Am ramas fara carnet !

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Am ramas fara carnet !

Post by Teddy »

scubli wrote:@unciu: Bine spus :lol:

@GeorgeC: De toate. Tu vei fi bucatarul sef si nu numai :p

Si daca ies bune gratarele ...propun sa facem o cheta ptr. un sortulet de bucatar personalizat :idea: ....@scraachmyback ce zici ne-ai putea ajuta :?:
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Am ramas fara carnet !

Post by Razvan_G »

Nu conteaza ca s-a intamplat prima oara!

Faptul ca te-ai urcat la volan sub influenta bauturilor alcoolice este o dovada de iresponsabilitate in primul rand fata de ceilalti participanti la trafic, punandu-le astfel viata in pericol! [-X Poti sa ai compasiune pentru un astfel de comportament? Sunt de acord cu @mihay, nu te joci cu viata celorlalti!

Dar si mai anormala mi se pare ambitia ta de a refuza (desi sub influenta alcoolui!) semnarea procesului de constatare sustinand ca politistul a afisat o atitudine ostentativa ori te-a jignit etc. Nu uita ca politistul isi facea datoria si TU erai cel vinovat! Si deocamdata EL reprezinta autoritatea. Dar deh, traim in Romania... o Romanie plina de stereotipuri...
Exista prea multa toleranta in "legislatia" romana.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

unciu
Posts: 186
Joined: 09 Jun 2008, 09:21
Auto:
Location: Arad
Contact:

Re: Am ramas fara carnet !

Post by unciu »

@mihay: putin dur, poate putin nefericita exprimarea.
In Germania, berea este trecuta la alimente, cu toate eforturile politiei germane, nu au reusit introducerea interdictiei consumarii acesteia de catre conducatorii auto, de aceea la ei poti conduce un autovehicol cu o alcolemie mai mica de x,xx (nu mai retin exact din conversatia cu sheful meu neamtz), fara sa ai probleme cu politia. In cazul unui accident, acolo, intradevar asigurarea nu plateste. Eu consum in Germania, in delegatie, intotdeauna, cite o bere, dupa o ratza la "chinezu". In Romania, nu mai fac acest lucru "de cind m-am facut mare", risc sa circul cu nevasta in stinga sau cu taxiul (varianta safe). :)
Ma detetesti si pe mine sau nu? Sau doar pe jumatate? Cred ca e doar putin nefericita exprimarea, atit.
Sunt de principiul, am facut-o, o platesc, respecta legea.
DAR
cind legea, sau cel care ar trebui sa o aplice, nu ma respecta pe mine in tzara asta de nustiu cum, ca sa nu jignesc prea tare, sau cind toti smecherasii, piloshii si copilashii de tot felul de granguri, a caror tata, mama, bunic sau vecin e vreun shefuletz pe undeva, obisnuiti cu "o mina spala pe alta", sau cind mai apare si putzin miros politic, e clar, astia nu patesc nimic niciodata. Parca ma apuca senzatia aia, ca as da la ratze, dar de data asta la ei pe fatza, daca as avea ocazia.
Scuze ca am luat-o razna, dar cunosc putin viatza si din alte tzari, mai putin babuine ca a noastra, si cunosc si mizeria din care nu putem iesi, sau din care unii nu vor ca noi sa iesim.
anyway, drive safe and take care!
Cee'd SW 1,4 Best Piston Grey 2008 - AR-09-ETP // Matiz E AC 2004 - AR-07-DUO -"matusha"
http://ro.fotoalbum.eu/unciu - sunt citeva poze si de la Bran
viewtopic.php?f=5&t=2750 - jurnal de bord

mihay
Posts: 291
Joined: 04 Jul 2008, 13:24
Auto:

Re: Am ramas fara carnet !

Post by mihay »

imi cer scuze ca am fost asa de dur dar asta e tara in care traim. toata lumea cauta sa ocoleasca legile sa le fenteze in loc sa se conformeze si sa schimbe cand au ocazia adica sa mearga la vot, chiar daca au de ales intre 2 rele , macar sa se succeada. mi`am recitit postul si am exagerat. sunt multe lucruri la care nu suntem atenti : RCA expirat , baut la volan ( nu conteaza 0,1% sau 2 la mie ) ATENTIE ITP EXPIRAT( si aici rca si casco nu despagubesc). eu am tras de un prieten 6 luni sa -si faca casco ( avea un pasat nou si era peste 1000 euro/an) dupa ce si l-a facut l-a lovit un papuc cu un avocat la volan cu RCA lipsa . Va intreb daca nu avea casco ce facea??? in fine , te-a jignit , sau altceva politistul FA-I LUI PLANGERE nu contesta faptul ca erai baut ( bine ca s-a intamplat doar asta , eu iti imobilizam masina si te trimiteam pe jos acasa cum e normal in alte tari)

GeorgeC
Posts: 408
Joined: 08 Aug 2007, 11:23
Auto: Kia Ceed 1.4 LX 2007
Location: Timisoara

Re: Am ramas fara carnet !

Post by GeorgeC »

Daca nu era prietena mea pe jos mergeam. Ca nu imi dadeau voie sa urc la volan. Eu inteleg tot ce spuneti voi, imi recunosc fapta, sunt de acord sa suport consecintele. Nu ati inteles substratul problemei si nici nu cred ca aveti cum sa il intelegeti deoarece nu cunoasteti toate detaliile. Dar sincer dupa ce am citit tot ce ati scris am decis sa ma duc sa ma intalnesc cu politistul, sa iau PV-ul, sa platesc amenda si sa nu mai fac contestatie. Aveti dreptate, sunt patat de o treaba urata, nu e moral si normal sa arat pe altul cu degetul. Va multumesc pentru lectia de maturitate.
ODO : 40100 km
1.4 LX + scaune incalzite, jante 16, scaune inaltime si lombar, parasolar, proiectoare, volan in piele + maciulie cromata, presuri originale... Pewter beige + rainbow blush ; comandata in 25.08.2007 primita pe 18.11.2007

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Am ramas fara carnet !

Post by Skyppy »

Din ce am citit eu, ai comis-o de doua ori: ai baut la volan - nu conteaza cat si nu aveai nici actele. Eu zica ca ai scapat ieftin. Puteau sa te roage sa iti incui masina, sa te duca la sectie,s a te amprenteze,sa te verifice in baza de date... daca vroiau te tineau vre-o 24 de ore pe acolo, numai asa cat sa se convinga ei ca esti tu cel care zice si sa iti arate ca pot. eu zic ca ai scapat iefti. Ai gresit si trebuie sa admiti lucrul asta. Si in unele orase/judete se practica inregistrarea video din masina politiei, sau audio - printr-un reportofon aflat asupra politistului, a intregii discutii. Pietoneala placuta, ce sa zic.

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Am ramas fara carnet !

Post by shpid3r »

Va multumesc pentru lectia de maturitate.
[-o< pentru incheiere! Chiar m-ai impresionat :)

Acum, vine si randul meu la bara... si am sa iau ambele puncte de vedere(al tau si al legii).

Conform cod rutier, meriti o pedeapsa pentru ca ai avut un nivel de alcool sub pragul de la care incepi sa devii un pericol pe sosele. Pana in 0.4 in aerul expirat, iti poti coordona miscarile, campul vizual nu este alterat semnificativ, riscul de a adormi la volan este foarte redus. Pentru ca totusi cu alcoolul la volan nu este de joaca, nu se poate propune legea conform careia daca ai baut pana in prag, te lasa in pace, pentru ca s-ar merge spre limita si s-ar intalni foarte des cazurile.
Asadar, un pericol pe sosele nu erai, nici medical nici legal nici moral nici cum au mai spus colegi de-ai mei. E drept ca in caz de accident se imputea rau treaba (iar asigurarile nu ti le mai platea nimeni, ca toate au clauza asta).

Nu stiu la ce se refera colegii nostri cu "noul cod rutier", nu stiu sa nu se fi sanctionat consumul de bauturi alcoolice cu dosar penal peste o anumita limita.

Din punctul de vedere al politiei, tu meritai pedeapsa si un timp pe bara sa-ti dea de gandit (pe termen ceva mai lung) asupra riscurilor (practice: lipsa masinii) pe care ti le asumi cand te urci baut la volan. Din acelasi motiv au fost odata introduse pragurile de amenda in testul auto: odata ce cunosti pedeapsa, te gandesti mai bine daca risti sau nu.

Acum, cu totii aratam cu degetul pe altul cand greseste si pozam in victime cand gresim noi.
Eu, de ex, am depasit asta-vara pe trecere de pietoni un autobuz care abia plecase din statie (si daca respecta prevederile legale, astepta sa-l depasesc si eu puteam sa intru inapoi pe banda inainte). Este drept, obiectiv, am incalcat legea (chiar si cu circumstante atenuante). Chiar de ziua mea, am predat permisul pentru o luna si cand mi-a venit masina mai aveam inca 3 saptamani de stat pe bara!.

Acum, sanse de castig intr-un proces ai foarte mici, orice judecator va pune in balanta: sofer baut si politist ofensator si-o sa spuna ca a ta e mai grava si ca cel mult poate propune o mustrare din partea comandantului. Tu oricum ramai cu pedeapsa, poti sa faci putin necaz politistului ... dar pedeapsa cred ca o pastrezi (nu ca l-as plange pe politist).

In mod cert, acel martor odata ce-a semnat a dat putere PVului, poate fi chemat la eventualul proces (civil) si spune ce s-a intamplat. Legal, e a semnat ca tu nu vrei sa semnezi. Nu i-au fost aduse la cunostinta cele ce ai incalcat si nici nu este necesar. In PV semnezi ca ai luat la cunostinta si ca nu ai obiectii. Pe care daca le ai, in cazul contestatiei, le poti spune.

Sfatul meu este sa urmezi cursul firesc, sa iei pauza cele 3 luni, dupa vreo 50 de zile o sa devina iritanta rau pauza, insa crede-ma ca asa cum eu nu mai depasesc deloc pe treceri, asa o sa eviti si tu sa mai bei cand te urci la volan. Pe termen lung, ai invatat o lectie care sper sa iti foloseasca (si sa te scape de alte belele).

PS: din cate stiu eu, politistul nu poate avea reportofon asupra lui fara sa te instiinteze asupra acestui fapt inaintea inceperii inregistrarii. Nu sunt sigur, dar nu avem lege care sa ii permita politistului sa te inregistreze oricand (vorbim de audio, pe politist).
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

Tzepozzz
Posts: 85
Joined: 29 Oct 2008, 13:11
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Am ramas fara carnet !

Post by Tzepozzz »

GeorgeC wrote:Daca nu era prietena mea pe jos mergeam. Ca nu imi dadeau voie sa urc la volan. Eu inteleg tot ce spuneti voi, imi recunosc fapta, sunt de acord sa suport consecintele. Nu ati inteles substratul problemei si nici nu cred ca aveti cum sa il intelegeti deoarece nu cunoasteti toate detaliile. Dar sincer dupa ce am citit tot ce ati scris am decis sa ma duc sa ma intalnesc cu politistul, sa iau PV-ul, sa platesc amenda si sa nu mai fac contestatie. Aveti dreptate, sunt patat de o treaba urata, nu e moral si normal sa arat pe altul cu degetul. Va multumesc pentru lectia de maturitate.
nu trebuie sa te duci sa iei PV...daca nu vine prin posta in 30 zile lucratoare poti sa-l anulezi.
a sarit toata lumea cu gura pe tine :lol: ...mie nu mi se pare atat de grava fapta, nu cred ca esti sub "influenta" daca bei 2 beri.
in alte tari cum se poate? acolo de ce ai voie sa bei 1-2 beri?
Cee'd 1.6 Dizalake 115 PS/ Pewter Beige/ City

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Am ramas fara carnet !

Post by shpid3r »

exista tari in care poti sa bei pana la o anumita limita fara sa patesti nimic, dupa cum exista si alte tari in care daca ai baut e foarte grav. este drept ca NU este grav ce-a facut, dar nici de trecut cu vederea. Legat de alcoolul la volan, eu cred ca legisaltia in vigoare este corecta.

Avem de lucru la trecutul pe rosu, ne-opritul la semnul STOP (ci asiguratul din mers) si altele. Si mai ales la punerea acestor legi in aplicare!
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

adimot
Posts: 233
Joined: 18 May 2007, 13:47
Auto:
Location: Satu Mare

Re: Am ramas fara carnet !

Post by adimot »

@georgeC Incearca sa gandesti si in felul urmator: intra un bou in tine cu o alta masina, fara sa fie victime omenesti ci doar pagube materiale si ajungeati amanadoi la etilotest. Chiar daca nu erai vinovat de producerea accidentului, RCA-ul sau CASCO nu puteai sa le folosesti, si erai bun de plata, mai ales la ce preturi sunt pentru piesele de schimb KIA si manopera. (cam scumpe cele 2 beri , nu?)
Cee'd 1.4 GSL Kompass Blue SM-28-MOT
ODO -->34.000
Image

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Am ramas fara carnet !

Post by Skyppy »

In alte tari berea este considerata bautura racoritoare slab alcoolizata. Si sunt unele tari, in care daca te-a prins peste o anumita limita, te baga la racoare. chiar si pt o noapte. a doua zi privesti altfel problema. Cat despre eportofon... pot sa aiba. CAz constanta: individ oprit pt o abatere de la Codul Rutier. Politist mers la el, cerut acte, explicat. ala facut scandal, s-a targuit, apoi refuzat PV. Facut contestatie si la instanta sustinea ca nu i s-a prezentat nici un PV de semnat. Inregistrarea a spus altceva. Mai erau si inregistrarile facute tot de un politist cu telef mobil, tot in cta. a filmat niste taximetristi tari in gura. Va amintiti? Iata ca le pot folosi, si chiar sunt cu folos.

User avatar
Radoo
as himself
Posts: 271
Joined: 15 Sep 2008, 22:06
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Re: Am ramas fara carnet !

Post by Radoo »

Nasoala intamplarea, dar dupa cum spun si colegii de forum vina este a ta si trebuie sa te conformezi legii. Cu alcoolul nu e de glumit. Eu am stat un an pe tusa, permis anulat, bineinteles din cauza tribilisului din mine. Am fost prins cu alcool de doua ori in 6 luni de zile. Prima data pt. o bere, si pe vremea aia inca nu erau aceste aparate erau doar acele fiole cu basica dupa ele, si a doua oara pt. un pahar de vin cu cola, adica jumate vin jumate cola. Deci nu cantitati foarte importante de alcool, eu as zice ca nesemnificativ chiar, dar legea e lege. M-au prins, mi-au anulat permisul, un an de zile am fost pieton cu masina langa scara, si dupa un an de zile am dat examen pt. redobandire de permis. Am uitat sa mentionez ca prima data mi-a fost luat dupa un an de cand aveam permisul, iar a doua oara dupa patru luni de la primul incident. Oricum pt mine a fost o lectie foarte dura din care am invatat foarte multe si cum se zice omul care s-a fript sufla si in apa rece. De atunci pt mine alcolul si condusul sun doua lucrui cu totul separate, indiferent de imprejurai sau circumstante. Vorba uni coleg nici macar 50 ml de alcool si dupa aia sa mananc bine si tot nu ma urca la volan. Parerea mea ca sa-ti ispasesti cele 90 de zile de pietonat, decat sa inrautatesti situatia. Ti se vor parea poate lungi dar gandeste-te daca se complica situatia si poate stai mai mult. Eu am stat un an dupa cum am zis si sincer mi-a fost suficient. Multa bafat in cntinuare si DONT DRINK AND DRIVE.

User avatar
alpinad
[român 200%]
Posts: 1794
Joined: 19 Nov 2007, 11:45
Auto: Sportage MHEV 1.6 T-GDi 4
Location: Europa
Contact:

Re: Am ramas fara carnet !

Post by alpinad »

DE CE SA BEM SI SA CONDUCEM CAND PUTEM FUMA SI SA ZBURAM? :supz:
dupa ce ca-i suparat il mai mustrati si voi....
cand ma revad din nou cu georgeC[sec]....[nu shpritz] Cap_PDT_01_26 .....promit sa-l trag de urechi si din partea voastra....mai ushor....ca doar e PRIETENUL MEU....nu?
Sportage MHEV Pace 1.6 T-GDi 48V 7DCT Black

Rio 1.25 mpi Smoke Blue

[exOptima 1.7 crdi 140cp Pluto Brown]
[ex cee'd sw 1,4 gsl 109cp SO RED B-72- ZEP]
____________________

User avatar
Radoo
as himself
Posts: 271
Joined: 15 Sep 2008, 22:06
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Re: Am ramas fara carnet !

Post by Radoo »

Omu' daca nu-i mustrat nu se invatza minte. Oricum majoritatea nu din rautate au spus ce au spus.

GeorgeC
Posts: 408
Joined: 08 Aug 2007, 11:23
Auto: Kia Ceed 1.4 LX 2007
Location: Timisoara

Re: Am ramas fara carnet !

Post by GeorgeC »

Multumesc pentru sfaturi. Acum 20 minute am ajuns de la politie de unde am venit cu procesul verbal. AM sa platesc amenda de 540 lei (270 in 48 ore) si am sa imi scot adidasii de trafic marit de la naftalina.

Alpinad, prietene, urechile mele sunt ale tale pentru tot weekendul de la Arieseni. :)
ODO : 40100 km
1.4 LX + scaune incalzite, jante 16, scaune inaltime si lombar, parasolar, proiectoare, volan in piele + maciulie cromata, presuri originale... Pewter beige + rainbow blush ; comandata in 25.08.2007 primita pe 18.11.2007

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”