Masuri de luat in cazul in care contractul nu este respectat

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by arka »

@ida01ro"...asa cum spunea cineva pe forum, cu ceva vreme in urma era o liniste teribila in reprezentantele kia...toti dormeau pe acolo din lipsa de activitate! a aparut bolboroseala "cee'd" care i-a trezit pe totzi...si s-au apucat de lucru fara ca sa se trezeasca !! dupa modul in care au lucrat se pare ca vor trece din nou la...dormitare "

SOMNUL RATIUNII NASTE MONSTRII.........
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

bMe
Posts: 24
Joined: 22 May 2007, 18:43
Auto:
Location: TM/AR

Post by bMe »

am primit si eu azi o veste de la dealer.
s-a intimplat doar pt ca eu am trecut pe la caravana Kia in TM. Cu foarte mult tupeu mi-a zis ca desi eu am plasat comanda in 24 Mai imi vor vinde masina dupa oferta din Iunie. Adica, LX plus optionale incluse in pachetul Best plus optionalele alese de mine( doar cele care se pot pune dupa noua oferta). Privitor la pret vor sa le mai dau ceva euro, ~100.
Mai multe detalii cica voi primi Luni, ca ei doar ieri au aflat, etc
Am zis ca nu am sa accept, dar cum totul a fost verbal nu are prea mare iportanta discutia.
doar ca mi-au stricat weekendul!
Tradare !!!!
Kia Cee'd base LX 1.4 GSL - piston grey - in asteptare

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Hai ca asta e tare. NU au pe ce temei sa faca asta ;) Si diferenta, daca ar fi asa cum au zis ei, nu are cum sa fie de 100euro. Si te rugam sa ne zici si noua la ce s'au referit de fapt ... dupa ce vb luni cu ei, ok?
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

@bMe


NU SE POATEEEE !!! :evil: @bMe TE ROG MULT sa ne spui discutia de luni...ca week-endul asta s-a dus ...nu pot sa cred... :( mda.. KIA !
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

O sa vedem luni la ce s-a referit acel reprezentant KIA. Apropo bME ai primit vre-un telefon, ceva referitor la acest aspect sau doar asa ti-a spus cel care era la caravana? Daca este asa eu zic sa nu te duci la reprezentanta din Timisoara pina nu primesti o cerere oficiala sau un telefon din partea dealerului local sa te prezinti la sediul lor pentru reglementarea unor detalii. Poate este legat de faptul ca ai comandat doar cheia de 26 Euro si trebuie sa platesti diferenta pina la 106 Euro ... Asta s-ar putea , s-a intimplat si la altii ... Tu stii ce comanda ai dat si cu ce optionale. In rest poti sa iti spuna tot ce vor atit timp cat ai o comanda semnata eu zic sa stai linistit.
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

cos_ejay
Posts: 29
Joined: 04 Jun 2007, 21:16
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Post by cos_ejay »

e clar ca daca pe hartie scrie variata + optionale + pretul pentrul ele, evident cu stampila si semnatura dealerului, nu poate nimeni sa'ti spuna ca te costa mai mult decat scrie pe foaie.

Andrei Burcea
Posts: 79
Joined: 18 May 2007, 11:50
Auto:

Post by Andrei Burcea »

Hmmm ....... pentru toti cei care au comandat masina pana la data de 1.06.2007, aceasta va veni cu optionalele LX Best plus ceea ce ati pus dumneavoastra mai putin cele care nu se potriveau cum ar fi geamurile electrice spate, sau faimoasa cheie de contact pliabila care nu costa 26 de euro ci 104 euro .

silvio
Posts: 97
Joined: 10 Jun 2007, 02:15
Auto:
Location: Bucuresti

Post by silvio »

si doar cu jante tip A pt Base :x
EX KIA CEE'D 1,6CRDI 115cp pewter beige B-67-XMC 62000km
CLIO RS 197 rosu B-94-NUW

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Dle. Burcea, cu tot respectul va rog sa scanati pagina cu jantele din manualul de vanzari Cee'd, cel pt. uzul consultantilor de vanzari unde sub fiecare poza este trecut modelul de janta. Va multumesc.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

Andrei Burcea
Posts: 79
Joined: 18 May 2007, 11:50
Auto:

Post by Andrei Burcea »

Pe 1.4 Gsl din ce cunosc eu stiu ca se pune doar cele de tipul A am sa incerc sa le pun aici ... daca nu ma pricep sa nu ma .....

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Despre acestea e vorba, nu?

Image
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

astea seamana cu cele de tip B de pe site-ul www.kia-ceed.ro dar nu sunt aceleasi .... dar culmea pe acest site tipul A de 205/55 R16 NU EXISTA exista tip A pentru jenti 225/45 R17
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Sa vedem ce zice si d'nul Burcea ...

Dintr'o brosura asta am extras ... si e ezac ce stiam si eu.

Image
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

:( Mda e clar astea le vom primii .... :cry:
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

bMe
Posts: 24
Joined: 22 May 2007, 18:43
Auto:
Location: TM/AR

Post by bMe »

Revin cu informatii. Doar azi am fost contactat de dealerul Kia pt Tm, Tiwa-Therm si imi comunica :
"In urma discutiilor purtate cu importatorul KIA in Romania s.c. MIT MOTORS SRL BUCURESTI ni s-a solicitat sa informam cllientii ca modelul KIA CEE'D comandat in luna mai cu optionale in varianta LX CU PRET DE PLECARE 9961 fara tva pret la care se puteau adauga anumite optionale nu poate fi lansat in fabricatie ldeoarece intre timp ni s-a comunicat ca pe acest model nu pot fi adaugate optionale si se va lua ca baza de calcul modelul lx cu pretul de plecare 9887 euro fara tva, model mai sjlab echipat.Din acest motiv pretul masinii s-a majorat fata de pretul convenit in luna mai.Mentionez faptul ca aceste modificari ni s-au comunicat in cursul saptamanii trecute"
mai exista si un alt text in care is declina responsabilitatea pt problema.
intrebarea mea este pt Dl Andrei Burcea :
Ma mint astia legat de "discutiile purtate" cu importatorul?
Pentru toti ceilalti "in asteptare":
Mai e cineva in situatia mea?

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”