Masuri de luat in cazul in care contractul nu este respectat

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

Salut!
Mie nu mi se pare normal ca dupa ce ai platit avansul, ai semnat contractul, samd. sa vina si sa-ti schimbe datele PE BANII TAI! mai ales ca vorbim de 100 de euro. Ar trebui sa-ti dea diferentele in aceiasi bani, pentru ca e vina lor, nu a ta.
Am un amic care si-a comandat un polo, grena si nu's ce optiuni, si l-au anuntat ca nu se mai fabrica culoarea, si i-au dat treapta superioara de echipare cu alta nuanta, fara sa-i mai ceara bani. El a zis ca vrea neaparat culoarea aia, si atunci a primit golf cu jumi-juma diferenta.
Asta mi se pare firma serioasa.

bMe
Posts: 24
Joined: 22 May 2007, 18:43
Auto:
Location: TM/AR

Post by bMe »

@sorinh
Nu pot sa spun ca cei de la Kia din TM ar fi seriosi dupa cite mi-au facut, dar nici ei nu si-au permis sa ma "jumuleasca" de 100 de euro, mi-au dat reducere la revizie pt bani dati in plus.
nu are rost sa va spun ca inca ma simt "furat" dupa nebunia asta.
Poate dupa ce vor vinde cit cei de la VW vor fi si cei de la KIA mai seriosi.

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

cred ca inteleg ce simti, si eu m-as simti la fel, nu atat pentru valoare cat pentru faptul in sine.
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

calin sb
Posts: 55
Joined: 18 Aug 2007, 17:41
Auto:
Location: sibiu

Post by calin sb »

bMe Zici ca ti-au dat reducere la revizii, etc. S-au angajat in scris, sau cum fac cu reducerea??? Doar dupa ce citesc pe forum, si regret ca m-am incurcat cu Kia. Daca mai pun la socoteala si vrajelile pe care le-am inghitit pina acum.... as avea nevoie de niste sapun, ca funie am deja. Ce nu mi-e clar e daca sa ma spinzur pe mine, sau pe dealer.

dan0302
Posts: 70
Joined: 22 Jun 2007, 22:35
Auto:

Post by dan0302 »

pe importator ca el isi alege dealerii si el ii poate controla si le poate ridica dreptul de vanzare al masinilor KIA. dar in cazul KIA Romania e o combinatie perfecta intre dealeri si importator...spune cu cine umblii sa iti spun cine esti...deci s.au gasit...iar cei care au cumparat masina de la ei sau au comandat masina...in momentul cand o sa apara iti dai seama ce o sa insemne sa iti faci reviziile la ei...dak ei in cazul meu au intarziere la livrare 2 luni si ceva...nici nu vreau sa ma gandesc ca o sa se strice un condensator...care iti dai sema ca nu o sa fie pe stoc....in cat timp o sa mai pot folosii masina...nici nu vreau ma gandesc ce cantece or sa fie
kia ceed lx 1,4, piston grey, OT-02-XTS

bMe
Posts: 24
Joined: 22 May 2007, 18:43
Auto:
Location: TM/AR

revizie gratuita

Post by bMe »

@calin sb
pt prima revizie anuala am primit in scris ca e gratuita, dar ...
La momentul cind au venit seriile si am platit tot (19.07) am platit la pretul agreat in mai. Cica toata agitatia si nervii din iunie au fost din cauza unor "probleme de comunicare cu importatorul". Acum sint in situatia ca ma tot aburesc cu data de livrare. Am fost anuntat de trei ori ca masina vine in urmatoarele 2 zile si de fiecare data nimic. Alte probleme de comunicare :(
Kia Cee'd base LX 1.4 GSL - piston grey - in asteptare

bau_2007
Posts: 9
Joined: 20 Aug 2007, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

masuri de luat in cazul in care contractul nu este respectat

Post by bau_2007 »

OPC-ul singura solutie si rezolvare! eu am achitat integral masina pe 13 iulie. mi-au promis ca vine in jurul datei de 3 august (maxim 3 saptamini de la plata integrala), nimic pe 3 august, atunci pe 14 august m-am dus la OPC si astazi 20 august OPC-ul a vizitat dealerul, si i-a obligat sa imi puna la dispozitie o masina pina imi vine cea pe care am platit-o de o luna jumate...OPC-ul pe dealeri sa se trezeasca la realitate...oricum OPC-ul le poate da si o amenda (500 RON) cam mica pt. comosionul pe care si-l iau de la cei care cumpara masina (10%)

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”