Problema cu Omniasig, cer ajutor

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Razor
007
Posts: 122
Joined: 08 May 2008, 14:17
Auto:
Location: Bucharest
Contact:

Problema cu Omniasig, cer ajutor

Post by Razor »

Salut,

In iarna mi-am gasit masina zgariata in parcare. M-am dus la politie, am facut constatarea si apoi m-am dus cu ea la Omniasig sa faca si ei acolo constatarea, ceea ce s-a si intamplat. Toate bune si frumoase pana acum. Ma duc cu ea la service, si acolo imi zic ca trebuie revopsita capota fata, aripa stanga fata, usa stanga spate, aripa stanga spate si hayon.
Baieti de la servici termina treaba in 3 zile si ma suna sa-mi zica ca aia de la Omniasig nu platesc tot pentru ca nu asigura vandalism.

Ideea este ca capota din fata are aceleasi zgarieturi ca si hayonul, dar omniasigul zice ca plateste capota din fata, dar restul nu, pentru ca intra la vandalism. Dar nicaeri in nici un proces verbal nu e trecut ca fiind vandalism acele zgarieturi.

Ofiterul care mi-a facut constatarea la omniasig nu mi-a spus nimic si pe proces verbal de constatare scrie ca trebuie reparate, nu e precizat nimic de vandalism.

Ce sa fac ? Am nevoie niste sfaturi pentru ca nu vreau sa dau 3000 RON degeaba, desi dau 570 EUR / an pentru CASCO.
Kia Cee'd Best, 1.4 109cp, Piston Grey B-01-UPD
Galerie poze cu masina
Galerie poze cu alte masini Kia Ceed

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Problema cu Omniasig, cer ajutor

Post by crispisu »

Eu as merge la un OPC. Nu e normal, daca nu ti-au trecut in PV de constatare vandalism...ar trebui sa plateasca.

Jucarieee
Posts: 138
Joined: 15 Jun 2008, 16:49
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Problema cu Omniasig, cer ajutor

Post by Jucarieee »

doamne ce lume...

eu zic sa te iei cu iei in gura la propriu. daca nu vor si nu vor mai tragi niste zgarieturi pe ea si te duci iar la ei pt o noua constatare (adica un nou act de vandalism)

ai fransiza pe eveniment ?
I`m just a toy so ...don`t play with me !

Razor
007
Posts: 122
Joined: 08 May 2008, 14:17
Auto:
Location: Bucharest
Contact:

Re: Problema cu Omniasig, cer ajutor

Post by Razor »

In contract e un articol mic in care e trecut faptul ca nu asigura vandalismul.

Eu masina o am asigurata pe toata suma. Nu e trecut nicaeri un camp in care sa se bifeze ca as vrea sa fie acoperita si pentru vandalism.
Kia Cee'd Best, 1.4 109cp, Piston Grey B-01-UPD
Galerie poze cu masina
Galerie poze cu alte masini Kia Ceed

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Problema cu Omniasig, cer ajutor

Post by marius_gl »

Cele mai importante clauze din orice contract (Casco) sunt cele referitoare la excluderi! Atentie mare la ce semnati!
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

kia_bv
red arrow
Posts: 46
Joined: 08 Mar 2008, 23:17
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Re: Problema cu Omniasig, cer ajutor

Post by kia_bv »

Din pacate, daca nu ai platit extra politei, acoperirea pentru acte de vandalism, care e intre 55 si 85 Euro pe an, nu prea ai ce sa faci. Ba eu chiar m-as bucura ca vor totusi sa plateasca astia o parte din reparatii.
Polita in care poti sa bifezi daca vrei sau nu sa fie acoperita la acte de vandalism e diferita, are cateva casute in plus fata de cea normala.
Ceeeeee'd, 1.4 GSL-Best, Mars Red -- BV 28 UBI
ODO 12500 km
Image

Razor
007
Posts: 122
Joined: 08 May 2008, 14:17
Auto:
Location: Bucharest
Contact:

Re: Problema cu Omniasig, cer ajutor

Post by Razor »

Da, inteleg asta. Dar acel inspector care mi-a facut constatarea de ce draq a mai trecut elementele alea ca sa fie revopsite ?

Si de ce capota fata o platesc si celalalte nu ?
Kia Cee'd Best, 1.4 109cp, Piston Grey B-01-UPD
Galerie poze cu masina
Galerie poze cu alte masini Kia Ceed

kia_bv
red arrow
Posts: 46
Joined: 08 Mar 2008, 23:17
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Re: Problema cu Omniasig, cer ajutor

Post by kia_bv »

Pe constatarea de la Omniasig ti-ai trecut toate componentele care ti-au fost vopsite?
Ceeeeee'd, 1.4 GSL-Best, Mars Red -- BV 28 UBI
ODO 12500 km
Image

Razor
007
Posts: 122
Joined: 08 May 2008, 14:17
Auto:
Location: Bucharest
Contact:

Re: Problema cu Omniasig, cer ajutor

Post by Razor »

Pe procesul verbal de constatare mi-au trecut toate componentele care trebuie revopsite, ceea ce implicit inseamna ca au fost de acord sa revopseasca pe bani lor acele componente. Nu mi s-a adus la cunostiinta deloc faptul ca trebuie sa platesc din buzunarul meu.
Kia Cee'd Best, 1.4 109cp, Piston Grey B-01-UPD
Galerie poze cu masina
Galerie poze cu alte masini Kia Ceed

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Problema cu Omniasig, cer ajutor

Post by eugenflorinmanea »

Agentul de la Omniasig ti-a citit polita inainte? S-ar putea sa fie incepator si sa nu isi fi dat seama ca tu de fapt nu ai asigurat si vandalismul...
Imi pare rau sincer sper sa rezolvi cumva...
SAAB 9-5

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: Problema cu Omniasig, cer ajutor

Post by Cristi H »

Ai dat vreo declaratie cu ce s-a intamplat? Ai scris ceva de "vandalizata in parcare"? Ca daca nu, gasesti un tufis/pom etc pe langa casa si zici ca te-ai frecat de ala incercand sa parchezi. Si nu intra la vandalizare ! :D
Iar daca inspectorul de daune de la Omniasig a trecut in constatare cu manuta lui ca TOATE reperele trebuie vopsite, poti merge si la OPC.
Bafta.
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

Razor
007
Posts: 122
Joined: 08 May 2008, 14:17
Auto:
Location: Bucharest
Contact:

Re: Problema cu Omniasig, cer ajutor

Post by Razor »

In declaratia de la politie am scris doar ca asa am gasit-o in parcare. Si pe la mine pe acolo circula aia care spala soseaua si mai cara si crengi. E posibil sa fi zgariat-o aia.

In proces verbal sunt trecute toate ca trebuiesc revopsite.

Ideea e ca nu inteleg de ce capota fata o platesc ei si celelalte nu.
Kia Cee'd Best, 1.4 109cp, Piston Grey B-01-UPD
Galerie poze cu masina
Galerie poze cu alte masini Kia Ceed

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: Problema cu Omniasig, cer ajutor

Post by Cristi H »

Insista pe chestia asta la OPC. Cu cei de la Omni te intelegi tare greu. Iar daca OPC-ul ii pune sa-ti plateasca, sa-si recupereze ei diferenta de la inspectorul buclucas. :lol: :lol:
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

Razor
007
Posts: 122
Joined: 08 May 2008, 14:17
Auto:
Location: Bucharest
Contact:

Re: Problema cu Omniasig, cer ajutor

Post by Razor »

Incerc de azi dimineata sa dau si eu de inspectorul care mi-a facut procesul verbal de constatare si parca l-a inghitat pamantul. Am sunat cred ca la 10 numere de telefon prin centrale si toti imi spun sa sun in alta parte, parca ar fi telefonul fara fir. Cateodata ma pune pe hold timp de 4 minute dupa care inchide, cateodata ridica receptorul si apoi inchide.

Le-am trimis celor de la ANPC, de la consiliul de superveghere al asiguratilor, de la omniasig, cate o reclamatie, nimeni nu ma baga in seama.

Situatii de genul te fac sa le iei gatul tuturor implicati in asta.
Kia Cee'd Best, 1.4 109cp, Piston Grey B-01-UPD
Galerie poze cu masina
Galerie poze cu alte masini Kia Ceed

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Problema cu Omniasig, cer ajutor

Post by crispisu »

Pai mai ai rabdare 1-2 zile...poate se vor sesiza...nu cred ca esti singurul care face reclamatii de genul si poate nu au ajuns inca la a ta...din ce am vazut eu, ANPC-ul se implica daca e de competenta lui

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”