Cum să procedez pentru a-mi ridica maşina din service?

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
moonwalk
Posts: 197
Joined: 14 Jun 2008, 16:54
Auto:
Location: Bucuresti

Cum să procedez pentru a-mi ridica maşina din service?

Post by moonwalk »

Revin dupa o perioada de inactivitate pe acest forum cu o problema...ca tot romanul :)
Am lasat acum 3 saptamani masina la reparat in service la IMG Jilava. Toate bune si frumoase pana cand ma suna sa imi spuna ca masina e gata dar trebuie sa astept pana vine acceptul de plata. Mentionez ca am bagat masina in reparatie pe 2 asigurari. 1 Casco meu ASIBAN pentru bara din spate care era putin zgariata. 2 RCA OMNIASIG (mi-a sifonat un tip aripa stanga spate si a trebuit inlocuita). Acum am inceput sa ma panichez pentru ca probabil din ignoranta am crezut ca asigurarile vor trimite actele repede....stau de 4 zile lucratoare si astept si nu s-a intamplat nimic. Mi s-a spus ca daca am pile si cunosc pe cineva de la asigurari se pot grabi procedurile...nu stiu ce sa mai cred...nu vreau sa mai stau inca 3 saptamani sau cat mai dureaza la mila celor de la asigurari...
Are cineva vreo solutie? Nu ma pricep cand e vorba de acest sistem si este prima oara cand am bagat masina in service. Multumesc anticipat pentru sugestii.
ProCee'd 1.6 GSL Style + optionale, culoare Casa White

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Problema ridicare masina IMG

Post by crispisu »

Din pacate, procedura este asa cum au zis cei de la IMG. Pana nu primesc acceptul de plata de la ambii asiguratori, nu iti poti lua masina. Nu stiu insa daca nu cumva poti plati tu din buzunar, urmand ca ulterior sa iti recuperezi tu banii de la asiguartor. Asta daca vrei masina mai rpede...Alta sol ar fi sa te duci peste asiguratori sa vezi care e pb, poate gasesti pe cineva mai binevoitor p-acolo...

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Problema ridicare masina IMG

Post by ady85btz »

eu am stat cu masina blocata la IMG cam 1 luna din cauza asirom-ului care nu vroia sa faca plata.m-am dus in fiecare zi la asirom si i-am frecat la cap dar fara succes.Au facut plata dupa 19 zile lucratoare(20 era termenul maxim) de la data in care masina a fost gata!
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

moonwalk
Posts: 197
Joined: 14 Jun 2008, 16:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cum să procedez pentru a-mi ridica maşina din service?

Post by moonwalk »

Ma intrebam daca trebuie oare sa astept sa faca plata sau sa dea acceptul de plata? Eu asa am inteles mai ales ca se face mult tam tam cu aceasta optiune care cica ar grabi procesul. Scrie undeva ca pot plati in maxim 20 zile lucratoare?
ProCee'd 1.6 GSL Style + optionale, culoare Casa White

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”