Omniasig vrea sa-mi bage pe gat fransiza!

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Omniasig vrea sa-mi bage pe gat fransiza!

Post by rayman »

:) cred ca m-am exprimat eu gresit. Am vrut sa zic sa refuz ideea cu Uniqa, si bineinteles ca refuz si ideea cu fransiza. Si in cazul ideal, daca as avea timp si nervi de cheltuit razbunarea ar fi sa-mi fac toate zgarieturile la Omniasig fara fransiza, sa plateasca ei.
In niciun caz nu's vreun profitor, am spus ca in primul an n-am avut niciun dosar (desi as fi putut).

Oricum daca e sa fac switch_ul la Uniqa, asta s-ar intampla din Aprilie 2010, si pana atunci (daca imi ies pasentele) o sa achit masina si Casco o sa fac in alta parte de la anul.

Dar sa vedem ce zic nenicii azi. Oricum mi-a mai trecut inversunarea de aseara pentru ca avand in vedere planul cu achitatul, nici "Uniqa de la anu'" nu suna rau. Insa cand imi aduc aminte de nepasarea si nesimtirea cu care am fost tratat cand trebuiau sa dea acceptul de plata, imi vine sa strang pe cineva de gat. Cum e mai posibil sa sun minute in sir la nustiu cate numere de telefon, si sistematic sa mi se inchida?!... Si mail-urile sa imi fie ignorate, si sa fiu pasat de la duduie la duduie?..
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Omniasig vrea sa-mi bage pe gat fransiza!

Post by rayman »

M-am lamurit. Am vorbit cu cei de la Unicredit si lucrurile stau in felul urmator (sau cel putin acestea au fost explicatiile lor):
In contractul pe care il are cu Unicreditul, Omniasigul a luat decizia unilaterala ca de la 1 Iunie sa introduca fransiza de 150 E pentru de la a doua dauna pe an - prima e "din partea casei" s-ar parea. Nu stiu ce fel de contracte au astia, mie mi se pare extrem de putreda toata treaba. Parca un contract ar fi o chestie asa, ca o promisiune vaga spusa la betie…

Unicreditul imi ofera 2 optiuni:
-accept fransiza
-ma muta la Uniqa incepand cu luna viitoare, nu dupa anul acesta cum intelesesem eu.

Initial a fost prietena mea la ei sa vorbeasca fata in fata si i-au spus ca va trebui sa platim inclusiv restul de polita pe anul asta la Omniashit, si apoi la Uniqa. Cu alte cuvinte ori fransiza, ori platim de 2 ori polita. Cand mi-a povestit ce a zis nenea, am bagat 3 tigari in 10 minute de nervi.

Apoi am sunat la ei (Unicredit) si mi-au explicat ca NU platim de 2 ori, ca trecerea la Uniqa se face asa lin, "fara dureri"…

Eu ii inteleg si pe cei de la Unicredit. Probabil ca Omniashitul are clauze contractuale care ii permit sa faca asa ceva, si acum astia imi dau mie (clientului) optiuni. Stau insa si ma gandesc ce rost a mai avut marea mea ALEGERE de la inceput… cand chiar simteam ca am controlul cand am ales CINE imi asigura masina.

Inca o duma cu baietii omniasiguri pe ei: http://www.standard.ro/articol_96145/as ... uzive.html

Ma gandesc la cazul in care Omniasig-ul imi va pune el mie o bara spate 3rd party pe masina, bara care nu se va potrivi fix! 5 mm e destul cat sa conteze. Fain, nu? Bine, nu zic ca e cazul, ca nu stiu cati fac (inca) piese pt kia, dar asa ca idee..

Si daca cineva le plange de mila, (vai saracii cum asigura ei toate zgarieturicile si platesc jdemilioaneee!...), poftim: http://www.zf.ro/zf-24/omniasig-profit- ... i-4145037/

O sa merg pe Uniqa. Ca oricum n-am ce altceva sa fac.
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

ASCENT
Posts: 29
Joined: 04 Nov 2008, 23:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Omniasig vrea sa-mi bage pe gat fransiza!

Post by ASCENT »

si eu am omniasig il am din octombrie 2008, de cand mi-a venit buburuza. Am avut o julitura asta iarna si s-a rezolvat..dauna undeva la 10 mil. Plata instant. Am avut nenorocul ca in martie sa am un accident in care am fost vinovatul.. aia e, ceasul rau, oboseala... cumul de factori. m-a izbit un alt ceed din lateral. la mine paguba de 95 mil la el 110 mil parca. La el s-a facut plata in 2 zile din cate am inteles (RCA-ul meu, tot la omniasig). La mine a durat cam o luna pana au dat acordul platii (Oricum stateam pe bara, deci nu m-a afectat f tare). Acum ce pot sa zic.. am contract pe 5 ani pe toata perioada leasingului. Am masina pe BCR Leasing, iar asigurarea am facut-o printr-o prietena care lucreaza la un broker de leasing/asigurari. Pana acum nu am avut nici cea mai mica problema cu Omniasig..sa imi trimita ceva acasa sau la firma de leasing. Ce-i drept eu primesc factura pe mail si plata o fac online, deci plicul nu prea ma mai intereseaza. Daca oi fi primit-o bine...daca nu ..iarasi bine. Oricum e contract pe 5 ani. Valoare fixa, fara fransiza.Daca imi comenteaza ceva ma duc frumos si imi fac la BCR asigurari si platesc si mai putin ca la ei. Pp ca primesc si mail acea notificare sau sunt sunat in caz de ceva.
KIA Cee'd 1.4 GSL Best Cassa White
----------------------------------------
B 95 GKA
-----------

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Re: Omniasig vrea sa-mi bage pe gat fransiza!

Post by GOvidiu »

Hai sa vedeti cum sta treaba la mine.
Am fost astazi sa-mi reinnoiesc polita casco la Omniasig (al treilea an consecutiv)
Incep sa-mi calculeze:
- valoarea asigurata = valoarea de nou a autoturismului - 30% (15% pentru fiecare an) + nu stiu cat la suta reducere pentru 2 ani fara nicio dauna, a iesit undeva in jur de 8700 euro - pana aici corect
Anul trecut am avut fransiza 10% pentru furt total si 100 euro pentru avarii (bagata pe gat de asigurator)
Acum incepe surpriza.
- fransiza de 100 euro pentru avarii ramane
- Pentru furt sau dauna totala valoarea de asigurare mai scade cu 15 % (deci masina este asigurata pentru furt sau dauna totala la aprox 7400 euro).
Dar aici mai este o problema - in caz de dauna totala sau furt se aplica o fransiza de 25 % (deci la furt primesti aprox 5500 eur iar la dauna totala se mai scade si valoarea epavei)
Prima de asigurare era ceva in jur de 436 Euro
Parerea mea e ca este hotie pe fata.
Nu imi venea sa cred. L-am pus pe broker sa mai calculeze odata.

Am renuntat si am facut la alta societate
Valoarea asigurata aprox 9700 euro
Fransiza 100 euro pentru avarii
Fransiza 0% pentru furt sau dauna totala
Prima de asigurare 20 milioane
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”