garla...bordura asta are inaltimi diferite in locuri diferite, blah. In rest nu sunt mari probleme, am mai zis, nu este chiaaar atat de joasa masina. Nu e Logan sau Matiz dar nici Ferrari nu este :P
pro_cee'd 1.4 best/so red/B-82-SNH/50000km/no problems

am adaugat: alarma maat 679 extreme 2; filtru conic k&n; subwoofer Focal SB 30 SPL; amplificator Focal Solid 2; condensator Juice JW1D;

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Post by bprodan »

Super tare, eu tot acolo am jobul. Pe splai intersectie cu Tabacarilor :) Mie acea bordura mi se parea f inalta, desi am remarcat si eu ca variaza.
Deci la munca sunt linistit (desi cred ca nu o sa o cocotz acolo la inceput)
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

Zen
Posts: 41
Joined: 13 Apr 2008, 00:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Zen »

noir wrote: am incercat cu fata, dar nu numai ca o parchez si mai prost, dar am si atins grila/scutul in unele locuri de langa garla...
Hmm, daca face probleme acolo, inseamna ca trebuie sa-mi schimb stilul de parcat :roll:
Si o sa mai astept putin si cu jantele pana ma obisnuiesc bine cu ea.

\:D/ Tocmai ce-am sunat la dealer. Masina e pe drum in trailer. Dar s-au oferit oamenii sa-mi puna si alarma cu 4 mil. :?: Am zis ca-i ok si cum maine nu pot ajunge la GL s-o iau, a ramas pe luni. Deci banuiesc ca ne vedem marti pe splai :D
KIA Pro_CEE'D 1.4 GSL BEST So_Red + alarma Maat :D

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

ai achitat-o integral de ti-au si trimis-o sau e doar bulan ?

Zen
Posts: 41
Joined: 13 Apr 2008, 00:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Zen »

Am achitat-o jumatate. Ca am zis ca daca le dau toti banii, nu mai au nici un interes sa se grabeasca.
Si initial, dealerul mi-a zis ca e foarte posibil sa ajunga inainte de Paste, adica la nici 2 sapt dupa plata. Abureala! :P Ca cica ar fi gasit pe stoc pe undeva. Dar e bine si asa, n-a trecut luna inca. E prima data cand abia astept sa treaca weekend-ul. :D
KIA Pro_CEE'D 1.4 GSL BEST So_Red + alarma Maat :D

cash
Posts: 137
Joined: 01 May 2008, 19:49
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by cash »

Mie mi se pare destul de clara treaba din cate am tot citit pe aici: daca e model standard (best, classic, base etc) e posibil sa vina f repede deoarece se mai fac stocuri pe ici pe colo (inclusiv in fabrica). Daca are ceva optionale adaugate la modelul standard atunci clar nu exista stoc si se asteapta dupa procedura de comanda normala. Evident in ambele cazuri cateva zile plus minus sunt legate de factorul uman (dealer mai ales).Punct.
CEE'D 1,6 GSL BASE Piston Grey + 2-3 optionale;
poze: http://picasaweb.google.com/adrianstefa ... bilicaCeeD
jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=2692
ODO 18000km

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Post by bprodan »

Evident ca singura sansa sa gasesti ceva pe stoc sunt cele cu echipare standard. Am avut totusi ocazia sa cumpar un diesel de 1.6 la >17000 euro, avea inclusiv scaune incalzite. Probabil refuzat din varii motive.
Ce am aflat de la dealerul din Tulcea e ca Best (daca nu ai pretentii pe culoare) e f probabil sa gasesti in romania, ajunge in 2 saptamini. E mult mai greu de gasit o versiune scumpa de chipare/ motor mare, nu sunt asa cautate.
De asemeni, daca te grabesti, ca mine , fiecare dealer are minim 2 masini in magazin, cauti cu atentie prin tara si gasesti. Dealerii nu vad decit stocul general, nu ce au ceilalti pe stoc.
Poti gasi masini folosite de drive test (f putin, eu gasisem una folosita la inaugurarea din slovacia), dar discountul e f mic (3%) si nu se merita sa iei masini frecate de altii, fie si citiva zeci/sute km
Un amic se mira ca se vand aceste masini de drive test, mie mi-au fost oferite de ambii dealeri, dar intradevar nu mi se pare ok. Ma incantasera un pic, pt ca venea imediat, dar totusi eu nu consider ok sa iei o masina uzata.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

cash
Posts: 137
Joined: 01 May 2008, 19:49
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by cash »

cred ca ai vrut sa zici mai putin de 17000 euro - deci trebuia "<" :)

De obicei (mai cu aranjamente) masinile de drive test, showroom se dau cu discounturi mai mari - si uneori e rentabil sa le iei. Astia or fi mai destepti si vor sa le dea repede ca sa nu piarda bani multi la ele.
CEE'D 1,6 GSL BASE Piston Grey + 2-3 optionale;
poze: http://picasaweb.google.com/adrianstefa ... bilicaCeeD
jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=2692
ODO 18000km

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”