Vreau sa plec in Thassos(Grecia)

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Vreau sa plec in Thassos(Grecia)

Post by FLOPY »

Salutare dargi colegi!
As vrea sa plec in iulie dupa nunta in saptaluna de miere in Thassos (Grecia) cu masina.
Daca a fost careva dintre voi in zona aceea v-as ruga sa-mi dati si mie cateva detalii legate de traseu (prin Bulgaria), taxe (taxa pod, viniete, taxa feryboat), durata calatoriei etc.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

User avatar
danny86
Posts: 625
Joined: 08 Jul 2009, 15:26
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Vreau sa plec in Thassos(Grecia)

Post by danny86 »

Sal....am fost noi pana in Paralia anul trecut si urmeaza anul asta sa mergem din nou.....ceea ce iti pot spune este ca rovinieta ne-a costat 6 euro la intrare in Bulgaria pt 6 zile.....nu se plateste in vama ci la cea mai apropiata benzinarie si esti nevoit sa o pui in parbriz......am iesit pe la Giurgiu din tara si incearca sa respecti regulile de circulatie cat poti deoarece romanii sunt vizati pe teritoriull lor.....ca sa nu zic ca se pitesc dupa boscheti cu radarele sau in cele mai ciudate locuri la care nu te astepti......daca poti incearca sa ai si niste marunt la tine....eventual vreo 10 euro pt orice eventualitate, sunt mare dornici dupa chilipiruri daca te oprec :lol: :lol: :lol: :lol: si asa poti scapa si de batai de cap......drumurile sunt ok chiar pot sa zic ca in unele locuri nu se pot compara cu ale noastre....cel putin in Grecia nu se discuta.....autostrada pe 4 benzi si nu uita GPS-ul......o sa ai mare nevoie de el :D :D :D :D :D

In Sofia incearca sa o iei pe centura.....prin oras se merge ingrozitor si e destul de intortochiat orasul.....si te poti pierde.......pe centura iesi imediat din localitate si nu in ultimul rand tranziteaza Bulgaria pe timp de zi.......

In Grecia nu se plateste rovinieta decat daca mergi pe autostrada....ei au puncte de incasat pe autostrada....daca nu ma insel 2 euro.....am platit o data taxa pana in Paralia de 2 euro.......pana in Atena de la Salonic sunt 400 de kilometrii pe autostrada si banuiesc ca sunt minim 5 puncte de incasat aceasta taxa



In Bulgaria au zone cu limitare de viteza sub 50 la ora doar cand te apropii de intersectii si cam acolo stau la panda politaii, in curbe sau in locuri greu de vazut de la distanta....au radare tip pistol.......si nu in ultimul rand incearca sa te ti dupa masini si sa nu mergti singur asa nu vei fi predispus sa te opreasca in trafic...crede-ma ca am vazut cu okii mei cum au oprit romani in fata mea sau masini inmatriculate in Bulgaria


Daca mai ai intrebari te ajut cu placere :D :D :D

La vama nu se sta mult insa nici aici nu scapi de Politie......uneori stau si in masini civile insa sunt mult mai diplomati ca bulgarii.......NU FOLOSII RADARUL.....este interzis....iar amenzile sunt usturatoare....nici macar in masina sa nu il gaseasca deoarece esti pasibil da amenda



Daca mai ai intrebari te ajut cu placere :D :D :D si nu in ultimul rand Casa de piatra si bebei de beton....sa auzim de bine :D :D :D
NU NE CAUTATI.....SUNTEM PESTE TOT.......WWW.CLUBKIA.RO
posesor Kia Magentis 2.0CRDI full options PH-86-MDI
posesor Fiat Grande Punto 1.4 PH-09-MDI





ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vreau sa plec in Thassos(Grecia)

Post by FLOPY »

Multumesc!
Si mai am cateva itrebari:
Cat timp ai facut de la Ruse pana la intarea in Grecia?
Cam cu ce viteza maxima ai putut merge constant si ce consum de benzina ai avut dus-intors?
Se trece si prin munti?
Cam cat te-a costat o masa la pranz de persoana cu, sa zicem o ciorba, felul doi si o bere sau un suc?
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

faneman
Posts: 77
Joined: 28 Sep 2007, 10:04
Auto:

Re: Vreau sa plec in Thassos(Grecia)

Post by faneman »

Salut,

De la Ruse pana in granita Kulata / Promahones (localitatea bulgareasca, greceasca de la granita) sunt 520 de km adica 7 ore si jumatate daca tii o medie de 70 km/h. Ultima oara eu am avut o medie de 80 km/h dar s-a simtit ca am mers intins.

Sunt si zone de munti dar nimic "semnificativ" (acolo ai sanse sa dai de frig si ceata)

Iti recomand sa nu-ti pierzi timpul cu o ciorba in bulgaria.
Ia-ti niste ceva de acasa (merita sa iti cumperi de la noi din supermarket decat de la ei din benzinarii)

Cel mai ok popas e pe partea dreapta foarte aproape de intrarea pe autostrada spre Sofia chiar inainte de intrare (maxim 1 km parca), acolo opresc toate autocarele ce merg spre Grecia

Fa plinul la iesirea din tara (Giurgiu e plin de benzinarii) si opreste-te doar la OMV-uri sa mergi la toaleta.

Si eu recomand 10 E bagati intre acte inca de acasa, petru opriri si cererei de genu Dokument !!!

Era pe net (parca pe clunbul celor de la logan) un desen prin care se explica cum se intra pe centura Sofiei.
Eu m-am ars o data si am pierdut o ora in Sofia.

Ai GPS?

Have funn
Kawasaki zx9r 150 hp
kia Cee'd 1.6 crdi hp

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vreau sa plec in Thassos(Grecia)

Post by FLOPY »

Mersi!
Era vorba de mancarea din Grecia.
Eu nu am GPS dar o sa imprumut unul de la rude.
Cu siguranta voi face plinul indesat in Bucuresti sau la Giurgiu si mai alimentez in Grecia.
Daca mai aveti alte sfaturi sau pareri le astept.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

faneman
Posts: 77
Joined: 28 Sep 2007, 10:04
Auto:

Re: Vreau sa plec in Thassos(Grecia)

Post by faneman »

vezi ca GPS-ul o sa te duca fix prin centrul Sofiei

Cauta explicatiile legate de intrarea pe centura Sofiei pentru ca daca nu ai mai fost acolo sunt mari sansele de a rata intrarea

Intrarea e imidiat dupa ce pe partea opusa treci de o benzinarie SHELL, nu prima iesire la stanga ci a doua.... aici greseste toata lumea (inclusiv eu acum 2 ani :D dar anul trecut mi-am adus aminte)
Kawasaki zx9r 150 hp
kia Cee'd 1.6 crdi hp

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: Vreau sa plec in Thassos(Grecia)

Post by mortymer »

am fost anul trecut in thassos... la makrimos bungalou(sigur nu se scrie asa)... 22 euro feribotul din keramoti, se plateste masina +de persoana... se poate lua si din kavala dar am preferat sa merg mai mult pe uscat si mai putin pe apa... insula ff frumoasa... da-i ocol-cam 98 km- si gasesti plaje izolate unde sa te balacesti... mancarea ok... cam 20-25 iuro 2 persoane cu un mythos si cico... servita berea in halba inghetata... vezi ca au ba desertul inclus, ba cafeaua... la o terasa in thassos city/limenas ne-a servit chiar "maria din sibiu", deci daca nu au chelner roman, vb bine engleza... iti recomand sa te indopi cu peste si fructe de mare... totul e proaspat si bun... au multe portiuni din soseau perimetrala gen dealul negru... limite de 30km/ora... in thassos am vazut singura masina de politie din grecia... si nu vb doar de anul trecut...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vreau sa plec in Thassos(Grecia)

Post by FLOPY »

mortymer, la ce ora ai plecat din Bucuresti si care a fost traseul prin Bulgaria? Eu cand caut pe net si setez traseul Bucuresti Thassos imi apare untraseu care nu are nici o legatura cu Sofia si distanta data este de 710 KM iar daca setez la Via Points si Sofia atunci intradevar arata traseul prin Sofia iar distanta este de 750 KM. Tu pe unde ai luat-o?
Cat ai facut pana in Thassos (cu tot cu feryboat)?
Feryboat-ul costa 22 Euro doar masina sau cu tot cu 2 persoane?
Ce consum de combustibil ai avut pana acolo si de cate ori ai alimentat?
Ce asigurare trebuie facuta, de sanatate, de viata ca nu stiu?
Ma scuzi ca pun intrebari dinastea dar vreau sa ma informez din timp forte bine ca sa plec pregatit.
Si daca imi mai poti da si alte detalii pe care eu nu le-am mentionat as fi foarte recunoscator.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: Vreau sa plec in Thassos(Grecia)

Post by mortymer »

FLOPY wrote:mortymer, la ce ora ai plecat din Bucuresti si care a fost traseul prin Bulgaria? Eu cand caut pe net si setez traseul Bucuresti Thassos imi apare untraseu care nu are nici o legatura cu Sofia si distanta data este de 710 KM iar daca setez la Via Points si Sofia atunci intradevar arata traseul prin Sofia iar distanta este de 750 KM. Tu pe unde ai luat-o?
Cat ai facut pana in Thassos (cu tot cu feryboat)?
Feryboat-ul costa 22 Euro doar masina sau cu tot cu 2 persoane?
Ce consum de combustibil ai avut pana acolo si de cate ori ai alimentat?
Ce asigurare trebuie facuta, de sanatate, de viata ca nu stiu?
Ma scuzi ca pun intrebari dinastea dar vreau sa ma informez din timp forte bine ca sa plec pregatit.
Si daca imi mai poti da si alte detalii pe care eu nu le-am mentionat as fi foarte recunoscator.
mai fusesem in grecia "dintr-una" si mi s-a luat, desi am fost 2 soferi... facusem buc-gerakina bici(halchidichi) 12 ore(scimb de tura la giurgiu, schimb de tura la bg/gr) asa ca anul trecut m-amrelaxat cu o noapte in sofia la dus si inca una la intors...am plecat la 8:30 din bucuresti si la 2 si 30 mancam inghetata in fata palatului culturii(cred) din sofia,dupa ce ma cazasem deja la hotelul din sofia... nu mai tin minte cum se numeste dar este exact in centru langa marele lor sens giratoriu de unde iesi spre grecia in linie dreapta(prima data, in 2005 am trecut prin sofia dupa nas-fara harta fara gps) acum am avut o harta a sofiei de hartie si a fost brici... a doua zi, dupa micul dejunt, tot pe la 8:30 am parasit hotelul si la 3 eram pe plaja in makriamos, asta dupa 20 minute de draci in thasos citi ca nu nimeream iesirea din oraselul de 2-3000 locuitori... am alimentatla omv doar, vezi ca nu primes euro asa ca poti plati cu cardul sa nu te mai complici cu euro-leva... asigurare normala de sanatate... am folosit-o din cauza unei otite externe... consultatie+curatat+antibiotic=100 iuro... ff prompt... dupa cererea de la receptie, in 15 minute am avut medicul in camera cu aparat cu trusa medicala cu medicamente cu tot... mi-a dat factura... recuperat banii in tara de la alinat-tiriac... la dus am avut 7.1%... la bucuresti arata 7.6%... au grecii unele drumuri... 180km/h nici nu-i simti... 22 iuro a fost o trecere cu feribotul(parca 16 masina si cate 3 de om)... sunt 9-11km maxim si dureaza maxim 45 minute cu imbarcare si debarcare cu tot... vezi ca pe thasos au o manastire ff frumoasa cu niste rasaduri de levantica ff tari... de pe terasa manastirii o sa vezi o super plaja greu accesibila-intra sidul cu grija-unde sta un nene cu o rulota ce-ti vinde senvisuri, bacardi breizar si bere... si are un castofon care nu suporta decat ub40, bab marlei si fiugis... nu rata... e ff tare... cumpara o harta a insulei... gasesti tot ce-ti trebuie pe ea... chiar dac pare mai scurt pe veliko-tarnovo parca, mergi pe sofia... drumul mai bun si ff frumos prin munti... sa luam si noi lectii de facut autostrada prin munte... acum cred ca nu mai e obligatorie asigurarea de sanatate, ca de cu ue, dar io zic sa-ti faci mai bine...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vreau sa plec in Thassos(Grecia)

Post by FLOPY »

Mersi mult pt. sfaturi si sper ca pana plec ( in jur de 14 Iulie) sa mai conversam.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: Vreau sa plec in Thassos(Grecia)

Post by mortymer »

FLOPY wrote:Mersi mult pt. sfaturi si sper ca pana plec ( in jur de 14 Iulie) sa mai conversam.
ok...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

User avatar
andreiv
Posts: 3
Joined: 13 Apr 2010, 10:09
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vreau sa plec in Thassos(Grecia)

Post by andreiv »

Pentru ferryboat exista site-ul companiei care le opereaza: http://www.thassos-ferries.gr/schedule-en.html Iti recomand cu caldura sa iei ferry din Keramoti, pentru ca e mult mai ieftin si dureaza semnificativ mai putin drumul. Ar fi bine sa ai un GPS, pentru ca nu erau indicatoare pentru portul din Keramoti si te pierzi usor. Biletele de ferry se vind cu vreo 30 de minute inainte.

Noi plecam de obicei la 2-3 dimineata din Bucuresti si ajungem in Thassos pe la vreo 17-18. Se face foarte mult in Bulgaria din cauza restrictiilor de viteza, nu prea poti spune ca poti mentine o viteza constanta. Limita e 90 pe drumuri nationale, dar cam toate intersectiile cu drumuri secundare au limitare la 60km/h sau mai jos, loc ideal de stat la spaga. Atentie si la depasirea peste linia continua. Am mers si peste viteza legala dar numai in coloana cu bulgari sau cel mai bine cu tir-uri sau autocare. Nu te baza pe flashuri, nu toti dau.

In toata Bulgaria, dar mai ales pe centura Sofiei, atentie la limitarile de viteza. Din ce-mi aduc aminte pe centura e limita la 50 km/h, pe unele poduri 40 km/h (alt loc bun de spaguit). Anul trecut era in lucru drumul pe linga Biala si deviasera circulatia. Nu stiu daca l-au terminat.

Pentru centura Sofiei gasesti o harta desenata de mina pe Daciaclub sau aici.

Indiferent pe unde mergi in Bulgaria, o sa treci prin munti. Daca mergi prin Sofia o sa ai o portiune mai scurta. In general drumurile au o banda pe sens, pe zona de traseu montan e linie continua aproape peste tot si oricum e greu si periculos de depasit, pentru ca sunt multe curbe strinse fara vizibilitate. Eu cel putin n-am vazut nici un avantaj sa ma lupt sa depasesc un tir ca sa ma opresc in spatele altuia, mai ales ca portiunea asta e foarte aproape de granita.

Cu benzina... faceam plinul la Giurgiu si e suficient pina in Grecia, unde de obicei alimentam la primul Aegean pe care-l gaseam. Am alimentat si in Sofia, o data la Agip sau Shell, nu mai stiu sigur si o data la OMV. Am platit cu cardul (Mastercard in RON) in amindoua cazurile, n-au fost nici un fel de probleme. In Grecia nu-mi aduc aminte sa fi platit cu cardul. Am preferat sa folosesc cash, mai ales ca la multe benzinarii se face plata direct la angajatul care iti baga benzina.

In Thassos mai e de vizitat Theologos. Cauta si Taverna Stelios, au cel mai bun miel la protap, cel mai bun ouzo si cea mai buna salata greceasca :) De preferat sa nu te duci luni, pentru ca e inchis. In general am mincat la prinz cu 20-30 euro 2 persoane, cam la fel si seara. Preturile variaza destul de mult de la un restaurant la altul, iar pestele in general e un pic mai scump.

jonson
Posts: 10
Joined: 07 Oct 2009, 18:58
Auto:

Re: Vreau sa plec in Thassos(Grecia)

Post by jonson »

Am venit ieri din Thassos, cu Cee'd 1.4 Best.
Aprox. 2000 km. 3 pers. bagaj-full. Avg. 5,9-6
Daca ai intrebari, nu ezita.

User avatar
BUNU
Posts: 596
Joined: 12 Nov 2009, 22:19
Auto: Ceed 1,6 GSL
Location: Galati

Re: Vreau sa plec in Thassos(Grecia)

Post by BUNU »

Voi cei care ati fost prin Grecia sau alte tari,ar fi frumos sa postati si cateva fotografii ca sa ne mai clatim ochii si noi amarasteni care nu avem posibilitati sa ajungem pe acolo. :( Parerea mea.
ImageImageImageImageImageImageImage
http://picasaweb.google.com/BUNULE
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele! Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!

User avatar
serdimi
MADDAD
Posts: 202
Joined: 03 Oct 2008, 11:10
Auto:
Location: Dej-Ardeal-Romania
Contact:

Re: Vreau sa plec in Thassos(Grecia)

Post by serdimi »

@BUNU-da-mi voie sa te contrazic.Nu cred ca nu-ti poti oermite Grecia (de exemplu).Nu ai VRUT sa mergi afara!Ti-am urmarit posturile;ai bagat ceva bani in masinuta ta si acum vii sa ne spui ca nu-ti permiti sa mergi sa te scalzi in Grecia??Totul e sa vrei si o sa iesi mai ieftin decat in tarisoara noastra scumpa si frumoasa unde receptionerul de la hotel se uita la tine de parca tu ai fi cel care-l serveste...Cat despre poze...cauta si vei gasi.De exemplu in topicul "cu Cee'd-ul in concediu"...Incearca si o sa uiti de litoralul nostru...Numai bine!
KIA pro_cee'd 1,4 best machine silver CJ-11-UFV
automotor DESIRO (sageata albastra)

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”