~~~IC3's Jewel 1.6 CRDI~~~

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
IC3
Suspect
Posts: 183
Joined: 26 Jan 2008, 15:17
Auto:
Location: Craiova

~~~IC3's Jewel 1.6 CRDI~~~

Post by IC3 »

In sfarsit am ridicat si eu Cee'd-ul dupa o asteptare de 2 luni si jumatate.
Avea 6 km la bord cand am ridicat-o dar din pacate prima poza i-am facut-o de-abia la 11 km pt ca si uitasem de poze cand m-am vazut la volanul ei. Ce pot sa spun...este o bijuterie dupa cum am denumit si jurnalul meu de bord.
Dupa cum spuneam...cand am ridicat-o ieri dupa-amiaza pe la ora 4 de la dealer avea 6 km la bord...aseara pe la ora 9 avea deja 250 de km :lol:....asta fiind drumul de la Bucuresti la Craiova.

Am avut un consum super avand in vedere ca motorul inca este in rodaj. Am resetat CB la iesire din Bucuresti...iar cand am ajuns in Craiova mi-a afisat un consum de 5.2% la o viteza medie de 42 km/h. Ce-i drept am mers destul de incet (nu i-am dat mai mult de 110). O singura exceptie am facut cand am depasit o coloana formata din 3 tiruri si atunci i-am dat 140 ca-mi venea masina din fata.

Cateva pareri pro si contra:
+motor silentios pt un diesel
+stabilitate excelenta la drum lung
+cei 115 caluti se descurca foarte bine cand ai nevoie de ei :wink:
+incalzirea din scaune este foarte promta (in maxim 2-3 minute transpiri in scaun)
+sistem audio super

-am deja un greieras, dar l-am depistat...e la oglinda retrovizorie
-comenzile de pe volan eu le-as inversa...adica le-as pune pe alea din partea dreapta in partea stanga si invers.
-scaunele mi se par putin cam tari
-frana de mana tine bine daca e trasa la maxim...eu zic ca ar mai trebui stransa.

In rest ce sa zic...problema cea mai des intalnita...aceea cu troncanitul amortizoarelor(sunete la suspensii pe spate) nu o am, nici cea cu intreruperile acelea specifice motoarelor diesel, iar intensitatea luminilor de bord nu ma deranjeaza deloc. Sper s-o tina asa pana la 1 milion de km :))

O sa revin si cu poze zilele astea ca deocamdata nu am decat una cu kilometrajul cand am ridicat-o.

Ca o concluzie pana acum sunt super multumit de masina. Daca ar fi si dealerii cum e masina mi-as cumpara toata viata masini numai de la Kia :D
Cee'd 1.6 CRDI HP, So RED.
Comanda data pe 25.01.2008; achitata integral 19.03.2008 si ridicata pe 10.04.2008.
Album foto IC3's Cee'd

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

felicitari ! :D sa sapanesti sanatos masina si sa te bucuri multi km de ea, fara probleme!

bafta !
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by rayman »

Felicitari, sa te bucuri de ea fara incidente.. e-o masina super!
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

cmg_george

Post by cmg_george »

..-frana de mana tine bine daca e trasa la maxim...eu zic ca ar mai trebui stransa. ...
ce are daca tine?de ce stransa?
Sa te bucuri de masina cat mai multi km si fara incidente.

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ady85btz »

felicitari si sa te tina 10 milioane de km,nu 1 :D
cand am facut test-drive-ul am facut cu un diesel de 90 de cai si mi-a placut la nebunie...cred ca asta al tau rupe norma 8)
numai bine
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

Felicitari si drum bun.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

babu
driver manager
Posts: 194
Joined: 29 May 2007, 09:45
Auto:
Location: Bacau

Post by babu »

:D felicitari si...bun drum!
Sageata Albastra-BC18GBA

babu
driver manager
Posts: 194
Joined: 29 May 2007, 09:45
Auto:
Location: Bacau

Post by babu »

:D bun drum!..buna alegere!
Sageata Albastra-BC18GBA

maresalu
Posts: 71
Joined: 07 Mar 2008, 23:23
Auto:
Location: Bucuresti

Post by maresalu »

Felicitari fericitule!!! Drum bun!...baga ceva poze sa ne clatim ochii... ca mai avem de asteptat un pic.
Kia Cee'd SW 1,6 GSL CLASSIC Piston Grey
Comanda...22.02.2008
Seria.........16.05.2008
Ridicata.....23.05.2008

iseeyou
Posts: 14
Joined: 27 Mar 2008, 22:57
Auto:
Location: Baia Mare

Post by iseeyou »

Felicitari pentru masinuta.
Abia astept s-o primesc si eu, apoi deschid si eu jurnal de bord:) .
Cat mai multi km fara incidente, probleme!
Un weekend glorios!

IC3
Suspect
Posts: 183
Joined: 26 Jan 2008, 15:17
Auto:
Location: Craiova

Post by IC3 »

Mercy mult pt urari!!!
Sunteti niste baieti extraordinari...sincer.
Am invatat mult de la cei care activeaza pe forum...nu vreau sa dau nume pt ca mi-e teama sa nu uit vreunul. Promit sa vin la urmatoarea intalnire care va avea loc.
Masina merge super...imi place cum se infige...cand apas acceleratia mananca asfaltul :)
Deja am fost si i-am cumparat: Pronto pamatuf pt praful din interior, sampon ca s-o fac frumoasa, Ambi Pur, laveta pt sters dupa spalare. Eu stau la curte si ar fi si pacat s-o dau pe mana alora de la spalatorie cand pot eu sa ma ocup de ea. App.....voi cu ce ziceti ca e mai bine s-o frec (masina:))...cu perie sau cu burete? Eu cumparai burete pt ca mi se pare ca periile sunt cam tari si mi-e frica sa nu zgarie.
Oricum ...maine o spal ca are sedinta foto :))
Cee'd 1.6 CRDI HP, So RED.
Comanda data pe 25.01.2008; achitata integral 19.03.2008 si ridicata pe 10.04.2008.
Album foto IC3's Cee'd

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

IC3:
In primul rand felicitari pt. masinuta si cat mai multi km fara probleme.

Si eu sunt in situatia ta si imi spal masina acasa, nici sa nu te gandesti sa folosesti perie pt. ea, un burete moale e foarte bun si stearsa dupa spalare cu piele de caprioara.

Dupa ce o speli, grabeste-te cu pozele pt. ca este excelenta culoarea :)

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

IC3 wrote:Eu stau la curte si ar fi si pacat s-o dau pe mana alora de la spalatorie cand pot eu sa ma ocup de ea. App.....voi cu ce ziceti ca e mai bine s-o frec (masina:))...cu perie sau cu burete? Eu cumparai burete pt ca mi se pare ca periile sunt cam tari si mi-e frica sa nu zgarie.
Oricum ...maine o spal ca are sedinta foto :))
e de discutat in ce priveste spalatul...buretele xcat ar fi de moale aduna in pori particule abrazive care zgarie...xcum, operatiunea trebuie facuta cu multa apa! ca solutie low cost as inclina mai mult pt o perie cu peri lungi si moi ..... cred totusi ca daca se spala cu jet-ul e cel mai bine...dar necesita ceva investitie :)
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: ~~~IC3's Jewel 1.6 CRDI~~~

Post by sonty »

IC3 wrote:Am avut un consum super avand in vedere ca motorul inca este in rodaj. Am resetat CB la iesire din Bucuresti...iar cand am ajuns in Craiova mi-a afisat un consum de 5.2% la o viteza medie de 42 km/h.
ulala ce medie. deci mie de-aia imi consuma atata. eu la ultimul craiova-bucuresti-craiova am ajuns cu viteza medie 78km/h :)
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

IC3
Suspect
Posts: 183
Joined: 26 Jan 2008, 15:17
Auto:
Location: Craiova

Post by IC3 »

@ida01ro sunt constient ca atat buretele, cat si peria nu sunt solutii foarte bune. Dar cum ziceai si tu....solutia cea mai buna necesita si o investitie pe masura.

@sonty stai sa vezi dupa ce-i fac rodajul :lol: Oricum...sa stii ca sunt adeptul sigurantei la volan, asa ca nu cred ca o sa fac excese nici dupa ce iese din rodaj....bine...dar nici chiar asa de incet n-o sa mai merg.
Cee'd 1.6 CRDI HP, So RED.
Comanda data pe 25.01.2008; achitata integral 19.03.2008 si ridicata pe 10.04.2008.
Album foto IC3's Cee'd

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”