Service-Casco

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
silvius
biciclistu
Posts: 69
Joined: 13 Apr 2008, 18:41
Auto:
Location: Bucuresti

Service-Casco

Post by silvius »

Am masina in service. Devizul este de 13.500 RON. Am facut masina pe casco urmand sa isi recupereze banii de la asigurarea vinovatului presupun. Intrebarea mea este: Va trebui sa platesc eu suma de reintregire, inainte sa iau masina din service? Am mai avut o data o problema, tot in service, dar din vina mea si nu am putut sa iau masina pana cand nu am platit suma de reintregire, dar atunci a fost mai mica reparatia: 1600ron si am avut de platit 90 lei. Pai atunci la 13.500 ron o sa fie 600lei de plata ceea ce mi se pare foarte mult...
Merida HFS2000 XT SLX LX AVID ROCKSHOX
Kia Ceed Best 1.4 GSL Oil Blue

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Service-Casco

Post by Akbhar »

1. Ce ai patit la masina? Cat de avariata a fost?
2. Daca ai facut prin regres nu platesti nici franciza, nici reintregire, nici nu ti se majoreaza prima pentru anul viitor (cel putin asa e la Generali). Contractul tau de Casco poate sa difere. Daca societatea ta de asigurari are decontare directa cu serviceul te duci sa-ti iei masina atunci cand e gata fara sa platesti nimic.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

silvius
biciclistu
Posts: 69
Joined: 13 Apr 2008, 18:41
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Service-Casco

Post by silvius »

Am decontare directa. Asigurare la bcr si service img. Data trecuta am platit reintregirea, dar a fost vina mea(mi s-a spus ca nu pot ridica masina daca nu platesc reintregirea)! Am fost lovit din spate si proiectat in alta masina in fata. Sper sa nu ma puna sa platesc nimic.
Merida HFS2000 XT SLX LX AVID ROCKSHOX
Kia Ceed Best 1.4 GSL Oil Blue

silvius
biciclistu
Posts: 69
Joined: 13 Apr 2008, 18:41
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Service-Casco

Post by silvius »

Pana la urma cum este?
Merida HFS2000 XT SLX LX AVID ROCKSHOX
Kia Ceed Best 1.4 GSL Oil Blue

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Service-Casco

Post by Akbhar »

Nu ai contractul sa-l citesti? Acolo scrie sigur daca platesti ceva sau nu in cazul tau.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

LORENA
Posts: 11
Joined: 09 Oct 2008, 13:10
Auto:
Location: BUCURESTI

Re: Service-Casco

Post by LORENA »

sal'tare, eu sunt mai noua pe aici si am o mare rugaminte la cei carte cunosc si au intampinat asta , l-am lovit pe BEK-ulet Pro ceed'ul meu si trebuie sa-l duc in service , poate imi recomandati ceva ...IMG am inteles ca sunt mai ok...
Pro ceed' 1.4 109cp, Black Pearl B 93 BEK :)

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: Service-Casco

Post by Razica »

sunt ok. intreaba d cristi florea, aveam si cartea lui d vizita da nu stiu p unde am pus o.
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

silvius
biciclistu
Posts: 69
Joined: 13 Apr 2008, 18:41
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Service-Casco

Post by silvius »

Am primit acceptul de plata unde specifica ca trebuie sa platesc RSA ca sa pot ridica masina din service. Plus inca doua chestii care nu stiu ce inseamna : C/v Mat. Rec. = 29.83ron si C/v Dif. calcul Audatex = 84.78 ron. ??
Am contractul unde scrie:
Dupa fiecare eveniment asigurat produs, suma asigurata se micsoreaza, incepand cu data platii despagubirii, cu valoarea sumei platite, asigurarea continuand pentru restul perioadei asigurarii cu suma ramasa, prima de asigurare pentru aceeasi perioada ramanand neschimbata. La cererea ASIGURATULUI, suma asigurata poate fi reintregita, contra platii diferentei de prima corespunzatoare. Daca Asiguratul nu achita prima de reintregire, in cazul producerii unui nou eveniment asigurat, despagubirea se va reduce corespunzator raportului dintre suma asigurata ramasa dupa plata despagubirilor anterioare si suma asigurata in scrisa in polita de asigurare.
Merida HFS2000 XT SLX LX AVID ROCKSHOX
Kia Ceed Best 1.4 GSL Oil Blue

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”