Pasi de urmat dupa semnarea contractului de leasing

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
icarus
Posts: 10
Joined: 12 Dec 2008, 15:57
Auto:
Location: Bucuresti

Pasi de urmat dupa semnarea contractului de leasing

Post by icarus »

Salutare,

Sper sa ma primiti si pe mine in clubul posesorilor de Kia Ceed. Deoarece sunt nou atat pe forum ( e primul meu topic) cat si ca sofer/viitor posesor Kia, am nevoie de ajutorul vostru. Pe scurt, datele problemei se prezinta astfel: vineri am semnat contractul de leasing pt achizitionarea masinii (Kia Ceed, 1,6, 115 CP, Best, Pewter Beige), si conform dealer-ului saptamana viitoare voi avea si masina. Fiind prima mea masina, nu stiu exact care sunt pasii care urmeaza. Daca printre voi sunt si persoane care au cumparat masina prin leasing as dori sa stiu cum au procedat. Ceea ce vreau sa stiu este daca asigurarea RCA trebuie facuta inainte de ridicarea masinii (si daca da , pe baza caror acte o fac??). Pachetul legislativ trebuie sa-l cumpar si sa-l am la mine cand ridic masina (dealer-ul mi-a zis ca masina nu vine cu asa ceva)? Asigurarea RCA o pot face si pe 1 an de zile, sau trebuie sa o fac pe 30 de zile cat sunt valabile numerele rosii si apoi fac alta?

Imi cer scuze si rog moderatoru sa stearga topicul daca exista unu asemanator...

Numai bine si va multumesc!
Kia Cee'd 1.6 DSL HP, Pewter Beige

abulurd
Posts: 96
Joined: 09 Sep 2008, 17:01
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pasi de urmat dupa semnarea contractului de leasing

Post by abulurd »

Bine ai venit printre noi si sper sa te bucuri de viitoarea masina cat mai mult fara incidente.

Eu nu am luat masina prin leasing, dar pentru ca ai mei si-au luat masina prin leasing, iti pot spune sigur ca nu prea ai de ce sa-ti faci multe probleme. Masina parintilor mei a fost inmatriculata si asigurata de catre firma de leasing, ei au trebuit doar sa deconteze.

In ceea ce priveste pachetul legislativ, eu nu l-am primit de la dealer, dar oricum chiar daca te opreste politia in prima zi ii zici ca abia ti-ai ridicat masina si nu stiai ca nu o sa primesti asa ceva, ai tot timpul sa-l achizitionezi. ;)
Pro_Cee'd 1.6 GSL MT CITY - KOMPASS BLUE

B 19 HKO

http://picasaweb.google.com/bogdn.dinca

ASCENT
Posts: 29
Joined: 04 Nov 2008, 23:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pasi de urmat dupa semnarea contractului de leasing

Post by ASCENT »

salutare, si bine ai venit!
in legatura cu ridicarea masinii, mie, firma de leasing mi-a cerut sa am CASCO si RCA. Este vorba de BCR Leasing.
Pentru asta iei legatura cu o firma de asigurari dintre cele agreate de firma de leasing - iti recomand pe cea cu decont direct la Service-ul KIA pt a scapa de intarzieri in caz de probleme, datorate tertilor. Ei or sa iti trimita/dea o proforma pentru CASCO si RCA, cu care tu te duci la banca si platesti sumele stabilite. (RCA pe luna, trimiestru sau an, CASCO prima luna).
Eu dupa asta le-am dat mail cu chitanta de la banca, si am primit in decurs de cateva ore o copie dupa acte. Dupa ce iti ridici masina, daca vrei sa scapi repede cu inmatricularea, te duci frumusel la directia de taxe si impozite cu fisa de inmatriculare, autorizatia de circulatie provizorie, copie dupa buletin (oricum astea ar trbeui sa le ai in contractul de leasing), si iti declari masina, dupa care, tot acolo o sa achiti o taxa pe vehicul. Ei or sa iti puna o stampila pe fisa de inmatriculare, iar cu ea te duci frumusel la firma de leasing. Apopo, atentie ca firma de leasing ti-a dat un formular al lor de predare-primire, care nu e acelasi cu cel pe care il vei primi de la dealer. In cazul MIT Motors, iti recomand sa il ai la indemana cand ridici masina, caci altfel vei cam sta dupa stampila. Cu astea, te duci la firma de leasing. SI ei se vor ocupa de inmatriculare. Trusa legislativa o poti cumpara si din carrefour, nu cred ca sta cineva sa iti verifice daca e cutie sau in husa. Eu personal o am pe cea de husa, mi-a cedat-o taica-miu de la un logan nou, ca el avea deja de la masina veche.
In rest, Multa bafta! si sa conduci fara incidente de orice fel..ca deh, eu nu am nici o mie de km si deja am masina putin zgariata si tre sa o duk la service sa nu rugineasca, plus ca de curand m-am trezit si cu un pilon sde vreo 5-6 cm si cu 6-7 mm diametru in cauciucul dreapta spate, de m-am facut cu doua petice din prima ca deh.... nu l-am simtit din prima si mi-a busit si cauciucul pe interior..
KIA Cee'd 1.4 GSL Best Cassa White
----------------------------------------
B 95 GKA
-----------

icarus
Posts: 10
Joined: 12 Dec 2008, 15:57
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pasi de urmat dupa semnarea contractului de leasing

Post by icarus »

Multumesc pentru sfaturi. Am ridicat masina de la MIT Motors, dar acum am alte probleme cu ea. :( Pentru detalii: viewtopic.php?f=4&t=3640.
Kia Cee'd 1.6 DSL HP, Pewter Beige

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”