Pompilius Bej

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Post by Malte »

Ei pot sa scrie in carnetul de garantie ce vor,sunt obligati insa sa respecte regulile generale de acordare a garantiei,asa cum sunt reglementate in Romania si nu cred ca se prevede pe undeva,ca,daca se defecteaza un produs in perioada de garantie,clientul sa plateasca vreo manopera.Asa ca,in caz de litigiu ,OPC-ul rezolva problema,vorbesc din experienta.
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

pompilius
Posts: 122
Joined: 21 Jun 2007, 21:59
Auto:
Location: Calarasi

Post by pompilius »

Malte wrote:Asa ca,in caz de litigiu ,OPC-ul rezolva problema,vorbesc din experienta.
Pana la Dumnezeu de mananca Kia si buzunarele :)
Eu unul m-am fript cu termenul de asteptare,am facut reclamatie la OPC si pana acum nimic.Asa ca.....................
Cee'd 1,4 LX Best Pewter Beige
CL-19-RIP

pompilius
Posts: 122
Joined: 21 Jun 2007, 21:59
Auto:
Location: Calarasi

Post by pompilius »

Astazi am fost la politie sa depun actele pentru inmatriculare.
Nenea de acolo mi-a zis ca in factura trebuie trecuta si tara de origine.I-am aratat ca in cerificatul de conformitate scrie Made in SK.
A mai intampinat cineva asemenea probleme?
Cee'd 1,4 LX Best Pewter Beige
CL-19-RIP

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Fiecare cu piticii lui ... Asta cu tara de origine cel mult conta cand plateai taxele, nu vad cu ce'l deranja pe el...
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

pompilius
Posts: 122
Joined: 21 Jun 2007, 21:59
Auto:
Location: Calarasi

Post by pompilius »

Cred ca baiatul asta s-a scrantit la scufita de cand a intrat aici la inmatriculari pentru ca inainte la el imi reparam Oltcitul si nu era asa!
Cee'd 1,4 LX Best Pewter Beige
CL-19-RIP

pompilius
Posts: 122
Joined: 21 Jun 2007, 21:59
Auto:
Location: Calarasi

Post by pompilius »

Am ajuns la 2200 km si sunt foarte multumit de masina.
Intre timp am cumparat si 4 pneuri de iarna Dunlop Wintersport 3D.
Deoarece lichidul de racire este sub nivelul minim am cumparat o sticla de 1l de Aral Antifreeze Extra.
Ce puteti sa-mi spuneti este compatibil cu lichidul existent in masina?
Cee'd 1,4 LX Best Pewter Beige
CL-19-RIP

scosmin
Killed In Action
Posts: 371
Joined: 20 Jul 2007, 22:04
Auto:
Location: Focsani/Iasi
Contact:

Post by scosmin »

pompilius wrote:Am ajuns la 2200 km si sunt foarte multumit de masina.
Intre timp am cumparat si 4 pneuri de iarna Dunlop Wintersport 3D.
Deoarece lichidul de racire este sub nivelul minim am cumparat o sticla de 1l de Aral Antifreeze Extra.
Ce puteti sa-mi spuneti este compatibil cu lichidul existent in masina?
Trebuie sa fie din acela care nu ataca aluminiul.
Kia Cee'd 1.6 CRDi LX BEST PewterBeige(TM) C:19.07.07, S:03.10.07, L:20.10.07. T3h album
Kia Sportage 1.6 T-GDI GT-LINE MT CanyonSilver(TM) C: 30.06.2017 L:09.09.2017

pompilius
Posts: 122
Joined: 21 Jun 2007, 21:59
Auto:
Location: Calarasi

Post by pompilius »

scosmin wrote: Trebuie sa fie din acela care nu ataca aluminiul.
..................si care-i ala sau care-i categoria?
Cee'd 1,4 LX Best Pewter Beige
CL-19-RIP

scosmin
Killed In Action
Posts: 371
Joined: 20 Jul 2007, 22:04
Auto:
Location: Focsani/Iasi
Contact:

Post by scosmin »

Deci in manualul in limba engleza la pagina 7-34 spune asa:
Lichid de racire recomandat:
- a se folosi doar apa usoara (probabil distilata) (de-mineralizata) in mixtura de antigel.
- motorul autoturismului dvs. are componente din aluminiusi tyrebuie sa fie protejate de un agent de racire pe baza de etilen-glicol pentru a preveni coroziunea si inghetul.
- A NU SE FOLOSI agent de racire pe baza de alcoolsau metanol sau orice mixtura a acestora cu agentul de racire recomandat (adica cel be baza de etilen-glicol).
- a nu se folosi o solutie care contine mai mult de 60% antigel sau mai putin de 35% antigel, deoarece astfel se reduce eficacitatea solutiei.

se da si un tabel cu procentaje de antigen/apa distilata pentru diverse temperaturi.

(temperatura) (procentaj antigel)/(procentaj apa distilata)
(-15 C) 35%/65%
(-25 C) 40%/60%
(-35 C) 50%/50%
(-45 C) 60%/40%

PS: agent de racire probabil ca inseamna antigel. (manualul in RO e in masina si nu am acces la el acum, dar sunt sigur ca am tradus corect).

Recomand citirea manualului, macar capitolul 7 Maintenance. Sunt enumerate cateva atentionari si pericole chiar la partea cu agentul de racire al motorului. Spor!
Kia Cee'd 1.6 CRDi LX BEST PewterBeige(TM) C:19.07.07, S:03.10.07, L:20.10.07. T3h album
Kia Sportage 1.6 T-GDI GT-LINE MT CanyonSilver(TM) C: 30.06.2017 L:09.09.2017

pompilius
Posts: 122
Joined: 21 Jun 2007, 21:59
Auto:
Location: Calarasi

Post by pompilius »

Tocmai ca m-am uitat in manual si de-aia am pus intrebarea pe forum in speranta ca cineva mai avizat imi va raspunde.
Ceea ce scrie in manual la cap.8-4 spune ca lichidul de racire este " baza de etilenglicol pentru radiator aluminiu".Mie imi pare putin cam general.
La uleiuri si la lichidul de frana se spune de care anume.
Cee'd 1,4 LX Best Pewter Beige
CL-19-RIP

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

La acest capitol sunt cam derutat. Poate, un posesor de cee'd mai perseverent va gasi formula ideala. Astept cu interes. Drum bun. :lol:
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

shumilica
Posts: 63
Joined: 12 Oct 2007, 23:34
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by shumilica »

Ceea ce vrea s? zic? manualul de utilizare este s? nu folosi?i antigel pe baz? de metanol sau orice alt alcool. Tradus:
1. Lua?i sticla pe care v-o permite?i de pe raft ?i ?ncepe?i s? citi?i ingredientele.
2. At?ta timp c?t ?n lista aceea nu scrie metanol sau oricare alt ingredient cu termina?ia „-ol” pute?i s? o pune?i ?n co?ul de cump?r?turi.
De altfel aten?ie mare ?i la solu?iile de parbriz:
NU lua?i solu?iile care con?in metanol pentru c? atac? ochii (sau c?ile respiratorii... oricum risc crescut de cancer). A?i v?zut ?i voi cum miroase c?nd da?i cu solu?ia de parbriz, a?a c? nu pute?i spune c? solu?ia nu ajunge ?n habitaclu (poate doar dac? dai pe recirculare c?nd speli geamul, nu am ?ncercat).
Astazi daca nu esti confuz inseamna ca nu gandesti clar!

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

din cate-am priceput antigelurile sunt si ele 'antiprost', fiind de diferite culori. mecanicii asa se refera la tipurile de antigel: "de-ala albastru, de-ala rosu, etc.". totusi o confirmare de la un om responsabil care stie ce sa faca ar fi utila. la mine am completat cu apa distilata aproape 100ml. daca ar fi fost vorba de mai mult poate mi-as fi asumat riscul sa torn 'de-ala albastru', dar asa deocamdata e bine.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”