Crestere Casco BCR dupa 2 evenimente

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Crestere Casco BCR dupa 2 evenimente

Post by marius_gl »

:x Astazi am fost sa-mi innoiesc contractul Casco la BCR Asigurari (al patrulea an, leasing persoana fizica la BCR) si am avut o surpriza tare neplacuta! Mentionez ca in decursul acestui an am avut 2 evenimente (1 oglinda sparta = aprox 600 lei vechi si 1 "gasire" indoita in parcare = aprox 1100 lei)! Ma asteptam ca aceste chestiuni sa nu-mi influenteze "ratele" pe anul contractual viitor, datorita faptului ca si in primul an de contract am avut o julitura pe capota de la ceva aruncat pe ea, iar in anul urmator nu am avut o crestere a "ratelor", ci o diminuare conform devalorizarii masinii! So, surpriza a venit astazi cand mi s-a spus ca am o crestere a sumei anuale de plata cu cca 34E, iar justificarea a fost ca am avut acele evenimente si ca media evenimentelor pe tara e mai mare pe Galati, decat in alte parti?!? :shock: Adica tre' sa-mi schimb domiciliul ca sa-mi scada ratele?? Acum, am inghitit hapul, insa ma intereseaza daca si cei in aceeasi situatie cu mine (leasing, asigurati la BCR) s-au lovit de aceleasi probleme si daca (contractul fiind pe un an de zile, platit pe un trimestru), pot sa ma apuc sa caut pe la alte soc. de asigurare si sa reziliez contractul cu astia rai! :? Multumesc si drumuri ...line!
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

vlady_b
Posts: 211
Joined: 15 May 2007, 20:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Crestere Casco BCR dupa 2 evenimente

Post by vlady_b »

La omniasig (unde am avut casco pana sa inchid leasing-ul) nu mi-a crescut rata dupa o dauna de 2700RON (parbriz schimbat).
Kia RIO 1.4
Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Crestere Casco BCR dupa 2 evenimente

Post by Ogy »

La BT Asigurări de la 2400 anul trecut, la 3800 anul asta. 2 evenimente din păcate pentru mine nu au regres...

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Crestere Casco BCR dupa 2 evenimente

Post by bogdanf »

Chestia cu locatia geografica vs. Casco/RCA este adevarata. In functie de riscul accidentelor pe oras vei avea o anumita valoare a asigurarii. Ramane sa aflam care sunt procentele pe orase. Ca toti spun ca in orasul lor riscul este cel mai mare. Eu stiam ca Sibiul si Clujul au riscul cel mai mare.
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Crestere Casco BCR dupa 2 evenimente

Post by marius_gl »

Multumesc de info, baieti! Dupa we. asta, in care am mai discutat cu alte cunostinte de-ale mele, m-am convins ca nu sunt singurul in situatia asta (de kk-t, ca sa fiu obiectiv!)! Mi-am facut o simulare la Asiban, unde lucreaza cumnatul meu si am iesit tot pe acolo (deh, sunt client nou, fara "vechime, ca sa beneficiez de oarece reduceri); faza e ca daca puteam cesiona masina pe numele lui, ieseam beton de tot: de la 640 euro/an ma lasau la 430 euro/an, ca lucra asta acolo, insa scrie in contractul de leasing ca nu se cesioneaza, asa ca pica istoria! Oricum, intentionez sa cer oferte de la mai multe soc. de asigurare si sa schimb asiguratorul!
bogdanf wrote:Chestia cu locatia geografica vs. Casco/RCA este adevarata.
Da, n-am stiut chestiunea asta si m-am mai si luat de gatul aleia de mi-a facut polita... :evil:
Daca poate sa-mi sugereze cineva unde as putea gasi o oferta buna, fara franciza, avand in vedere faptul ca am platit pe un singur trimestru, ar fi binevenit sa-mi spuna si-i multumesc anticipat! Numai bine si sa n-aveti nevoie de Casco!
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

ASCENT
Posts: 29
Joined: 04 Nov 2008, 23:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Crestere Casco BCR dupa 2 evenimente

Post by ASCENT »

vlady_b wrote:La omniasig (unde am avut casco pana sa inchid leasing-ul) nu mi-a crescut rata dupa o dauna de 2700RON (parbriz schimbat).
pai la tine nu e alta situatie? Ma refer la faptul ca tu fiind pe leasing ai contract de asigurare CASCO pe durata leasingului, deci ei nu au voie sa modifice nimic in cei 5 ani.
KIA Cee'd 1.4 GSL Best Cassa White
----------------------------------------
B 95 GKA
-----------

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”