Cele mai bune moduri de a lua un ceed

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Unde ai simulator de rate la raiffeisen? (nu gasesc la ei pe site, desi parca aveau)

Referitor la creditul auto in Ron, la Raiffeisen DAE este 10.02%, in timp ce la VB este de 8.87%. De ex, ptr imprumut pe 5 ani de 33000 Ron, rata lunara (fara Casco) este de 700 Ron la inceput si scade pana la 640 Ron.

sorin_bluewave
Posts: 71
Joined: 18 May 2007, 15:15
Auto:

Post by sorin_bluewave »

cauta pe www.conso.ro si ai sa vezi....eu am fost personal la raiff iar sotia la volksbank...credit auto...e mai ieftin la raiff......diseara sau maine am sa explic cat e rata la 9000 eur cat vreau eu
POSESOR KIA CEE'D 1 4 BENZINA BASE PLUS OPTIONALE:)

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

Propun sa schimbam titlul topicului sau sa facem altul ...Ceva gen Cele mai bune moduri de a lua un ceed ..credit leasing etc.
Eu am dat comanda si inca nu sunt hotarat cum o sa o achit ..Inclin spe Volksbank dar sunt deschis la orice oferta mai buna
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Chiar te'as ruga ... ca si frati'miu cam tot p'acolo tre sa ia - respectiv 33000ron

Ce ma deranjeaza din prima la Raiffeisen e comisionul de 3% la plata in avans. Fata de 1% la VB. Si cum masina urmeaza a fi platita integral in ~2 ani ... e o chestie si asta ...

catalin2804
Posts: 241
Joined: 16 May 2007, 00:09
Auto:
Location: Suceava

Post by catalin2804 »

eu tocmai am facut un credit de nevoi personale cu ipoteca. DAE mic si banca nu e interesata ce faci cu bani. 8,5% dae la euro si 9,408% in ron.
zic ca e o oferta buna, ca am fost la mai multe banci.

sorin_bluewave
Posts: 71
Joined: 18 May 2007, 15:15
Auto:

Post by sorin_bluewave »

initial voiam a ma imprumut 13 ooo euro pentru ca optasem pentru un ford focus caravan....etc...am fost s la vb s la raiff...si la raiff suma TOTALA pe care o aveam de platt era mai mica cu vreo 800 eur
M-am reorientat la kia....si am decs sa ne mprumutam 9000 eur si dobanda este 9.21 la raiff la creditulauto exista un comision de 172 euro..se nclude in rate si ajunge rata lunara la 233 euro....fara casco. pentru 4 ani.
la vb e ...si aici mare atente ....pe langa dae care nu spune totul....exista un comision de 0,2 aplcabil lunar la sold ceea ce mai adauga in 4 ani inca 9,6% enorm!!!!! ...suma TOTALA CE ar urma sa fie platita e clar mai mare
si pe mine ma deranjeaza comisionul de rambursare antcpata daca e de 3 %...dar asta e...
doresc tuturor sa a deciza corecta...poate gasim si alte variante de finantare mai bune
POSESOR KIA CEE'D 1 4 BENZINA BASE PLUS OPTIONALE:)

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

De la banca ai facut si daca pot sa dai mai multe detalii ...cat ai imprumutat ..ce costuri suplimentare implica un credit cu ipoteca ..cat ai rata ..etc
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Si eu sunt nevoit sa apelez la o banca. Mie mi se pare foarte atractiv creditul auto in euro de la Alpha Bank. Dobanda anuala de 7,9% si DAE 9.65%. Se plateste un comision initial de administrare de 1,3% (doar daca dosarul este aprobat). La calculul venitului total sunt acceptati si codebitori. Comisionul de rambursare anticipat este de 2%. Spre exemplu, la o suma de 10200 euro imprumutati, pe perioada maxima de 7 ani, suma totala platita este de 13717.35 Euro. Din ce am inteles, nu se mai plateste nici un alt comision pe parcursul perioadei de contract. Cel putin nu reiese nimic de genul asta din desfasuratorul pe care l-am primit cand am fost la o prima discutie cu ei. O sa incerc sa obtin si o copie a contractului sa vad si acolo ce scrie. Poti alege asiguratorul care te avantajeaza dintr-o lista destul de mare.
Daca a mai fost cineva pe la aceasta banca si mai are informatii suplimentare rog sa le posteze si el.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

ezac cum ai zis si tu ... 0.2 la sold ... deci in fiecare luna acel comision scade, Per total nu se ajunge in nici un caz la 9.6 ;)
Eu am comparat pe conso.ro oferta celor de la Vb si a celor de la Raiffeisen si arata clar ca : Suma de rambursat VB: 40 521,1 Raiff: 41 751,2 ptr un credit de 33000ron pe 5 ani.

Poate o sa fac un drum si pe la alte banci, dar nu cred totusi sa gasesc oferta mai buna, mai ales ca la VB am pret bun si ptr CASCO la Generali (cu ~600ron/an mai putin decat ma asteptam ;))


@mod ... daca poti, muta post'urile astea la "Cele mai bune moduri de a lua un Cee'd"

geodad
Posts: 53
Joined: 15 May 2007, 14:25
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by geodad »

Pentru o aproximare cat de cat obiectiva puteti folosi www.finzoom.ro. Are foarte multe banic in baza de date si poate face inclusiv desfasuratorul retelor pe perioada dorita.

Eu pana acum nu am luat nimic in rate si mi-e cam aiurea sa ma gandesc ca 5 ani de acum incolo voi fi nevoit sa platesc 6 mil pe luna. :roll: Din pacate asta este singura modalitate de a cumpara siguranta pentru familia mea. Bine ca merge si asa :D
Ai un site ? Promoveaza-l gratuit: http://www.promovare-site.ro

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

M'am uitat acum inca o data pe www.finzoom.ro si am si comparat oferta celor de la VB cu cea de la Raiffeisen, despre care sorin_bluewave zice ca ar fi mai buna.

0.2% pe luna la sold inseamna in 5 ani, pentru 33000ron fix 2210 Ron. In timp ce 1.9% anual la Raiffeisen inseamna 2093, deci diferenta de 115 ron, chiar neglijabila comparat cu suma imprumutata

In schimb, la Raiffeisen codebitori pot fi doar sotul/sotia, in timp ce la VB sunt acceptati maxim 3 (rude si afini pana la grad II) (f important in cazul meu :D).
In schimb, analiza dosarului este de 100ron la VB, fata de 30 ron la Raiff. Si la primii se plateste si o asigurare de viata lunar (la BRD pentru imprumut de 7000euro stiu ca e undeva la ~25ron/luna)

Pe finzoon vad ca la VB spun ca ar fi 0.5% comisionul de rambursare anticipata, iar la Raiff de 3%

Si totalul de plata cu taxe si comisioane ar fi de 43,098.82 RON - Raiff si 40,443.60 RON la VB (la care adaugam asig de viata pe 5 ani - 1870 ron, dar tot iese mai ieftin)

@sorin_bluewave ... Raiffeisen cu cine lucreaza ptr Casco? Ce cotatie ti'au dat ptr primul an?

catalin2804
Posts: 241
Joined: 16 May 2007, 00:09
Auto:
Location: Suceava

Post by catalin2804 »

eu am facut un imprumut de 13300 euro. Credit cu ipoteca pe 17 ani pt ca altfel nu imi dadeau atata, dar voi plati anticipat.
Costuri:
-impozitele pe imobil sa fie platite.
-taxa de evaluare(cica in jur de 150 ron, la mine a costat o bere ca imi este preten)
- act la notar pe ipoteca (700 ron)
- comision de acordare (840 ron)
asta la brd.
si iau bani cam in max 3 zile lucratoare. Sper ca pe marti sa am banii.
dae 8,5%.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Si cat este procentul ptr plata anticipat? Dupa cat timp se poate plati tot?

La BRD au o chestie nasoala acum. Daca vrei sa platesti sa zicem o suma echivalenta a 10 rate lunare, nu iti va scadea numarul ratelor, ci doar cuantumul ratei lunare ... bullshit :-w

mihaizzz
Posts: 85
Joined: 23 May 2007, 18:48
Auto:

Post by mihaizzz »

Eu nu inteleg o chestie legat de posibilitatea de achizitie a unei masini noi. De ce toata lumea discuta de credit auto cand exista si posibilitatea leasing-ului pt persoane fizice?

Nu e mai avantajos sa fie achizitionata in leasing? sunt probleme cu plata anticipata? din ce stiu, singurele dezavantaje sunt ca te obliga sa faci casco si ca masina nu e proprietatea ta pana nu o achiti integral. iar la achitare integrala stiu ca se percep un comision de 3%, cel putin asa e la BCR.

Oricum , dobanda e mai mica la leasing decat la credit auto, nu?

Eu o sa fac leasing pt masina, pe 5 ani, la BCR leasing, am vazut si pe site-ul de mai sus ca au cotatia cea mai buna si asta mi-a recomandat si dealerul. E o idee buna sau ar trebui sa ma orientez spre credit ?
KIA Cee'd, 1.4 BASE + optionale, Piston Grey
PH-09-SKU
KM: ~40000

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Calculator rate leasing BCR
Din ce vad eu ... in situatia mea, la 12300 cu avans de 15% si valoare reziduala 0% pe 5 ani ... rata ar fi de 234euro ... adik vreo 770ron/luna. Peste ofertele de pana acum ;) (cu 70-100ron/luna)

Poate dealer'ul respectiv stie el ceva si or fi si alte date pentru creditul asta ... nu e exclus, desi cam greu de crezut din moment ce pe site da calculatia asta :)

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”