plata taxei speciale de prima inmatriculare la sectorul 6

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
catau
Posts: 9
Joined: 04 May 2008, 16:01
Auto:
Location: Bucuresti

plata taxei speciale de prima inmatriculare la sectorul 6

Post by catau »

Stie cineva unde anume se plateste?
La trezorerie sau la administratia financiara?
Daca se poate si o adresa, ar fi perfect.
KIA CEE'D SW 1,4 GSL ABYSS BLUE
comandata in 17.04.2008 - ridicata pe 20 iunie 2008

Riky
Posts: 304
Joined: 04 Nov 2007, 05:00
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by Riky »

se palteste la trezorerie...dar nu stiu unde sa-ti spun ca este in bucale...in craiova stiu:P spor la treaba.
KIa Cee'd,1.4, 109CP--Cine n-are Cee'd sa-si cumpere!:)

http://picasaweb.google.com/rikyriky8/MasinutzaMea

catau
Posts: 9
Joined: 04 May 2008, 16:01
Auto:
Location: Bucuresti

Post by catau »

In general, da, se plateste la trezorerie dar, in Bucuresti, poate diferi de la sector la sector. D-aia intreb, poate e cineva pe forum care locuieste in sectorul 6 si nu mai sunt nevoit sa fac drumuri suplimentare.
KIA CEE'D SW 1,4 GSL ABYSS BLUE
comandata in 17.04.2008 - ridicata pe 20 iunie 2008

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

Mergi direct pe Batistei (prin spate pe la Inter) pana ajungi la biserica Batistei ...la semafor faci dreapta si o ti asa (atentie pe jos, e drum cu sens unic) si mai in fata chiar dupa curba este trezoreria.
-intrebi acolo si pt motorul de 1.4 platesti 570 ron..e mai putin dar atat ii spui ca platesti.

catau
Posts: 9
Joined: 04 May 2008, 16:01
Auto:
Location: Bucuresti

Post by catau »

Am rezolvat-o!
Dosarul pentru inmatriculare l-am facut vizavi de RAR-ul din Calea Grivitei (unde am secretizat CIV-ul). Actele le-au aranjat excelent pentru fiecare destinatie (Trezorerie, Circa Financiara si Politie), chiar au un plan de actiune pentru eficientizarea drumurilor. Partea proasta e tariful pe care il practica: 30 RON e cam piperat pentru 2 formulare completate (fisa de inmatriculare - pe hartie cartonata si cererea de inmatriculare) si cateva copii ale actelor (CIV, RCA, Factura si CI). Poate te taxeaza pentru "consultanta" (drumurile pe care le ai de facut) - indiferent ca sti sau nu ce ai de facut. De factura sau bon fiscal iar nu au auzit, asa ca evaziunea e la ea acasa. Poate au si pret de monopol, ca alt concurent nu e in zona.
Fiind in sectorul 6 - trezoreria e pe Calea Giulesti, langa Maternitate.
Taxa a fost, rotunjita, 538 RON.
Azi am reusit s-o inmatriculez. Cel mai mult a durat la Politie (sediul din pipera): o ora si un sfert la coada + 2 asteptat completare acte si numere permanente. Cam mult, din punctul meu de vedere, nu e nici o imbunatatire fata de sediul din Udriste ca timp de asteptare, poate doar ca exista confort termic (a.c.).

P.S. actiunea fiind incheiata, rog un moderator inchiderea topicului!
KIA CEE'D SW 1,4 GSL ABYSS BLUE
comandata in 17.04.2008 - ridicata pe 20 iunie 2008

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”