Plata in lei - imprumut in euro

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
bobbo1981
Posts: 350
Joined: 16 Jun 2007, 08:19
Auto:
Location: Galati

Post by bobbo1981 »

Si eu tot cu rata fixa am facut. Mi sa parut cea mai buna solutie. Pentru 24000 ron cat am luat eu imprumut pe 7 ani platesc 396 ron lunar.

pityk
Posts: 21
Joined: 14 Oct 2007, 03:58
Auto:
Location: Arad

Post by pityk »

Tsunami, eu am luat credit nenominalizat, am banii in contul meu de la banca, ori achit ori nu achit, ratele trebuiesc platite. Pb este ca euro a luat-o de nebun in sus. Intrucat plata se face in lei, inmultzitzi cu cursul euro, daca mai astept o sa platesc o suma de bani mai mare.
De exemplu, daca plateam vineri era 10078x3.450= 34770 roni
daca platesc azi 10078x3.465= 34920roni

Diferenta nu cred ca-i de neglijat. Daca as sti ca euroiul o sa scada, n-as plati, as intinde coarda in functie de evolutia paritatii, pentru ca oricat de mult imi doresc sa vina masina cat mai repede, tot trebuie sa ma uit si la bani. Intrebarea este ce pierzi daca platesti? . Nu cred ca pierd nimic. Doar daca euroiul ar cadea, ceea ce nu prea cred
Cee'd best
Piston Grey

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

euro nu mai scade prea curand....
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

pityk
Posts: 21
Joined: 14 Oct 2007, 03:58
Auto:
Location: Arad

Post by pityk »

Revin cu vesti proaste, nu vreau sa creez panica, insa cred ca e bine sa se ia in calcul toate aspectele cand e vorba despre achitarea masinii
Deci, pentru cine nu e pe deplin lamurit, plata se face intr-un cont al lui KIA ROMAUTO SRL, deschis la Banca Romaneasca, in lei, la cursul de cumparare al valutei, care e mai mare decat cursul BNR. E ca si cum ai plati lei sa cumperi valuta de la banca respectiva . Fata de ceea ce am postat mai sus o sa scriu socotelile pentru maine:
10078( EUR) x 3.4950 =35223 RON
Adica, vreo 3 mil vechi mai mult decat daca as fi platit azi, cu 4.5 mil vechi mai mult ca vineri.
Eu am platit avans 15 %, aproape 1800, cei 10078 EUR din socotelile de mai sus reprezinta restul de plata
Mentionez ca toate astea sunt valabile la plata " cu banii jos", la leasing nu stiu cum e
Incotro ne indreptam nu stiu, n-am nici cea mai vaga idee
Cee'd best
Piston Grey

cmg_george

Post by cmg_george »

:) asta este ceva ce stiam dinainte de la surpriza: DEALER. Cred ca din prima zi mi-a spus. Hai de sa-ti zic nu am inteles eu ca este la credit auto... desi creditul este in euro, eu nu pot primi decat lei... (ca asa tb scrisa factura) si apara o diferenta care trebuie suportat din buzunar. Asta mi-au spus cei de la banca ca incercau sa ma faca sa iau credit in lei

pityk
Posts: 21
Joined: 14 Oct 2007, 03:58
Auto:
Location: Arad

Post by pityk »

Am evitat sa iau credit auto, imi displace ideea sa girez cu masina in favoarea bancii.
Am luat credit de nevoi personale, nenominalizat, in lei, pe considerentul ca daca iau EURO pierd de doua ori. Mai intai ca ii transformi in lei la pret mai mic , apoi cumperi euro la pret mare. Banca vinde mai scump si cumpara mai ieftin. Sa iei EURO si sa virezi EURO nu se poate, obligatoriu se plateste in lei.
Exemplu:
Valoare credit 12000 EUR. EUR ai cerut, EUR primesti
curs BNR 3.4112
curs cumparare :3.3750
curs vanzare: 3.4650
Mai intai transform creditul luat in EUR ca sa am lei: 12000x3.375=40 500
( atatia lei imi da banca pe cei 12 000 EUR ai mei)
Acum urmeaza sa fac plata, platesc in lei contravaloarea euroilor:12000x3.4650=41 580
acestea sunt socoteli cu cursuri reale, pt data de azi, reiese clar ca se pot pierde aproape 11 mil dintr-un foc, (pentru varianta best. La variante care costa mai mult, sumele cresc bineinteles proportional)
In cazul in care EURO creste nu pierd nimic, lei am luat , lei platesc.As fi in pierdere doar daca EURO scade. Cine a luat credit in EUR o sa aiba de pierdut daca euro o sa creasca.
Depinde de sansa. Sincer, doresc fiecaruia dintre noi sa simta cat mai usor la buzunar efortul facut.
Mie mi-au fost de folos informatiile de pe acest forum si de-aia ma obosesc cu atate socoteli, ma simt dator fata de cei care urmeaza sa-si cumpere, poate ca aceste informatii le sunt utile.
Cee'd best
Piston Grey

User avatar
moguai
Posts: 401
Joined: 04 Sep 2007, 21:40
Auto: Subaru WRX STI
Location: Bucuresti
Contact:

Post by moguai »

din fericire eu am facut rost de bani cash...asa ca am scapat de nebunia cu banca sau leasing..sincer e o bataie de cap in plus..dar asta e..nu prea poti face nimic in romania fara banci...asta e tristul adevar
aaa si apropo de casco..banca cand plateste masina integral vor sa faci si casco tot atunci...nu?
Ex: Ceed 1.4 Best, Kompass Blue
Ex: Subaru Impreza 2.0S, Pearl White
Now: Subaru Impreza WRX STI 2.5T, Rally Blue & Ceed 1.4 City

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

Pentru:pityk
Daca azi 1euro=3,4112ron sa stii ca maine 1euro=3,4414ron asta la cursul BNR.Eu urmaresc emisiunile financiare si sa sti ca prea curand euro nu are tendinta de a scadea,din contra... urca(mai mult decat se gandesc unii).
Acum tu faci ce crezi tu,este optiunea ta.
Bafta!!!
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

cmg_george

Post by cmg_george »

Intradevar este bataie de cap cu creditul dar artfel este cam greu... pe mine nu ma doare capul ca creste euro... pentru ca desi am creditul in euro ... salariu il iau tot in euro ... deci tot acolo ajung :)

cristian
Posts: 190
Joined: 21 Aug 2007, 09:51
Auto:
Location: Iasi

Post by cristian »

Daca s-a dat avans, sa zicem 1700 de euro, nu ramane tot 1700, se calculeaza cati RONi ai dat avans la cursul din ziua platii finale, se mai pierde si aici.
Corect tb sa calculezi 11854* 3.49= 41370 din care scazi cat ai dat avans (RON).

Johnny27

Post by Johnny27 »

Nu cred ca este asa...Eu am platit 1803 euro avans...Este specificat si in precontract...Asa ca nu mai are ce sa imi mai calculeze de atunci...El imi calculeaza cat am de platit acum (adica 10.051 euro) la cursul cand fac plata...

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

Salut,si eu cand am dat comanda(platit avansul 15%),am intrebat daca pot efectua plata anticipata(totala sau partiala),si raspunsul a fost ca da,la valoarea euro din ziua respectiva+comisionul.Ei centralizeaza datele si cand vin seriile platesti diferenta pana la suma totala.
P.S. Daca nu sunteti din aceeasi loc. cu dealerul puteti plati prin OP.
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

touche
Posts: 128
Joined: 26 Aug 2007, 11:58
Auto:
Location: Brasov

Post by touche »

Fara a fi analist financiar eu ash plati mashina in Decembrie ...pentru ca de obicei atunci Euro scad (cheltuie romanashi bani de sarbatori)...
Din "pacate" eu am platit'o deja.


PS:
Daca euro ishi continua ascensiunea acel "pacate" poate sa devina "fericire" :twisted:
1.4 BEST , machine silver
Comandata: 5.09.2007
Serrie sasiu: 15.10.207
O am din: 22.11.2007

Lucian62
Posts: 33
Joined: 24 Oct 2007, 23:18
Auto:
Location: Piatra Neamt

Post by Lucian62 »

Sper si eu sa isi mai scada nemernicul asta de euro ca pana prin decembrie (poate va avea dreptate touche) cand voi face plata prin credit bancar sa nu ma cocoseze pentru urmatorii 7 ani.
Creditele auto au un DAE mai scazut fata de cele nenominalizate, deci sunt mai avantajoase deoarece reduc riscul neachitarii lor prin polita Full CASCO si nu printr-o asigurare de viata.
Problema noastra este ca oricum s-ar face creditul avem de pierdut din cresterea Euro datorita faptului ca facturarea se va face in lei(asta doar la plata masinii). Teoretic este avantajos sa iti faci creditul in moneda in care primesti salariu pentru a evita riscul valutar.
Cei care au platit deja masinuta, le-a fost facturata in momentul cand a ajuns seria sasiu (deci automat la cursul BR din ziua respectiva)?
Kia Cee'd 1.4 GSL LX MT Best, Pewter Beige,

gogu
Moderator General
Posts: 439
Joined: 02 Jun 2007, 01:47
Auto:
Location: New York

Post by gogu »

Lucian62 wrote:Teoretic este avantajos sa iti faci creditul in moneda in care primesti salariu pentru a evita riscul valutar.
eu am invatat altceva, nu mai stiu cine mi-a spus prima data: cel mai bine e sa iti faci creditul in moneda cea mai puternica la momentul respectiv, pentru ca astfel iti faci calculele pentru cel mai rau caz, iar piata valutare este in schimbare continua.
LX 1.4 GSL OilBlue/Rainbow Blue cu varii optiuni
>>Poze cu masina mea<<
Image

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”