CUM SE INSCRIE MASINA???

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
weeezer
Posts: 234
Joined: 02 Feb 2008, 01:05
Auto:
Location: Bucuresti

Re: INTREBARE inmatriculare

Post by weeezer »

Ti se vor restitui banii bineinteles daca faci cerere :evil:
Kia Cee'd 1.4 LX BEST, 2008, ODO 60.000 km

Skoda Octavia 3 1.0 TSI 2016, ODO 70.000 km

Waiting: Sportage PHEV GT Line

grumy_san
Posts: 32
Joined: 30 Jun 2008, 10:15
Auto:
Location: Sibiu
Contact:

Re: INTREBARE inmatriculare

Post by grumy_san »

m'am lamurit si eu intre timp. am intrebat la politie si mi s'a spus k DA, trebuie platita inainte de a merge cu toate actele la ei. off'topic: oricum taxa ptr o masina noua euro4 mi se pare exagerata :evil:
kia cee'd 1.6 GSL, SB-90-VOG classic, oil blue + ESP, hydrofobic, keie pliabila etc.

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: INTREBARE inmatriculare

Post by bogdanf »

Puteti sa-mi spuneti si mie pasii care trebuiesc facuti pentru inmatricularea masinii? Cam stiu ce ar trebui sa fac, dar am informatii confuze de la prieteni.

florin-adrian
Posts: 305
Joined: 16 Jul 2008, 16:04
Auto:
Location: Bucuresti

Re: CUM SE INSCRIE MASINA???

Post by florin-adrian »

Trebuie sa ma programez la RAR, sau pot sa ma duc maine dimineata cu CIV-ul sa scrie ceva pe acolo, cel putin asa am citit pe acolo, ca asta ar fi prima etapa. Multumesc
Kia Ceed varianta BEST, 1.4 109cp, Black Pearl -

seeds
Posts: 346
Joined: 07 Jul 2008, 10:16
Auto: Kia Ceed 1.4 SW
Location: Galati

Re: INTREBARE inmatriculare

Post by seeds »

Cee`d SW, 1.4 GSL, Black Pearl,
GPL
ODO: 155 000 (90 000 benzina)

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: CUM SE INSCRIE MASINA???

Post by bogdanf »

Multam'! :D
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

florin-adrian
Posts: 305
Joined: 16 Jul 2008, 16:04
Auto:
Location: Bucuresti

Re: CUM SE INSCRIE MASINA???

Post by florin-adrian »

Pentru cei care ati inscris masina in Bucuresti luna asta. Am fost la RAR pentru folia de secretizare, si acuma urmeaza s-o inscriu la financiar. Ca sa ajung la finanaciar, trebuie sa iau o fisa de imatriculare. Trebuie neaparat s-o iau de la ghiseele de langa udriste si s-o scriu la masina, sau o pot lua de undeva dupa net si s-o completez eu la calculator sau scris de mana ? Si daca o pot lua dupa net, o adresa se poate, ca am gasit tot felul de fise si nu stiu care este cea buna.
Multumesc
P.S. Am sunt acuma si trebuie sa ajung neaparat la Udriste sa iau aceea foaie de imatriculare batuta la masina.
Kia Ceed varianta BEST, 1.4 109cp, Black Pearl -

florin-adrian
Posts: 305
Joined: 16 Jul 2008, 16:04
Auto:
Location: Bucuresti

Re: CUM SE INSCRIE MASINA???

Post by florin-adrian »

Locuiesc in Sectorul 3, asa ca va prezint etapele care le-am urmat pentru a inscrie masina definitiv, mentionand ca masina a fost achizionata de noua.

1. Mers la rar aplicat foaie de secretizare. Dureaza 5 minute si trebuie
sa aveti copie la CIV-ul masinii fata/verso pe care completati datele personale
conform modelului de acolo. - NU SE PLATESTE NIMIC
2. Mers la Udriste si luat cererea de imatriculare pentru politie si o fisa de imatriculare pentru circa financiara. - EU AM PLATIT 18 LEI AICI, NU STIU PE CE.
3. Mers la Taxe si Impozite Sector 3 -Lucretiu Patrascanu Nr. 3 cu urmatoarele acte:
- fisa aceea dactilografiata-este una micuta pe care se aplica stampila ca ati fost luati in evidenta.
- copie dupa buletin
- copie dupa factura
- copie fata/verso CIV-ul masinii
- Platit impozitul ramas pe anul in curs - PENTRU LUNILE RAMASE AM PLATIT 12 LEI, PE TOT ANUL IMI CALCULASE 49 LEI.
4. Mers la CEC si platit urmatoarele:
- taxa de talon care este 30 LEI
- taxa de imatriculare care este 52 LEI
- se poate plati si impozitul pe masina in cazul ca nu l-ati platit
la taxe si impozite in Lucretiu Patrascanu -casieria este la parter.
5. Mers la Directia de Taxe si Impozite Sector 3(Mosilor/Bd Carol).
Dureaza 2 zile fara ziua cand ai depus dosarul. (Mie mi-au spus sa vin in 3 zile).
Actele necesare
- copie CIV
- copie factura
- copie buletin
- 2 cereri care se iau de acolo(XEROX-subsol)-Platit 60 BANI
- se elibereaza notificare cat aveti de plata. Pentru 1.4 am platit 729 lei la casierie
6. Mers la Politie in Pipera 49 cu urmatoarele acte:
- cererea solicitantului pentru imatricularea masinii(Pct.2)
- fisa de imatriculare cu avizul organului fiscal(Pct.3)
- cartea masinii(CIV) in original si copie
- documentul care atesta dreptul de proprietate al solicitantului ( factura ) original si copie
- actul de identitate original si copie
- RCA-ul masinii in original si copie
- chitanta de plata a taxei de imatriculare - 52 lei
- dovada de plata a taxei de mediu(priam imatriculare ) - 729 lei original si copie
- chitanta de plata a certificatului de imatriculare - 30 lei
Am depus dosarul cum intrati in partea stanga, sunt o groaza de ghisee de la biroul de informatii in stanga. In doua ore aveam numerele si certificatul de imatriculare. Le ridicati de la ghiseul 44 sau 45, sunt in partea dreapta cum intrati.
Foarte important
Eu va sfatuiesc sa nu va mai duceti pe langa Udriste sa va faceti actele ca aia va iau o groaza de bani. Duceti-va in Pipera, biroul de informatii si luati-va de acolo formularele (cererea solicitantului pentru imatricularea masinii si fisa de imatriculare cu care va duceti la organele fiscale sa va ia in evidenta. Nu va cere ca actele sa fie dactilografiate, se accepta si scrise de mana. Am intrebat eu la ghiseu cand am depus dosarul. Copiile sunt acelasi in rest si scutiti niste bani. Eu daca stiam puteam scuti cam 20 lei care i-am dat in plus pe niste chestii pe care le puteti face si singuri. Numerele la rand sau preferentiale se platesc la acelasi ghiseu unde depuneti actele.
Am aflat astazi ca in incinta sediului se afla si un punct de lucru al celor de la CEC Bank. Pacat ca nu este decat unul singur, azi dimineata cred ca erau la coada sa plateasca diferite taxe in jur de 40 insi, poate mai mult. Va sfatuiesc sa le platiti din timp
Succes la imatriculare.
Mentionez ca imatricularea s-a facut pentru o KIA CEED motor de 1.4 109cp nivel de noxe 145 g/km
Last edited by florin-adrian on 10 Oct 2008, 19:59, edited 12 times in total.
Kia Ceed varianta BEST, 1.4 109cp, Black Pearl -

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CUM SE INSCRIE MASINA???

Post by Arnold12 »

Asteptam si continuarea :D
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

florin-adrian
Posts: 305
Joined: 16 Jul 2008, 16:04
Auto:
Location: Bucuresti

Re: CUM SE INSCRIE MASINA???

Post by florin-adrian »

Am auzit ca talonul si numerele se elibereaza in 2 ore din Pipera. Este adevarat? Am sunat dar nu mi-a raspuns nimeni si astept pana joi sa-mi dea calcularea pentru taxa de mediu s-o platesc si s-o tai in Pipera. Aveti idee programul de lucru si cand este mai bine sa ma duc la deschidere sau la inchidere, asta daca nu vreau sa le iau in aceeasi zi.
Kia Ceed varianta BEST, 1.4 109cp, Black Pearl -

weeezer
Posts: 234
Joined: 02 Feb 2008, 01:05
Auto:
Location: Bucuresti

Re: CUM SE INSCRIE MASINA???

Post by weeezer »

Foarte util si explicit acest tutorial. Propun sa devina sticky atunci cand va fi complet...
10x Adi ;)
Kia Cee'd 1.4 LX BEST, 2008, ODO 60.000 km

Skoda Octavia 3 1.0 TSI 2016, ODO 70.000 km

Waiting: Sportage PHEV GT Line

BOOBSter
Posts: 34
Joined: 06 Oct 2008, 09:16
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CUM SE INSCRIE MASINA???

Post by BOOBSter »

Salut tuturor,
Si eu sunt viitorul posesor al unui cee'd (cica vineri o iau) si nu vreau decat sa va salut , pentru ca la mai toate intrebarile pe care le-as fi avut mi sa raspuns deja, asa ca astept ziua de vineri....

P.S.: locuiesc in Bucuresti si am luat-o de la MIT Motors, dar sunt Tulcean si va trebui s-o inmatriculez acolo
Cee'd Best _1 400cc GPL Black Pearl
ODO 85.000km.....

GABONTZ
Posts: 19
Joined: 12 Aug 2008, 13:07
Auto:
Location: Oltenita
Contact:

Re: CUM SE INSCRIE MASINA???

Post by GABONTZ »

Sper k ma puteti ajuta si pe mine.. trebuie sa inatriculez masina pana pe 18. Masina este luata in leasing, de la mit baneasa..iar eu sunt din jud. calarasi. ce taxe platesc eu? prima inmatriculare...sau taxa de poluare(cum s'o mai numi) ..cine o plateste?o platesc eu acum..sau o plateste firma de leasing, dupa care imi vor trimite nota de plata aksa? app..cat costa nr preferentiale? cei de la unicredit mi'au cerut 50 euro pt numere...
Kia ceed 1.6 Hp Classic, Mars Red, transmisie automata, geamuri fumurii, scaun sofer si pasager cu incalzire, scaun pasager reglabil pe inaltime,oglinzi cu reglaje si pliere electronica, RDS radio 6 CDC + MP3, cheie 3 butoane, pilot automat + comenzi pilot automat pe volan, climatronic, pachet sport. Ridicata pe 18.09.2008
ODO: 14.000 + km

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CUM SE INSCRIE MASINA???

Post by Arnold12 »

O plateste firma de leasing dupa care te factureaza.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

florin-adrian
Posts: 305
Joined: 16 Jul 2008, 16:04
Auto:
Location: Bucuresti

Re: CUM SE INSCRIE MASINA???

Post by florin-adrian »

Gata din punctul meu de vedere misiune indeplinita. Numerele sunt in posesia mea. I-am facut eu update la lista si zic ca este completa si va puteti ghida sa imatriculati masina rapid, fara costuri suplimentare si o organizare cat mai buna.
Succes
Kia Ceed varianta BEST, 1.4 109cp, Black Pearl -

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”