SERII DIFERITE - astept sfaturi de la voi

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
gaby81
Posts: 16
Joined: 17 Dec 2007, 17:05
Auto:

SERII DIFERITE - astept sfaturi de la voi

Post by gaby81 »

Astept urgent sfaturi.
Azi cind am dat o privire prin acte am descoperit ca seria din cartea masini si polita casco nu corespunde cu cea din certificatul de inmatriculare si polita rca.Sun firma de leasing de unde am luat masina si le spun ce am observat.Acum astept raspunsul lor,dar pina atunci va intreb eu pe voi posesorilor de cee'd ce sfaturi imi dati.Am masina din ianuarie 2008 luata prin leasing Motoractive de la delarul din Craiova.
Ce sa ma mai fac?Sunt tare necajit? :oops: :evil: :( [/b]

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

nu stiu cum e la leasing dar daca firma se ocupa de rca, casco si de actele la politie, intrucat cred ca masina e pe numele firmei si nu pe al tau, atunci tu nu ar trebui sa-ti faci nici o grija. e vina lor si daca e de se intampla ceva cu masina si trebuie reparata ei sunt aia care vor trebui sa respunda celor de la casco de ce nu corespund seriile.
asta daca firma de leasing a facut ea tot, si nu sunt pe numele tau actele.

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

e destul de nasol ... pentru firma de leasing dar si pentru tine daca ai nevoie de CASCO. fa o adresa oficiala catre firma de leasing si inregistreaz-o la ei prin care le comunici ce ai observat si cere remedierea de urgenta a problemei. te acoperi astfel de eventuale neplaceri mari in viitor. ca utilizator nu cred ca ai sa poti sa te ocupi tu, si nici nu te sfatuiesc
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

sincer eu nu vad cu ce ar avea el de suferit daca ar avea nevoie de casco. problema este a firmei de leasing, incompetenta este de partea lor, doarece ei au incheiat contractele.
in cel mai rau caz daca va avea nevoie de casco ar avea de suferit la capitolul timp, in care si-ar lua masina inapoi.
parerea mea e sa stea calm, sa nu isi faca mari griji si sa ii informeze pe cei de la leasing de eroarea aparuta ca acestia sa o remedieze.
alte batai de cap nu merita sa-ti faci.

expeditor
Posts: 160
Joined: 30 Dec 2007, 15:47
Auto:
Location: iasi
Contact:

Post by expeditor »

Sa ii informeze dar scris!La noi nu e recunocuta vorba si stringerea de mana!In rest..o sa-si bata ei capul cu restul.Mai e problema inmatricularii definitive...cind o sa devina proprietatea ta.Dar pina atunci, se pot intimpla multe.
kia ceed sw 1.6 crdi hp + optionale,Pewter Beige.Merge!
http://picasaweb.google.com/ghe2ghe2000/Dolly
B-80-ABW

alcatraz

Re: SERII DIFERITE - astept sfaturi de la voi

Post by alcatraz »

gaby81 wrote:Astept urgent sfaturi.
Azi cind am dat o privire prin acte am descoperit ca seria din cartea masini si polita casco nu corespunde cu cea din certificatul de inmatriculare si polita rca.
ar fi bine sa verifici si daca seriile trecute pe hirtii corespund cu seria de pe masina. se gaseste la baza stilpului din stinga

cristian
Posts: 190
Joined: 21 Aug 2007, 09:51
Auto:
Location: Iasi

Post by cristian »

Nu considerati ca nu e nimic, nu e chiar asa.
Cum a spus si alcatraz, cel mai important lucru e sa verifici daca seria masini (vezi la parbriz pe exterior) corespunde cu cea din actele masinii si cu cea de pe RCA, aici risti dosar penal daca nu corespunde!
Apoi rezolva imediat cu retul, adica CASCO, nu-i lasa sa te amane, din moment ce tu platesti la ei destui banii nu vad de ce trebuie sa ai de suferit. Sincer daca as fi in locul tau nu as accepta sa nu se rezolve in maximul o saptamana, si asta doar daca procedurile la politie dureaza, la ei ma astept sa se rezolve de pe o zi pe alta.
Astia de la leasing sunt de multe ori nesimtiti, la un prieten ii expirau numerele si ei nu se agitau, s-a rezolvat doar schimband foaia, scandal si efectiv niste injuraturi (nu e si stilul meu dar a functionat).

Bafta.
Kia Ceed 1.4 Best, Pewter Beige

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

e cam simplu: casco nu despagubeste decat masina din contract si aceasta e identificata acolo prin VIN.
pe mine fetele destepte de la volksbank incercau sa ma convinga sa le mai dau niste bani sa corecteze seria de motor la ei in baza de date si sa refacem polita casco, amenintand cu probleme la despagubiri, doar ca-n polita nu scrie nici o serie de motor. asa ca eu n-am mai trecut pe la banca.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

mariusc
Posts: 149
Joined: 31 Oct 2007, 20:38
Auto: Sportage
Location: Craiova

Post by mariusc »

Aha, deci nu sunt singurul care a patit-o cu seria de caroserie gresita la dealer-ul din Craiova...
Eu am facut putin scandal fetelor de acolo cand am luat masina, dupa care a venit directorul de vanzari care mi-a promis ca daca sunt ceva cheltuieli la banca pentru schimbarea seriei o sa le plateasca ei, lucru care dealtfel s-a si intamplat. Practic eu nu am platit nimic in plus. A fost greseala lor, pe care si-au asumat-o. Pentru CASCO am facut un act aditional, nu au fost probleme, am avut ocazia sa verific recent, cand am avut masina la reparat pentru un prag putin indoit.
gaby81 Pana la urma cum ai rezolvat problema?
Nissan Leaf 2018
Sportage 2l DSL, 4x4 Style+, Sirius Silver

EX: Cee'd 1,6DSL 115 CP BASE, SO RED

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”