amenda platita- scrisoare de executare

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

amenda platita- scrisoare de executare

Post by eugenflorinmanea »

Salutare. Pe 4 aprilie 2009 am primit o amenda pentru viteza (148 in afara localitatii-660 ron; 330 ron in 48 de ore luratoare).
Am platit amenda pe 7 aprilie, incadrandu-ma in cele 48 ore. Amenda a fost platita la CEC, iar duduia de acolo mi-a spus ca nu mai trebuie sa fac nimic altceva (gen trimitere copie chitanta undeva).

Pentru ca acum in martie sa ma trezesc dupa 2 ani cu somatie de executare din partea primariei de unde 'domiciliez', ca nu am platit amenda.
Ce e de facut? A mai patit cineva asta? Nu tu intrebat de sanatate 2 ani si acum bam - somatie de executare ca figurez cu amenda neplatita.
Partea proasta e ca am pierdut si chitanta.
SAAB 9-5

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: amenda platita- scrisoare de executare

Post by Ogy »

Avand in vedere suma trebuie sa mergi sa-ti rezolvi problema (nu m-a intersat partea asta).
Am patit ceva asemanator si am platit-o din nou DOAR pentru ca suma era mai mica. Ulterior am gasit si chitanta ...acum am 2 chitante pentru o amenda :lol:

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: amenda platita- scrisoare de executare

Post by GabiA »

Poti sa te duci la CEC sa iti dea o copie dupa chitanta
http://www.evz.ro/detalii/stiri/culmea- ... 26340.html
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: amenda platita- scrisoare de executare

Post by BAU »

In primul rind ai facut greseala ca te-ai luat dupa Duduia de la CEC (care mai mult ca sigur nu stia ) dar si-a dat cu parerea. Chitanta originala (tu trebuind sa-ti pastrezi o copie xerox impreuna cu copia procesului verbal ) trebuind depusa la BPR din Logofat Udriste ,sau puteai s-o dai oricarui politist de circulatie de pe strada ce era in serviciu si o depunea el la iesirea din schimb (pentru ca cei din Ministerul de interne nu verifica sumele ce intra in contul lor din amenzi ,pe care ar trebui sa le confrunte cu numele platitorului si nr. procesului verbal )
Asa cum a spus GabiA , daca nu mai ai chitanta trebuie mers la CEC-ul unde ai platit ,unde pe baza unei cereri se poate scoate din arhiva dovada . (s-ar putea sa intimpini greutati pentru ca-ti vor cere o data cit mai exacta a platii si s-ar putea sa platesti pentru aceasta cautare.)
Ultima varianta si cea mai neplacuta este s-o achiti din nou pentru ca altfel poti fi trimis in instanta de catre administratia financiara si se poate ajunge la poprire sau la inchisoare (asa spune legea) pentru amenda neplatitita.

Dar varianta cea mai simpla este sa cauti chitanta (poate n-ai aruncat-o ) si se stinge imediat litigiul .

SUCCESURI !
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: amenda platita- scrisoare de executare

Post by zaboss »

BAU wrote:In primul rind ai facut greseala ca te-ai luat dupa Duduia de la CEC (care mai mult ca sigur nu stia ) dar si-a dat cu parerea. Chitanta originala (tu trebuind sa-ti pastrezi o copie xerox impreuna cu copia procesului verbal ) trebuind depusa la BPR din Logofat Udriste ,sau puteai s-o dai oricarui politist de circulatie de pe strada ce era in serviciu si o depunea el la iesirea din schimb (pentru ca cei din Ministerul de interne nu verifica sumele ce intra in contul lor din amenzi ,pe care ar trebui sa le confrunte cu numele platitorului si nr. procesului verbal )
Nu la Poliţie trebuie depusă chitanţa, ci la Finanţe Publice Locale. Banii din amenzi sunt venituri la bugetul local, de aceea şi somaţia vine de la Finanţe Publice Locale şi nu de la Poliţie. În mod normal ar fi trebuit să te anunţe la plata impozitului pe anul imediat următor. Depinde acum şi de funcţionar. În urmă cu doi ani, am păţit ceva oarecum similar, când am plătit impozitul, mi-a spus că există o amendă. Eu i-am spus că am plătit-o la vremea respectivă şi mi s-a spus că după ce plătesc o amendă să vin cu chitanţa la Taxe şi Impozite Locale ca să "mi-o scoată de pe rol". Eu nu m-am dus şi peste câteva luni m-am trezit cu somaţie. Din fericire eu le-am păstrat.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: amenda platita- scrisoare de executare

Post by aeon »

GabiA wrote:Poti sa te duci la CEC sa iti dea o copie dupa chitanta
http://www.evz.ro/detalii/stiri/culmea- ... 26340.html
asa cum a zis si colegul...am fost si eu in situatia ta...mergi la cec-ul unde ai platit amenda, faci o cerere parca, si ti se face copie la chitanta si ti se da, mai ales ca stii data exacta in care ai platit amenda...apoi mergi cu copia chitantei la fisc pt a demonstra ca ai platit, numai bine
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: amenda platita- scrisoare de executare

Post by bogdan-alin »

chitanta + procesul verbal in original se depun la Udriste

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: amenda platita- scrisoare de executare

Post by eugenflorinmanea »

Eu am buletinul pe Vrancea- de acolo mi-a venit Somatia.
Multumesc mult pentru raspunsuri- maine ma duc la CEC mai ales ca stiu exact cand am platit-o - pe 6 aprilie (multumuesc tot club kia ca m-am uitat la postari- intalnire Iasi :) ).
Va tin la curent.
SAAB 9-5

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: amenda platita- scrisoare de executare

Post by Razvan_G »

O sugestie pe viitor: eu nu stiu cum e pe la voi, dar in Oradea exista un sistem electronic prin care amenzile de circulatie, impozitele si alte taxe etc. se platesc on-line. Exact aceeasi chestie pe care o face "doamna de la ghiseul CEC" fara sa mai faci 'nspe mii de drumuri in care pierzi timp si bani. Ca fapt divers, e mult mai eficient si rapid, nu depui nimic (mi se pare abernat sa mai te plimbi in stanga dreapta dupa ce platesti) la vreo institutie, iar dovada ramane "timeless" pe e-mail. Sunt convins ca mai toate orasele au acest sistem, doar ca prea putini stiu de el sau nu-l folosesc fiindca mai bine sa aiba ceva "in mana". :D
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: amenda platita- scrisoare de executare

Post by zaboss »

bogdan-alin wrote:chitanta + procesul verbal in original se depun la Udriste
De ce? Unde anume se spune asta?
Veniturile din amenzi sunt venituri la bugetul local. Somaţia se trimite de biroul de taxe şi impozite locale. Deci, de ce trebuie trimise copii la Poliţie? Ce poate face Poliţia cu ele devreme ce ea nu gestionează banii?
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: amenda platita- scrisoare de executare

Post by BAU »

@zaboss: Asa este in Bucuresti cu amenzile de la politie (circulatie). Dupa achitare se depun in Logofat Udriste , in cladirea veche (unde au ei un garaj ) , la subofiterul de la poarta se string intr-o cutie chitantele cu procesele verbale . In decurs de cca. o saptamina de la emiterea proceselor verbale ei verifica daca pentru respectivul proces verbal este depusa vre-o chitanta si daca da , se inchide actiunea . Daca nu , se trimite la circa financiara.

Tu aici cred ca ai dreptate in sensul ca daca deja s-a ajuns aici ,ar trebui ca la administratia financiara sa se depuna chitanta care sa ateste ca amenda s-a platit .In acest moment ei trebuie sa inchida lucrarea deoarece se considera ca este posibil ca si politia sa greseasca in sensul ca si ei pot pierde documentele. Tu sustii ca le-ai depus la politie in timp util .

Daca nici acum nu se achita ,se poate ajunge in instanta unde in fata judecatorului trebuie depusa o chitanta de plata a amenzii . Judecatorul verifica buna credinta in sensul ca va verifica daca amenda s-a platit in timp util (trebuie sa fie jumatate din valoarea amenzii in 48 de ore ) .

Daca nu , amenda trebuie sa fie intreaga si se va justifica faptul ca nu se mai gaseste chitanta desi s-a achitat in timp util si judecatorul va trebui sa inchida dosarul deoarece nu se poate verifica a cui este vina.

De aceea este bine ca chitantele de la amenzi sa se pastreze citiva ani.

Week-end placut !
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

cristush
Posts: 147
Joined: 18 Apr 2008, 10:43
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: amenda platita- scrisoare de executare

Post by cristush »

Eu va recomand sa platiti amenzile la finante direct. In felul asta nu mai este nevoie sa trimiteti nimic nicaieri.
Am patit si eu asa cu o amenda platita la CEC, nu gaseam chitanta ca sa dovedesc la finante ca am platit, am mers la CEC sa cer copie dupa chitanta, le-am dat data aproximativa, am platit 10 lei pentru eliberarea unei copii si nici pana in ziua de azi (dupa cativa ani) nu m-au anuntat ca ar fi gasit-o. Intre timp am gasit chitanta si am dus-o la finante ca sa anuleze datoria existenta pe rol. Deci mai bine feriti-va de CEC daca se poate sau macar pastrati cu grija chitantele ;)
Succes !
Cee'd HB 1.4 GSL So Red START + optionale (numele ei: Maia)
Comanda: 23mar2008, Serie: 19mai, Livrata: 29mai
B-79-GCS
Poze intalnire Bran + coloana Brasov 21feb2009 AICI
Poze coloana KIA Brasov 10oct2009 AICI - Maia are numarul 85 in coloana

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”