Expirare ITP RAR

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
madalin_red
Posts: 28
Joined: 07 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: Nomand
Contact:

Expirare ITP RAR

Post by madalin_red »

Salutare!
Sunt in urmatoarea situatie:
Fac Doctoratul in Germania si pe 18-11-2009 am programata revizia tehnica de 2 ani la Ceed'ul meu la http://www.autohaus-rossdorf.de/ . ITP-ul de pe talon imi expira pe 13-12-2009. Eu o sa ma intorc in tara pe 20 si ceva decembrie. Ce pot face in situatia asta?
Cee'd 1.4, negru, 24*10^3
NT-13-RED _ Bucuresti/Roman/Darmstadt

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Expirare ITP RAR

Post by spdblue »

Iata o adresa unde poti sa le pui intrebarea
http://www.rarom.ro/?page=rfq
cred ca iti vor raspunde rapid.
Din cate stiu nu cred caITP-ul facut in alta tara sa fie valabil in Ro, difera anumite norme. Nu stiu daca sunt uniformizate procedurile de lucru.
Pentru a evita orice neplacere, daca dispui de reurse financiare (nu cred sa fie mai mult d 30 de euro) se poate face ITP-ul unde esti, vei primi o hartie care atesta faptul ca masina este in regula, dar la venirea in tara trebuie facut din nou. Hartia iti va fi de folos daca te opreste cineva si trebuie sa-i prezinti documentele care sa ateste faptul ca masina este ok.
Aici http://www.euload.com/legis/legis.cat.16.php sunt mai multe acte normative, daca ai timp arunca o privire si poate gasesti ceva interesant.
Sper sa-ti fie de folos informatiile furnizate. Dupa ce ajungi in tara, daca timpul iti permite, te rog sa ne spui calea de rezolvare a acestei probleme. Multumesc.
Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

madalin_red
Posts: 28
Joined: 07 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: Nomand
Contact:

Re: Expirare ITP RAR

Post by madalin_red »

Mda, tocmai am facut azi revizia tehnica de 2 ani.
M-a costat 260 EUR. Cam multicel dar se pare ca chiar au facut o treaba profesionista, unse toate balamalile, inspectat caroseria, testat centuri...
Sa vedem acum cum o sa rezolv cu ITP-ul (inca nu mi-au raspuns la intrebarea care le-am pus-o pe formularul online acum o saptamana parca)
Cee'd 1.4, negru, 24*10^3
NT-13-RED _ Bucuresti/Roman/Darmstadt

madalin_red
Posts: 28
Joined: 07 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: Nomand
Contact:

Re: Expirare ITP RAR

Post by madalin_red »

Mda...
Tocmai a ajuns si emailul celor de la RAR, incredibil de sec si informal...

"From: Roxana Paunescu <Roxana.Paunescu@rarom.ro>
To: madalin_red@yahoo.com
Sent: Thu, November 26, 2009 12:22:06 PM
Subject: Rãspuns: Intrebare pe RARom.ro

nu stiu...

-----Mesaj original-----
De la: madalin_red@yahoo.com [mailto:madalin_red@yahoo.com]
Trimis: 12 noiembrie 2009 16:49
Catre: Roxana Paunescu
Subiect: Intrebare pe RARom.ro
...
"
Cee'd 1.4, negru, 24*10^3
NT-13-RED _ Bucuresti/Roman/Darmstadt

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Expirare ITP RAR

Post by spdblue »

Imi pare rau ca trebuie sa suportam incompetenta unor astfel de oameni. La acest capitol suntem extrem de deficitari, din nefericire. Raspunsul este de toata jena. Reforma ar trebui sa inceapa in Romania de la oameni.
Legat de revizie, cam scumpa pentru salariul de roman, dar din ceea ce mentionezi ca au facut, merita. In Romania nici macar nu se chinuie sa faca astfel de operatiuni, pentru ai nostri esential este sa-ti ia banii.
Daca ai timp si crezi ca poti sa ne spui, sau daca poti sa pui o copie dupa factura de la revizie, a-si fi tare curios, mai ales sa vad daca uleiul este trecut si cu marca, nu numai cu tipul cum fac pe aici.
Sper sa-ti rezolvi problemele cat mai bine. Te astept cu vesti. Bafta la doctorat.
Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

madalin_red
Posts: 28
Joined: 07 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: Nomand
Contact:

Re: Expirare ITP RAR

Post by madalin_red »

Salutare!
Deznodamantul a fost ca mi-am bagat picioarele si am venit pana acasa fara ITP-ul facut. Partea amuzanta a fost ca atunci cand am ajuns acasa am obs ca imi expirase si RCA-ul de vre-o 2 luni.

Aici aveti niste poze de pe traseu (Germania, Elvetia, Italia, Austria, Ungaria, Romania 3050 km)
http://picasaweb.google.com/madalin.red ... ySouthEast#

Bafta!
Cee'd 1.4, negru, 24*10^3
NT-13-RED _ Bucuresti/Roman/Darmstadt

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Expirare ITP RAR

Post by spdblue »

Bun venit acasa. Multumim pentru poze. Bine ca nu s-a intamplat nimic aiurea. Poate ai timp sa-ti rezolvi problemele. :D La multi ani!
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: Expirare ITP RAR

Post by scdvv »

O solutie legala cred ca ar fi fost sa ajungi in RO devreme si sa te opresti in prima localitate de dupa frontiera (de ex Oradea) unde sa faci ITP apoi sa-ti continuui drumul.
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

Suzzy
Securistu
Posts: 259
Joined: 13 Oct 2007, 14:54
Auto:
Location: Oltenita, Bucuresti

Re: Expirare ITP RAR

Post by Suzzy »

Am sa intreb si eu tot aici: pe 11.01.2010 imi expira ITP-ul. Poate sa-mi spuna si mie cineva unde pot face ITP-ul in Bucuresti si cam cat ma costa? Eventual un nr de tel ptr programare?

Thx.
Mandru posesor de Kia Cee'd 1,4 Best Abyss Blue

B 999 PNA

ODO: >100.000 Km

shumilica
Posts: 63
Joined: 12 Oct 2007, 23:34
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Expirare ITP RAR

Post by shumilica »

Si eu as dori sa aflu cateva locuri unde pot sa fac ITP-ul cat mai ieftin si fara sa stau la coada. Mie mi-a cam expirat de o luna :o

Stiti cumva cat iau cei de la MIT Baneasa/Aviatiei pentru ITP la un ceed diesel 1.6?
Astazi daca nu esti confuz inseamna ca nu gandesti clar!

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Expirare ITP RAR

Post by tipitip »

MIT nu au staţii ITP. Eu mi l-am făcut pe centură, între Otopeni şi Mogoşoaia, fără programare, coadă... de bun simţ... Primat Gold parcă se numea. Dacă e cazul, caut şi un nr. de telefon. Şi m-a costat 90 ron dacă nu mă înşel.
Atenţie, la metrotehnica era 135, sebastian 120... întrebaţi înainte, că nu există limită impusă şi de foame... nu ştii ce te loveşte.
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Expirare ITP RAR

Post by Skyppy »

La constanta am platit undeva la 60-70 de lei asta vara

Suzzy
Securistu
Posts: 259
Joined: 13 Oct 2007, 14:54
Auto:
Location: Oltenita, Bucuresti

Re: Expirare ITP RAR

Post by Suzzy »

Multumesc tipitip. Am sunat la Primat Gold si mi-au zis ca e 70 ron (1,4 GSL). Am sunat in prealabil la IPSO (cel de langa podul Otopeni) si mi-a zis ca ma costa intre 150-200ron.


Asadar, maine ma prezint la Primat Gold. Fara programare, fara nimic.


Bafta!
Mandru posesor de Kia Cee'd 1,4 Best Abyss Blue

B 999 PNA

ODO: >100.000 Km

shumilica
Posts: 63
Joined: 12 Oct 2007, 23:34
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Expirare ITP RAR

Post by shumilica »

Eu am fost la Service Glucoza (harta si street view: http://www.norc.ro/pano/NmwuMcSK/ intrati pe straduta si ocoliti cladirea pe partea stanga). Am ajuns la 10 si am intrat la 13:30, 5 masini in fata mea. Pret 90 de lei. Am lasat 100 de lei pentru ca mi-a placut de domnul inginer de acolo.

Detalii Service Glucoza:
Detalii: Service auto, avizat RAR, statie I.T.P. avizata RAR, statie PECO si gaz, magazin piese auto Adresa: Str. Gheorghe Titeica nr. 85-87, sector 2 ,

Telefon: Tel. 021.242.26.07; Fax 021.242.62.60
Orar: L-V 8-16:30

Cu ocazia asta am aflat ca statiile ITP n-au cum sa faca mai mult de o masina la jumatate de ora :o pentru ca programul rar se blocheaza automat.


In acest timp am intrebat la autozone (care e fix la intrarea in curtea glucozei) cat costa sa-mi monteze 2 cauciucuri de iarna (montat si echilibrat+ plumbi): 85-90 RON :o :o :o
Apoi am intrebat un mecanic de la ITP la glucoza si mi-a zis de unul aprox vizavi de autozone (spre barbu vacarescu cu 50 de m, nu-l zarisem). E o vulcanizare a unui domn respectabil de 60 de ani, care mi-a cerut 20 de lei de roata (montat si echilibrat). Il recomand, cu toate ca trebuie sa-ti lasi masina pe trotuar sau un pic pe strada, nu-s probleme. Om sincer si de treaba, mi-a verificat presiunea la toate rotile si mi-a dat si punga de pus cauciurile vechi.
Vedeti harta si street-view pt vulcanizare aici: http://www.norc.ro/pano/nsZKqIfY/
Astazi daca nu esti confuz inseamna ca nu gandesti clar!

scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: Expirare ITP RAR

Post by scdvv »

Scump d-le, scump! In BV am schimbat (montat/echilibrat/spalat cele date jos) toate 4 cauciucurile de iarna in nov cu 50 de lei (am intrebat atunci pe la vro 2-3 vulcanizari si toti aveau acelasi pret). Dupa mine si asta e un pret mare ptr "complexitatea" lucrarii si durata de 25-30 min (ok ptr tataia din Buc de 60 de ani poate 60 de min :)), deci undeva la +25 eur/ora!! (ce sa mai ceri de ex de la un dentist, sau chirurg?)
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”