Asigurare CASCO - asiguratorii cu cea mai buna oferta

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
marceli
Posts: 279
Joined: 17 Sep 2008, 12:13
Auto:
Location: Deva
Contact:

Re: Asigurare CASCO - asiguratorii cu cea mai buna oferta

Post by marceli »

@iulian2007: asigurarea casco la filiala Allianz-Tiriac din orasul meu, era de 2500 ron, iar online la www.allianzdirect.ro am iesit la 1600 ron in aceleasi conditii. Incearca si tu :)
KIA CEE'D SW BEST 1,4 GSL MT black pearl
comanda: 27.09.2008, achitata integral: 02.10.2008, intrat in posesie: 13.10.2008
HD-03-TAT
http://picasaweb.google.com/marcelikia/ ... JHOW51jjS0#

Image

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Asigurare CASCO - asiguratorii cu cea mai buna oferta

Post by iulian2007 »

intr-adevar, a scazut un pic valoarea, dar nu asa mult ca la tine @marceli

astept si parerile altor posesori de CASCO :lol:
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

maldini
Posts: 38
Joined: 09 Apr 2008, 14:17
Auto:

Re: Asigurare CASCO - asiguratorii cu cea mai buna oferta

Post by maldini »

@iulian In ce oras ai obtinut oferta de la Generalli ? eu am pus zilele astea pe cineva sa se intereseze si mi-a spus de o oferta de 602euro la Generalli la o valoare asigurata de 9760euro. Mi se pare o suma destul de mare , mai ales ca si anul trecut am platit cam tot atat si nu am avut nici un fel de evenimente.

@all Poate cineva sa ne spuna niste sume? Unde aveti casco cat e suma asigurata si cat e valoarea asigurarii?

Mersi de raspunsuri !

fsgmarius
Posts: 106
Joined: 09 Sep 2008, 20:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Asigurare CASCO - asiguratorii cu cea mai buna oferta

Post by fsgmarius »

@marcelli ai completat toate campurile alea de pe site, sau ai trimis vreun mail ceva, da-ne niste detalii..Am completat acum campurile alea si a iesit 2900 ron....
1.4 Best, Black Pearl + cheie briceag si piele aftermarket

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Asigurare CASCO - asiguratorii cu cea mai buna oferta

Post by iulian2007 »

maldini wrote:@iulian In ce oras ai obtinut oferta de la Generalli ? eu am pus zilele astea pe cineva sa se intereseze si mi-a spus de o oferta de 602euro la Generalli la o valoare asigurata de 9760euro. Mi se pare o suma destul de mare , mai ales ca si anul trecut am platit cam tot atat si nu am avut nici un fel de evenimente.
dupa cum vezi in avatar (mai bine zis sub el) in Braila.....

azi am primit o veste de la un foarte bun prieten
iulian...vezi ca la aliantz a scazut mult prima de asigurare casco - probabil ca le-a ajuns cutiu' la os !! - eu am facut la 1396 ron, inclusiv asistenta rutiera gratuita!
din februarie de cand mi-a expirat CASCO nu am mai incheiat o noua polita......cand voi avea timp voi cauta din nou o oferta avantajoasa mie (adica ieftin si bun :D)....cu toate ca deja m-am obisnuit si fara.....
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Asigurare CASCO - asiguratorii cu cea mai buna oferta

Post by aeon »

nu te obisnui f tare ca nu e bine....e o masina pretentioasa si foarte fragila....fa-ti casco cat mai repede pt ca piesele sunt f scumpe
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Asigurare CASCO - asiguratorii cu cea mai buna oferta

Post by iulian2007 »

poate mai aproape de iarna, nu acum....
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

marceli
Posts: 279
Joined: 17 Sep 2008, 12:13
Auto:
Location: Deva
Contact:

Re: Asigurare CASCO - asiguratorii cu cea mai buna oferta

Post by marceli »

fsgmarius wrote:@marcelli ai completat toate campurile alea de pe site, sau ai trimis vreun mail ceva, da-ne niste detalii..Am completat acum campurile alea si a iesit 2900 ron....
Mi-am facut cont, am completat formularul de contact si am fost sunat de cineva de la ei a doua zi.
Poti suna si tu la telefon 0219798. Bafta :)
KIA CEE'D SW BEST 1,4 GSL MT black pearl
comanda: 27.09.2008, achitata integral: 02.10.2008, intrat in posesie: 13.10.2008
HD-03-TAT
http://picasaweb.google.com/marcelikia/ ... JHOW51jjS0#

Image

alexia
Posts: 11
Joined: 30 Dec 2009, 01:48
Auto:

Re: Asigurare CASCO - asiguratorii cu cea mai buna oferta

Post by alexia »

buna seara!
eu lucrez la o companie de asigurari si daca aveti o nelamurire nu ezitati sa ma contactati pe PM sau mail: alexandraradut@yahoo.com
o seara buna in continuare!
Kia Cerato LX 2006 B 240 ALX

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Asigurare CASCO - asiguratorii cu cea mai buna oferta

Post by xp »

Eu am incheiat CASCO la AlianzTiriac 2191 lei / an platit in 4 rate suma asigurata ~ 9100 euro . Era o oferta la ASTRA unde urma sa-mi prelungesc asigurarea dar in conditiile de mai jos am renuntat

Asigurătorul va reţine din despăgubire:
a) franşiză prevăzută în poliţă;
b) orice prime restante în baza poliţei (prime cu scadenţe
anterioare acordării despăgubirii);
c) toate ratele de primă rămase de achitat până la
sfârşitul contractului de asigurare, aferente autovehicului
asigurat, dacă valoarea daunei asigurate reprezintă mai
mult de 20% din suma asigurată;
Suma ce urmează a fi reţinută se calculează folosind
cursul de schimb valutar comunicat de BNR, valabil la
data producerii riscului asigurat;
13.18. După fiecare daună:
a) asigurarea rămâne în vigoare pentru o suma asigurată
redusă cu valoarea indemnizaţiei plătite;
b) la cererea Asiguratului, dar numai după efectuarea
reparaţiei şi stabilirea despăgubirii de către Asigurător,
suma asigurată poate fi reîntregită prin emiterea unui act
adiţional şi prin plata unei prime suplimentare,
corespunzătoare valorii despăgubirii şi perioadei rămase
până la expirarea asigurăriiAsiguratul poate opta pentru
reţinerea, de către Asigurător, a acestei prime
suplimentare, din cuantumul despăgubirii.
c) Dacă suma asigurată nu este reîntregită, în cazul
producerii unor daune succesive, suma asigurată se
consideră - în mod convenţional - nediminuată cu
valoarea daunelor plătite anterior; în niciun caz valoarea
despăgubirilor cumulate nu va putea depăşi suma
asigurată, respectiv valoarea autovehiculului asigurat.

Prelungirea costa ~1750 lei fara + 5% daca doream reintrengirea sumei asigurate care era de ~ 7500 euro .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Asigurare CASCO - asiguratorii cu cea mai buna oferta

Post by iulian2007 »

ai fransiza/e?

LE mama mia, triplu post....poate mai poti edita
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Asigurare CASCO - asiguratorii cu cea mai buna oferta

Post by xp »

Da am fransiza de 400 lei / eveniment .
Scuze de postare tripla dar nu stiu cum am reusit. :shock: Rog pe cineva din staff sa stearga din posturi . [-o< [-o<
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

Adrian37
Posts: 1
Joined: 05 Dec 2011, 01:14
Auto:

Re: Asigurare CASCO - asiguratorii cu cea mai buna oferta

Post by Adrian37 »

iulian2007 wrote:azi am continuat periplul pe la asiguratori.....

la Generali, pt un CASCO Complet (ce include incendiu, furt, avarii accidentale, evenimente naturale si social-politice, asistenta rutiera, pierderea accidentala sau furtul cheilor, la asta din urma fara fransiza) as plati 1630 lei/an, in 4 rate si as avea masina asigurata la valoarea de 38.814 lei (9483 euro).....singurul inconvenient ar fi aplicarea unei fransize de 100 euro la fiecare eveniment constatat...si toate astea in limita a 10k km /an...daca as face 15k km/an, ar trebuii sa platesc circa 100 lei mai mult....

la Omniasig, am aplicat pt un CASCO valabil numai pt avarii (fara furt si fara vandalism) si am obtinut o suma de plata de 421 euro/an, in conditiile in care nu as avea fransiza la nici un eveniment....
daca as vrea cu fransiza de 100 euro/eveniment, atunci suma platita pt asigurare s-ar reduce pana la valoarea de 337 euro/an.....
dar.....intotdeauna exista un dar......valoarea totala a masinii data de cei de la Omniasig e de toata jena, in cazul unei daune totale: 6852 euro, la care se mai aplica o fransiza de 25%, din care rezulta "ad labam" 5139 euro, ceea ce mi se pare foarte usor de ajuns (aceasta suma) in cazul unei avarii un pic mai serioase....ori pt o masina care abia a implinit 2 ani mi se pare extrem de putin.....in fine.....
ca bonus aici, as spune ca Omniasigul nu cere reintregirea politei (cel putin asa m-a asigurat agentul lor de asigurari), precum si faptul ca au decontare directa cu service-urile KIA de la mine din zona
pt a asigura si pierderea/furtul cheilor, va trebuii sa platesc inca 5 euro/an

la Grupama. pt un CASCO ce include avarii, vandalism si furt, ar trebuii sa platesc 61 euro/luna (610 euro/an), iar daca la suma lunara as mai adauga inca 4 euro, as beneficia si de asigurarea full a locuintei...daca am retinut eu bine, la AMA se poate si cu si fara fransiza....
insa nu despagubesc jante+anvelope only

ramane sa deliberez si sa ma decid la cine merg sa-mi asigur masina
Stimati colegi, urmarind framantarile voastre m-am decis sa pun aici cateva informatii in cunostinta de cauza, in speranta ca vor ajuta pe cineva in viitor.
Spun in cunostina de cauza deoarece activez in domeniul asigurarilor ca BROKER de mai bine de 6 ani, perioada in care m-am confruntat cu o multime de situatii.
Problemele dezbatute aici au un numitor comun si anume lipsa de informare. O lipsa de informare mult mai profunda decat pare la prima vedere. Va voi demonstra.
Insa inainte de asta vreau sa clarificam cateva notiuni:
agent de asigurare = angajatul unei companii de asigurari
broker= consilier in asigurari care are in portofoliu toate societatile de asigurari
Incep cu o intrebare. Ce este o asigurare (RCA, CASCO, pentru locuinte, de viata, etc)?
Raspunsul il avem in noi chiar daca nu stim sa il exprimam in cuvinte. O asigurare este o PROMISIUNE. Promisiunea ca daca in viata mea se produce un eveniment, o anumita societate de asigurari, contra unei sume de bani, imi preia riscul. Dar atentie.... doar acel risc pentru care platesc. Asiguratorii nu sunt societati de binefacere. Sunt societati infiintate ca sa produca profit pentru actionari.
Si atunci de unde stiu eu de la cine si ce produs sa cumpar? Vrei un CASCO... e foarte simplu o sa spui...merg si intreb in prima agentie de asigurari. Cunoastem cu toti raspunsul pe care il vei primi. “Noi avem cel mai bun(ieftin, complet, etc) CASCO !’ Daca esti impulsiv sau optimist inchei polita pe loc. Dar daca esti circumspect? Mergi la urmatoarea agentie. Si de aici incepe circul…. Si astia au cel mai bun CASCO. Mergi la alta…si astia au cel mai bun CASCO. Esti in ceata…. Vii acasa si incepi sa cauti pe internet. Ceata este si mai groasa ca inainte. De ce? Pentru ca nu exista ceea ce cauti. Pentru ca nu exista produsul perfect. Exista numai produsul de care ai nevoie. Si cum stii de ce ai nevoie? Ai 2 metode: te apuci de citit totul despre asigurarea pe care o doresti… de unde gasesti aceste informatii sau acorzi increderea ta unui broker. De ce unui broker? Pentru ca avand posibilitatea de a lucra cu toate companiile poate fi impartial si te poate sfatui ce sa alegi. Un broker castiga bani primind comisioane de la societatile de asigurari. Ori cumperi printr-un broker ori direct la o societate pretul este acelasi, in sensul ca nu plateti mai mult ca ai ales sa lucrezi cu el. In general nivelul de comisionare este simtitor egal la toate societatile deci nu ar trebui sa ai suspiiciuni ca te directioneaza catre o companie din motive personale. Pot exista si aceste motive insa generate de lipsa de cunoastere a tuturor produselor. Sunt si printre noi si superficiali si incepatori. Ca peste tot.
Ce poate face un broker pentru tine? Sa cauti impreuna cu el produsul de care ai nevoie. Sa iti explice ce acopera acesta si ce excluderi are. Cat te costa. Si de ce te costa atat. In general in pretul asigurarilor auto un rol important in au si datele personale ale proprietarului (varsta, aria unde locuieste, daca e bugetar sau nu, daca are copii minori sau nu, etc).
Dar poate mai mult decat sa iti ofere o solutie la problema ta, un broker are un rol definitoriu post vanzare…sa aiba grija de clientul lui. Sa il protejeze de abuzurile unor functionari ai asuguratorilor care au si ei sefii lor cu directive clare de a reduce nivelul platilor pentru despagubiri.
De aceea ar fi bine sa va ganditi de doua ori inainte de a cumpara o asigurare de la un supermarket. Cand vei avea probleme, tinerica de acolo ti le va rezolva? Pe ea o vei suna? Ea te va consilia si proteja? Dar agentul de asigurare? Te va consilia el impotriva propriei companii?
Dar cum poate un broker sa va protejeze? Am scris mult acum. Cu scuzele de rigoare in masura in care am starnit interesul cuva o sa mai scriu si cu alta ocazie.
Mult noroc va urez in jungla urbana.

Xi3ntuza
Posts: 5
Joined: 06 Dec 2011, 23:01
Auto:

Re: Asigurare CASCO - asiguratorii cu cea mai buna oferta

Post by Xi3ntuza »

Dar de ce nu va uitati si pe internet la niste oferte la un RCA Ieftin deoarece sunt foarte multe firme care ofera multe avantaje daca incheiati asigurarea CASCO sau RCA la ei , atat preturi mici cat si promotii .
Daca esti o fire curioasa apasa [url=http://www.rcaobligatoriu.ro]aici[/url] .

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Asigurare CASCO - asiguratorii cu cea mai buna oferta

Post by aeon »

trebuie sa fac casco la masina mea
imi puteti spune cei ce ati incheiat asigurari casco de la inceputul anului incoace cam cat va ajuns? si la ce asigurator?
am o kia ceed din martie 2008 cu 57000 km la bord si vreau sa imi fac casco, orientativ macar sa stiu ce bani imi trebuie.
merci
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”