Sa aflam despre CASCO

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Sa aflam despre CASCO

Post by danycxxx »

La modelul SW (BEST) 1.4 benzina am facut asigurarea la Omniasig, in 3 rate anuale. O rata este in jur la 235 euro.
  • Voi cat platiti anual (si pe ce model de masina)?
  • La ce firma ati facut?
  • Sunteti multumit de firma de asigurari (pret / calitate)?
  • Ce este cu fransiza??? Ce am auzit ca ar fi: Dauna trebuie sa fie mai mare de 100 euro pentru despagubire, sau noi trebuie sa platim cate 100 euro pentru a fi despagubiti. Chiar nu stiu ce e. E mai bine cu, sau fara fransiza?
Last edited by danycxxx on 03 Oct 2008, 08:26, edited 1 time in total.

danct2005
Posts: 47
Joined: 06 Aug 2008, 22:22
Auto:
Location: La mare

Re: Sa aflam despre CASCO

Post by danct2005 »

La 1.4 Start HB casco la BCR Asigurari cu fransiza 0 = 760 euro pe an platibila in 4 rate.
KIA Cee'd 1.4 Start, A/C,ESP, Scaune incalzite, Proiectoare, Cheie 3 butoane, Scaun reglabil pe inaltime cu tetiere active Pachet piele si crom culoare Machine Silver+maruntisuri.....no long waiting..

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Sa aflam despre CASCO

Post by Bonzai2 »

danycxxx wrote: Ce este cu fransiza??? Ce am auzit ca ar fi: Dauna trebuie sa fie mai mare de 100 euro pentru despagubire, sau noi trebuie sa platim cate 100 euro pentru a fi despagubiti. Chiar nu stiu ce e. E mai bine cu, sau fara fransiza?
Daca ai fransiza de 100 de euro,la orice reparatie tu trebuie sa platesti cei 100 de euro.Spre exemplu daca reparatia costa 100 de euro numai tu vei plati 100 euro .Daca reparatia costa 200 de euro tu vei plati 100 si asiguratorul cealalta 100.ideea e ca tu vei plati tot timpul la orice reparatie prima suta de euro iar restul pana la final va plati asiguratorul.
Eu zic ca e mai bine fara.Daca tot dau carca de bani anual la casco nu-mi convine sa mai dau alti bani si la reparatii pana in 100 de euro.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sa aflam despre CASCO

Post by Ogy »

Am la BT Asigurari 2400 ron/an la o suma asigurata de 52100 ron
La anul prefer sa ma orientez catre Allianz sau generali nimic altceva.
Fransiza de 100e s-a introdus din cauza nr mare de reparatii cu valoare foarte mica, fapt ce nu acoperea si cheltuielile de deschidere dosar dauna, salarii personal etc.

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sa aflam despre CASCO

Post by SeKAh »

danycxxx wrote:...am facut asigurarea la Omniasig, ...
Mare greseala... sper sa fii ultimul care o face la smecherii aia.

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: Sa aflam despre CASCO

Post by danycxxx »

Tocmai din aceasta cauza intrebam. Care firma e mai serioasa? sau care firma o recomanzi

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sa aflam despre CASCO

Post by SeKAh »

Nu fac reclama gratuita, dar pot sa spun sa alegi orice inafara de Omniasig.
Eu am avut probleme MARI cu smecherii astia (de care nu vreau sa-mi reamintesc).

PS: pana la urma sunt banii tai, faci ce vrei cu ei; eu ti-am dat o sugestie :wink:

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: Sa aflam despre CASCO

Post by danycxxx »

Am inteles ca nu facem reclama, dar as vrea sa stiu macar la ce firma sa ma orientez. Acum la ce firma ai asigurarea?

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Sa aflam despre CASCO

Post by Akbhar »

Inainte de a te hotari la o firma de asigurari, afla care dintre ele au decontare directa cu service-urile KIA, unde ai face o eventuala reparatie. In acest fel te asiguri ca procedurile in caz de dauna vor fi simplificate la maxim. DIn lista care rezulta, poti face ulterior o sortare.

Eu, de exemplu, am apelat la un broker de asigurari care mi-a facut mai multe oferte la diferite societati si am ales Generali din prisma pretului si a feedback-ului pozitiv de pe net. Si pot supne ca nu am avut probleme cu ei - constatarea s-a facut rapid si fara probleme.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

baloo
Posts: 92
Joined: 02 Oct 2007, 14:37
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sa aflam despre CASCO

Post by baloo »

Si eu am tot la Generali.
Prima anuala - 2200 ron cu fransiza de 100 euro
Decontare directa cu service-ul ( un mare plus ....nu as dori in caz ca ,Doamne fereste, am vreo dauna mai mare sa dau banii din buzunar si apoi sa astept pana vor binevoi ei sa imi dea banii inapoi ).
Un minus foarte mare = nu au decat un singur centru de constatare in Buc ( pe Plevnei undeva ) si nu au suficiente locuri de parcare
In schimb foarte rapizi la constatari si foarte organizati.
Am apelat din pacate la ei ( am o dauna ) si am rezolvat totul in 30 min .
Kia Cee'd 1.4 SW Start culoare Piston Grey- jante tip C, AC, tetiere active,scrumiera,ESP,consola DLX,cheie briceag,scaune incalzite,pachet piele,proiectoare,pachet electric,USB,lampa lectura
B-18-DAJ
ALBUM FOTO:http://picasaweb.google.ro/jilavudan/Shrekuletzul
ODO 61200KM :)

Acum si cu GPL :)
Up and running
Consum 9%

Bosley
Posts: 144
Joined: 29 Feb 2008, 16:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sa aflam despre CASCO

Post by Bosley »

Ce aveti fratilor cu Omniasig ???
Si eu tot la ei am asigurare (asa mi-a recomandat dealeru si eu nu aveam habar de firme de asigurari), am avut accident si am rezolvat imediat. Nu am avut nici o problema la plata reparatiei.
Kia C'eed BEST Kompass Blue B-56-CDM
Iunie 2008

Orlando_LR
Pro_ceed-ar
Posts: 203
Joined: 14 Jul 2008, 01:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sa aflam despre CASCO

Post by Orlando_LR »

SeKAh wrote:Nu fac reclama gratuita, dar pot sa spun sa alegi orice inafara de Omniasig.
Eu am avut probleme MARI cu smecherii astia (de care nu vreau sa-mi reamintesc).

PS: pana la urma sunt banii tai, faci ce vrei cu ei; eu ti-am dat o sugestie :wink:
Ciudat pentru ca eu am asigurare la omniasig pe toate cele 3 masini.
Cea de la nubira chiar a fost foarte ok...a avut tatal meu un incident si s-a rezolvat imediat...s-a decontat in nici 24 de ore.
Am mai avut acum cativa ani un cielo tot cu casco omniasig si a fost declarat dauna totala...si tot asa decontul a fost imediat...nu stiu ce probleme ai avut tu...dar eu decat sa merg pe mana unora pe care nu-i cunosc mai bine merg pe omniasig cu care n-am avut probleme deloc pana acum.
Si eu pe Pro_Ceed tot la omniasig am casco.
Pro_ceed Classic+optionale.Comandata pe 10 iulie.Primita pe 29 septembrie.Mars red. 1.4 poze: http://gonzo.fotohost.ro/gonzo_pro_ceed_mars_red
R.I.P. Micutzu :cry:

User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Re: Sa aflam despre CASCO

Post by alexxed »

SW 1,4 Best la Omniasig, 2 rate anuale, 1266 lei rata (include şi vandalismul care era opţional, vreo 60€ pe an), franşiza 0.
Fără franşiză e mai mare rata. N-am probleme cu Omniasig pentru că n-am maşina încă :)
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

ION GABRIEL IONUT
Posts: 66
Joined: 31 Jul 2008, 08:38
Auto:
Location: Targoviste

Re: Sa aflam despre CASCO

Post by ION GABRIEL IONUT »

Si eu am tot la omniasig! sper sa nu am probleme, ca sunt satul de birocratia si de hotii din Romania, nu mai zic de drumuri si de soferii.... IADULUI! :oops: Eu am luat masina cu ajutorul unui credit auto de la cec si pe toata perioada creditului omniasig-ul imi asigura aceeasi suma 11.854 euro!!! chiar daca valoarea masini scade de la un an la altul insa exista si o facilitate dar nu mai stiu care este aceea ca am facut asigurarea intr-o seara, in graba (cred ca sotia mea stie :D ca era cu mine). Ceea ce este cert: dau 20mil pe an! cred ca fara franciza (parca mi-au zis ca sunt singurii care nu au asa ceva)! sper sa nu folositi niciodata asigurarea aceea :) sa platiti degeaba!
IGI SAN cu Cee'd 1.4 GSL MT LX BEST, Pewter beige.....peste 1000km (Full casco)
http://iongabrielionut.blogspot.com/

vlad2215
Posts: 67
Joined: 26 Jun 2007, 18:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sa aflam despre CASCO

Post by vlad2215 »

Eu am casco la Allianz in primul an a fost cam 1400 RON in 4 rate si cu franciza 650 RON
Anul al doilea pt ca am fost cuminte am primit la aproximativ 1350 cu franciza 0 si tot in 4 rate. Daca plateam tot odata scadea spre 1200.
I-am ales pt ca in trecut am avut numai experiente pozitive cu ei, au decontat totul f rapid si fara bataie de cap.Aveau constatarile chiar la Mit pe Aviatorilor si tot la Mit am schimbat un parbriz mai demult, acum nu mai stiu exact pe unde sunt.
Cee'd 1.4. LX Best... SO RED...B-46-CER

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”