Leasing vs credit

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
Bogdang
Posts: 258
Joined: 27 Oct 2007, 13:02
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Leasing vs credit

Post by Bogdang »

Salut,

Analizand ofertele de finantare am ajuns la concluzia ca la aceasi valoare finantata pe o durata similara economisesti la leasing aproximativ 40 eur. Practic la o masina de 13000 (TVA inclus) si avans 5000 platesti in cazul creditului (nevoi personale) o rata de vreo 200 + casco in timp ce la leasing (vb leasing de exemplu) platesti o anuitate/rata de 196 care include si casco.
Probabil ca multi dintre voi si-au mai pus aceasta problema drept pt care o sa va rog sa va dati cu parerea. Aparent leasing-ul e mai ieftin insa are si anumite dezavantaje ce decurg din faptul ca nu esti proprietarul de drept al masinii pana la sfarsitul duratei contractului.
Cee'd best Pweter Beige - CJ-81-RAK

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Eu stiu doar atata. La finalul leasingului, vei dai mult mai multi bani decat crezi ca vei da, in afara de rata reziduala. Vor aparea alte taxe vamale si alte chestii de care nu-ti spune nimeni.

cristian
Posts: 190
Joined: 21 Aug 2007, 09:51
Auto:
Location: Iasi

Post by cristian »

Si RCA-ul e posibil sa fie mai mare,
Atentie la costurile ascunse, si la credite sunt si la leasing, inafara de rata mai sunt comisioanele de inceput.
Ce conteaza pana la urma e totalul, dupa X luni dai o suma in care intra cele X rate dar si celelalte comisioane.
Kia Ceed 1.4 Best, Pewter Beige

scosmin
Killed In Action
Posts: 371
Joined: 20 Jul 2007, 22:04
Auto:
Location: Focsani/Iasi
Contact:

Post by scosmin »

MihaiM wrote:Eu stiu doar atata. La finalul leasingului, vei dai mult mai multi bani decat crezi ca vei da, in afara de rata reziduala. Vor aparea alte taxe vamale si alte chestii de care nu-ti spune nimeni.
Taxe vamale la Cee'd ?
Kia Cee'd 1.6 CRDi LX BEST PewterBeige(TM) C:19.07.07, S:03.10.07, L:20.10.07. T3h album
Kia Sportage 1.6 T-GDI GT-LINE MT CanyonSilver(TM) C: 30.06.2017 L:09.09.2017

scosmin
Killed In Action
Posts: 371
Joined: 20 Jul 2007, 22:04
Auto:
Location: Focsani/Iasi
Contact:

Post by scosmin »

cristian wrote:Si RCA-ul e posibil sa fie mai mare,
Atentie la costurile ascunse, si la credite sunt si la leasing, inafara de rata mai sunt comisioanele de inceput.
Ce conteaza pana la urma e totalul, dupa X luni dai o suma in care intra cele X rate dar si celelalte comisioane.
RCA-ul se plateste exact la valoarea lui. Problema este cu taxa de prima inmatriculare care se factureaza cu TVA. :D
Kia Cee'd 1.6 CRDi LX BEST PewterBeige(TM) C:19.07.07, S:03.10.07, L:20.10.07. T3h album
Kia Sportage 1.6 T-GDI GT-LINE MT CanyonSilver(TM) C: 30.06.2017 L:09.09.2017

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Post by GabiA »

fa-ma sa inteleg. se plateste tva la taxa de inmatriculare??
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

scosmin
Killed In Action
Posts: 371
Joined: 20 Jul 2007, 22:04
Auto:
Location: Focsani/Iasi
Contact:

Post by scosmin »

La mine asa a fost. A platit firma de leasing pentru mine si au facturat cu TVA.
In schimb, rca-ul a fost platit de catre broker-ul de asigurari dar platile catre acesta se fac prin deconturi ( nu facturi) si ma gandesc ca din cauza asta nu s-a perceput TVA si pentru RCA.
Kia Cee'd 1.6 CRDi LX BEST PewterBeige(TM) C:19.07.07, S:03.10.07, L:20.10.07. T3h album
Kia Sportage 1.6 T-GDI GT-LINE MT CanyonSilver(TM) C: 30.06.2017 L:09.09.2017

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Dennis »

Intr-adevar, in cazul leasing-ului se plateste TVA pt. taxa de prima inmatriculare; pt. simplul motiv ca proprietar al masinii este firma de leasing.
La RCA nu se plateste TVA.
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

Se plateste TVA de catre firma de leasing pt ca ea este proprietarul masinii, este platitoare de TVA si de fapt pe tine te refactureaza cu TVA. Ei la stat nu platesc taxa cu TVA. La finalul leasingului nu se platesc taxe vamale daca se face import definitiv de la inceput. Cum eu abia mi-am luat masina in leasing, BCR mi-a zis ca nici nu se mai practica importul temporar. Valoarea reziduala era buna la inceput, pana s-au prins astia, ca practic plateai taxe vamale cand se facea import definitiv la val reziduala, adica in loc sa platesti tx vamale la 16.000 euro, plateai la 2000 sau cat iti stabileai valoarea reziduala la finalul leasingului. Acum nu mai are importanta si este bine sa o adaugi in rate, eu asa am facut. Plus ca iarasi mi se pare o ipocrizie din partea statului sa ma oblige sa platesc impozit pe un bun care nu-mi este in proprietate, ma rog, alti bani de incasat pt ei.

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Taxe vamale nu :) , dar alte chestii cu siguranta

florin001
Posts: 76
Joined: 29 Aug 2007, 11:07
Auto:
Location: Bucuresti

Post by florin001 »

MihaiM wrote:Taxe vamale nu :) , dar alte chestii cu siguranta
Poti fi mai explicit te rog frumos! Asta daca stii despre ce vorbesti ! Merci
Kia cee'd 1,4 BEST Silver
15000 km

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Eu, pt un Accent am avut urmatoarele surprize: comision vamal, taxe vamale, comision de inchidere contract. Referitor la taxele vamale, pe prima facutra scrie Taxe vamale, deci stiam ca am scapat de vama. De comisionul deinchidere contract iar nu stiam caci plateam taxa de administrare. Ideea e ca in final am platit circa 1000 euro la care nu ma asteptam. Identic a patit si o cunostinta cu un leasing la un Mitsubishi. Groso-modo dobanda a fost de 50%.

Acum la ceed nu e vorba de vama insa la leasing sunt mult mai multe chestii cu care te pot agata. La credit, ai o rata si pe aia o platest pana la cap fara alte chestii.

Oricum, cel mai bine e ca fiecare sa-si calculeze ban pe ban pentru ca si la leasing si la credit sunt n variante in care le poti face. Cele de mai sus reprezita doar cazul meu.

florin001
Posts: 76
Joined: 29 Aug 2007, 11:07
Auto:
Location: Bucuresti

Post by florin001 »

Eu am incheiat un contract de leasing, si am desfasuratorul ratelor, exact ca la banca. In contract nu exista nici o clauza referitoare la taxa de inchidere, exista in schimb stipulat negru pe alb, ca se plateste o taxa de dosar, odata cu plata avansului si o taxa de inmatriculare, la a doua rata.
Kia cee'd 1,4 BEST Silver
15000 km

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Felicitari!

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”