Am ramas fara carnet !

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
GeorgeC
Posts: 408
Joined: 08 Aug 2007, 11:23
Auto: Kia Ceed 1.4 LX 2007
Location: Timisoara

Am ramas fara carnet !

Post by GeorgeC »

Din cenaclul nu beau la volan, beau inainte si dupa, aseara am fost oprit de politie si mi-a fost introdus "aparatul" de testare pe cale orala. Cu toate ca am consumat 2 beri (da stiu, cam mult) mi-a iesit pe ecranul dansului 0,22 %. Am stat de vorba cu politistul, i-am explicat toate cele (nu ca aveam multe de explicat). Din toata discutia am ajuns sa ma simt jignit si nu i-am semnat absolut nici un act si nici carnetul nu i l-am dat. A oprit un martor sa constate (un baiat de baiat care cred ca avea vreo 1 % in momentul ala) si mi-a dat drumul mai departe.

Acum, am nevoie de ajutorul vostru prin intermediul unor sfaturi : Ce valoare are un proces verbal nesemnat de mine, un biletel de la aparatul epilotest pe care la fel, nu l-am semnat, (sper ca asa ii zice) si o semnatura a unui martor pe acest proces verbal, tinand cont ca ei nu au carnetul meu?
ODO : 40100 km
1.4 LX + scaune incalzite, jante 16, scaune inaltime si lombar, parasolar, proiectoare, volan in piele + maciulie cromata, presuri originale... Pewter beige + rainbow blush ; comandata in 25.08.2007 primita pe 18.11.2007

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Am ramas fara carnet !

Post by costelo »

Nu conteaza ca ai semnat sau nu , conteaza ca ai baut doua beri. :drink:
Poate sa-ti vina acasa adresa de predare a permisului sau poti sa te judeci , dar nu ai sanse de castig, parerea mea
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Am ramas fara carnet !

Post by Skyppy »

Parerea mea - din start nu trebui sa te urci la volan cu doua beri la bord. Ce e de facut ... o sa iti vina prin posta instiintare sa duci la pol permisul, daca intre timp au trecut 15 zile, nu iti mai da nici o dovada, daca nu, iti da dovada pt zilele ramase. Tu, poti sa te duci la instanta sa depui contestatie, iar apoi cu hartia de acolo te intorci la rutiera, de unde iti ridici permisul, pe care il vei avea pana cand se judeca contestatia, iar in fctie de decizie il dai inapoi sau il pastrezi. Oricum, cu alcoolul la volan... nui ok, nu cred sa iti dea careva castig de cauza.
Last edited by Skyppy on 03 Mar 2009, 10:26, edited 1 time in total.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Am ramas fara carnet !

Post by Ogy »

Ai mers, sa-ti recoltezi probele de sange? Ca sa ai macar o sansa in caz ca te judeci...
Eu si daca beau doar 100ml de bere, ma gandesc daca, sa conduc sau sa folosesc, alte mijloace de locomotie.

GeorgeC
Posts: 408
Joined: 08 Aug 2007, 11:23
Auto: Kia Ceed 1.4 LX 2007
Location: Timisoara

Re: Am ramas fara carnet !

Post by GeorgeC »

Mai vreau sa precizez un lucru. Neavand actele la mine m-au identificat dupa masina (numar inmatriculare). Intelegi ce vreau sa spun?
ODO : 40100 km
1.4 LX + scaune incalzite, jante 16, scaune inaltime si lombar, parasolar, proiectoare, volan in piele + maciulie cromata, presuri originale... Pewter beige + rainbow blush ; comandata in 25.08.2007 primita pe 18.11.2007

MosNicolae
Posts: 238
Joined: 24 Jun 2008, 10:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Am ramas fara carnet !

Post by MosNicolae »

Martorul este suficient pentru politie, in cazul in care faci contestatie.
Noul regulament spune ca nu ai voie sa consumi acool, nu se mai dau valori minime. Deci, te-ai distrat... platesti. Bine ca nu ai avut si un incident, ca te alegi si cu dosar penal (chiar daca nu aveai nicio vina).

Ganditi-va de 10 ori, cand va urcati la volan.
membru al clubului SpiteColorate.ro

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Am ramas fara carnet !

Post by Ogy »

MosNicolae pana gasesti brutul la treaba aia, fa un bonus reprezentativ (in legatura cu treaba asta) pentru noi pls... :)

GeorgeC
Posts: 408
Joined: 08 Aug 2007, 11:23
Auto: Kia Ceed 1.4 LX 2007
Location: Timisoara

Re: Am ramas fara carnet !

Post by GeorgeC »

bun...si eu am martor ca a fost invers ! de cand legea merge pe vorbe? aveau o procedura de respectat...nu au respectat-o ... m-au identificat dupa numarul de inmatriculare (trebuiau sa ma duca la sectie), am refuzat sa semnez tichetul de la aparatul de masura (trebuiau sa ma ducla la medicina legala)...

Am recunoscut ca am baut, am gresit si nu aveam nimic impotriva faptului sa raspund in fata legii (sa imi ridice carnetul). Dar au fost niste intamplari in acest timp care nu le pot scrie pe forum...e chestie de respect de sine si onoare...cine intelege e bine...cine nu , e tot bine.
ODO : 40100 km
1.4 LX + scaune incalzite, jante 16, scaune inaltime si lombar, parasolar, proiectoare, volan in piele + maciulie cromata, presuri originale... Pewter beige + rainbow blush ; comandata in 25.08.2007 primita pe 18.11.2007

MosNicolae
Posts: 238
Joined: 24 Jun 2008, 10:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Am ramas fara carnet !

Post by MosNicolae »

GeorgeC wrote:bun...si eu am martor ca a fost invers ! de cand legea merge pe vorbe? aveau o procedura de respectat...nu au respectat-o ... m-au identificat dupa numarul de inmatriculare (trebuiau sa ma duca la sectie), am refuzat sa semnez tichetul de la aparatul de masura (trebuiau sa ma ducla la medicina legala)...

Am recunoscut ca am baut, am gresit si nu aveam nimic impotriva faptului sa raspund in fata legii (sa imi ridice carnetul). Dar au fost niste intamplari in acest timp care nu le pot scrie pe forum...e chestie de respect de sine si onoare...cine intelege e bine...cine nu , e tot bine.

De obicei se fac si inregistrari video/audio. In cazul in care aduci martori care vor contrazice inregistrarile, se vor alege cu dosar penal. Daca stii ca esti vinovat, accepta "pedeapsa", nu o inrautati. Daca te stii nevinovat, lupta pana la capat. Eu in acest moment sunt in proces cu Primaria Constanta pentru o amenda de 25 de lei, pentru ca stiu ca sunt nevinovat. Asta nu inseamna ca o sa castig, ca probele mele sunt la ei...
membru al clubului SpiteColorate.ro

RoxxY
Posts: 3
Joined: 27 Feb 2009, 11:13
Auto:

Re: Am ramas fara carnet !

Post by RoxxY »

Dar martorul a semnat ca ce? Ca tu esti baut sau ca te-a oprit politia?

GeorgeC
Posts: 408
Joined: 08 Aug 2007, 11:23
Auto: Kia Ceed 1.4 LX 2007
Location: Timisoara

Re: Am ramas fara carnet !

Post by GeorgeC »

Nu exista inregistrari video si inregistrarile efectuate cu alte aparate neautorizate si "nemasurate" cum ar fi telefonul mobil nu cred ca au valoare in instanta. Judecand dupa legile tarii noastre (pe calea caroara in tara asta se scapa de crima, furt calificat, viol) si calculand si partea morala a evenimentului , ma consider nevinovat.
ODO : 40100 km
1.4 LX + scaune incalzite, jante 16, scaune inaltime si lombar, parasolar, proiectoare, volan in piele + maciulie cromata, presuri originale... Pewter beige + rainbow blush ; comandata in 25.08.2007 primita pe 18.11.2007

GeorgeC
Posts: 408
Joined: 08 Aug 2007, 11:23
Auto: Kia Ceed 1.4 LX 2007
Location: Timisoara

Re: Am ramas fara carnet !

Post by GeorgeC »

RoxxY wrote:Dar martorul a semnat ca ce? Ca tu esti baut sau ca te-a oprit politia?

Crezi ca stiu? nu au vrut sa imi arate nimic...au zis sa astept PV prin posta.
ODO : 40100 km
1.4 LX + scaune incalzite, jante 16, scaune inaltime si lombar, parasolar, proiectoare, volan in piele + maciulie cromata, presuri originale... Pewter beige + rainbow blush ; comandata in 25.08.2007 primita pe 18.11.2007

MosNicolae
Posts: 238
Joined: 24 Jun 2008, 10:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Am ramas fara carnet !

Post by MosNicolae »

GeorgeC wrote:Nu exista inregistrari video si inregistrarile efectuate cu alte aparate neautorizate si "nemasurate" cum ar fi telefonul mobil nu cred ca au valoare in instanta. Judecand dupa legile tarii noastre (pe calea caroara in tara asta se scapa de crima, furt calificat, viol) si calculand si partea morala a evenimentului , ma consider nevinovat.
Daca se ajunge la proces penal, sunt acceptate toate tipurile de probe, inclusiv inregistrarile cu telefonul. In plus, aparatura de pe masina le permite inregistrarea audio/video, chiar daca tu crezi ca "nu au inregistrari". Acelea se folosesc doar in tribunal. Faptul ca nu te-au bagat in masina (pentru lipsa documentelor de identificare), arata faptul ca erau siguri ca te pot identifica in cazul unui proces. Eu cred ca au inregistrat tot ce s-a intamplat.
membru al clubului SpiteColorate.ro

GeorgeC
Posts: 408
Joined: 08 Aug 2007, 11:23
Auto: Kia Ceed 1.4 LX 2007
Location: Timisoara

Re: Am ramas fara carnet !

Post by GeorgeC »

1. Eu stateam si asteptam in masina, ce sa inregistreze?
2. Proces penal .... la 0.2 % in aerul expirat?
3. Nu erau siguri pe ei ca ma pot identifica. Erau atat de bucurosi ca m-au prins cu ceva, incat nu si-au respectat procedurile . Pentru acest fapt vor fii sanctionati, cu toate ca eu voi ramane fara permis 90 de zile (nu permisul e partea importanta)
ODO : 40100 km
1.4 LX + scaune incalzite, jante 16, scaune inaltime si lombar, parasolar, proiectoare, volan in piele + maciulie cromata, presuri originale... Pewter beige + rainbow blush ; comandata in 25.08.2007 primita pe 18.11.2007

unciu
Posts: 186
Joined: 09 Jun 2008, 09:21
Auto:
Location: Arad
Contact:

Re: Am ramas fara carnet !

Post by unciu »

Sorry about the incident! Pina acum citiva ani faceam si eu din astea, dar m-am linistit, am facut investitia de a lua Matizul, de a face scandal zilnic nevestei ca nu vrea sa conduca, si acum cu cearta de rigoare, mergem si venim cu masina de pe la petreceri.
Pina nu am avut driver near by me, taxiul sau pantofii comozi, ca e mai ieftin decit nervii pe care o sa-i ai de acum incolo, si doamne fereste, mai pica o baba pe capota ta, si mai te baga astia si la "chiftele cu prashtia".
Take care!
Cee'd SW 1,4 Best Piston Grey 2008 - AR-09-ETP // Matiz E AC 2004 - AR-07-DUO -"matusha"
http://ro.fotoalbum.eu/unciu - sunt citeva poze si de la Bran
viewtopic.php?f=5&t=2750 - jurnal de bord

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”