Cele mai bune moduri de a lua un ceed

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

SI eu m-am gandit la leasing dar suma care dai in plus e cam la fel in ambele variante ( aprox 2000 euro pe 5 ani )
Eu am nevoie cam de 8000 de euro si parca tot mai mult mi-ar surade sa fie masina pe numele meu sa-i fac rCA unde vreau si CASCO si sa am numere normale.
Din ce am studiat cele mai ok credite auto din punctul meu de vedere sunt la ALpha si VBL pt ca accepta si codebitori diferiti de sotie .
Mai studiem oricum ...1 luna cel putin pana primim si noi serii de sasiu oricum nu putem face nimic
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Calculatorul de Leasing ptr persoane fizice la BCR il puteti donwloada de aici. La 12300, avans 15%, valoare reziduala 0%, pe 5 ani ... rata este de 210euro
Mai apare un comision de administrare de 246 ... dar nu se spune nimic altceva
La fel nu e precizat nik de procentul pentru plata anticipata ...
Ce tarife au BCR la CASCO ? (m'as mira sa iti permita sa faci in alta parte asigurarea)

marco
Posts: 49
Joined: 25 May 2007, 21:39
Auto:

Post by marco »

si eu m-am bagat la un credit de nevoi personale, cu dae corect, pe termen mediu. leasingul nu mai merita, pe persoane fizice nici atat.

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Ar fi interesant de stiut la ce banca ai gasit un credit de nevoi personale cu un DAE corect.

Multumesc anticipat pentru raspuns.

marco
Posts: 49
Joined: 25 May 2007, 21:39
Auto:

Post by marco »

salutare,

am luat de la hvb(mai exact de la unicredit - aprobare si virare bani in 4 zile - luni la pranz am dus documentele, vineri la ora 11 am primit banii in cont) creditul pentru orice...cel cu reclama cu piticii; la euro se ajunge la un dae de 9.6%, cu rambursare pe 5 ani.

sigur, un credit auto va fi mereu mai ieftin.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Da ... ptr Euro e stiut ca dobanzile sunt mai mici. De aceea si e DAE ala decent :)

Comisionul de acordare:
Fara ipoteca: 3% (minim 60 EUR sau echivalentul in RON sau USD)
Cu ipoteca: 2,5% (minim 250 EUR sau echivalentul in RON sau USD).

WTF? Adik la 10000 euro fara ipoteca ... din start ei iau 300euro? link

Marco ... ce suma ai imprumutat si ce suma totala inapoiezi? (daca poti da sumele, daca nu nu e problema). Sunt curios ce avantaj ai prin faptul ca ai luat credit de nevoi personale si nu auto

Ai mei au optat ptr nevoie personale anul trecut pentru a nu fi obligati sa faca si Casco. Alt avantaj nu vad insa :D

marco
Posts: 49
Joined: 25 May 2007, 21:39
Auto:

Post by marco »

am imprumutat cam jumatate din suma pe 5 ani.

avantaje la credit nevoi personale:

- banca nu are gaj pe masina, o vand cand vreau
- acordarea totala creditului se face imediat, nu cand am numar de sasiu (cum e la credit auto).
- nu esti obligat sa faci casco daca nu vrei (eu o sa fac oricum).


dezavantaje

- e mai scump.
- se da pe sume mai mici

catalin2804
Posts: 241
Joined: 16 May 2007, 00:09
Auto:
Location: Suceava

Post by catalin2804 »

vineri mi-au trimis dosarul spre aprobare la brd. credit nevoi personale cu ipoteca in euro cu un dae de 8,5% pe an. comisionul de rambursare anticipata este de 3 % si se poate plati dupa prima luna. Oricum eu zic ca de departe e cel mai bun creditul cu ipoteca. Are un dae f bun si nu te intreaba nimeni ce faci cu ei. Nu il mai poti plati vinzi masina si mai acoperi din credit.

In legatura cu leasingul nu se mai merita sa iei pe persoana fizca. Platesti la fel si nici nu poti face ce vrei cu ea. Vrei sa pleci pe undeva iti trebe o procura de la banca ca te lasa sa pleci acolo.

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

catalin2804 wrote:vineri mi-au trimis dosarul spre aprobare la brd. credit nevoi personale cu ipoteca in euro cu un dae de 8,5% pe an. comisionul de rambursare anticipata este de 3 % si se poate plati dupa prima luna.
Plata anticipata a creditului nu este foarte avantajoasa.
In primul rand pt. ca banca iti va retine anume comisioane inca de la inceput. Apoi daca te uiti etent pe greficul de rambursare ai sa observi ca dobanda se aplica la sold si este descrescatoare, adica la inceput platesti o dobanda mare si o rata mica. Deci nu este avantajos sa platesti in avans pentru ca vei constata ca dobanda efectiva trece lejer de 30-40 %
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Depinde de ce comision este ptr plata anticipata. Insa oricum ar fi ... platesti mai putin decat in rate. Taica'miu cand a lichidat imprumutul ptr Solenza mai avea de palta inca 2 ani si a iesit mai ieftin cu ~1200ron (la o suma de 9000 ron). Mi se pare destul ~ 15%

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”