CUM SE INSCRIE MASINA???

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
devilson
Posts: 73
Joined: 29 Sep 2008, 21:57
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CUM SE INSCRIE MASINA???

Post by devilson »

Salutare. E cineva din sectorul 5 care si-a inmatriculat masina de curand??? unde se platesc toate tampeniile alea de taxe? pt sect. 3 Adi le-a dat super bine si detaliat...dar pt sect 5??? stie cineva?
Logan 1.4 MPI rosu "ferrari"
Cee'd city 1,4 Mars Red.

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: CUM SE INSCRIE MASINA???

Post by bogdanf »

Apropos de inmatriculare. In Piatra Neamt, la plata taxei de poluare/ prima inmatriculare, ma obligau sa astept 2 zile... ca sa imi vina o decizie de plata... cu care apoi sa platesc taxa. Eu in 2 zile trebuia sa fiu in Sibiu, si tocmai ce ajunsesem Joi in P-Neamt. Luni trebuia sa fiu prezent la serviciu.
Noroc ca am vorbit cu directorul de la Taxe si impozite si care a fost binevoitor sa ma ajute (prin intermediul unei secretare cu suflet mare, care a stat si mi-a ascultat povestea si apoi mi-a facilitat intrarea la director). Uite ca mai sunt si oameni acre ajuta alti oameni, necunoscuti.
Asa ca mergi si vorbeste la reprezentatele institutiilor statului din sectorul tau si vezi programul exact.
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

Neoman
Posts: 13
Joined: 25 May 2008, 20:03
Auto:
Location: Bucuresti

Re: CUM SE INSCRIE MASINA???

Post by Neoman »

devilson wrote:Salutare. E cineva din sectorul 5 care si-a inmatriculat masina de curand??? unde se platesc toate tampeniile alea de taxe? pt sect. 3 Adi le-a dat super bine si detaliat...dar pt sect 5??? stie cineva?
Salut,

Pentru Sectorul 5 :

1. Directia Impozite si Taxe Locale sector 5 - Bucuresti, B-dul Mihail Kogalniceanu nr. 8
- aici se obtine viza pe fisa de inmatriculare si iti calculeaza impozitul pe anul in curs

2. CEC
- taxa de inmatriculare 52 RON
- taxa pentru certificatul de inmatriculare 30 RON
- impozitul pe anul in curs (nu este obligatoriu pentru inmatricularea masinii dar este mai bine sa il platesti)

3. Administratia Finantelor Publice Sector 5 - Calea 13 Septembrie, nr. 164
- taxa de poluare
aici trebuie sa faci 2 drumuri; primul pentru a depune o declaratie de impunere iar in decurs de 2 zile se emite o decizie de calcul al taxei... pe care o platesti tot la acest sediu.
Kia Cee`d 1.4 Start

devilson
Posts: 73
Joined: 29 Sep 2008, 21:57
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CUM SE INSCRIE MASINA???

Post by devilson »

Neoman, ms mult de tot. In 21 de zile...tre sa ma apuc de treaba :)) imi vine kiutsa.
Logan 1.4 MPI rosu "ferrari"
Cee'd city 1,4 Mars Red.

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”