Inmatriculare

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

mie nu mi-a cerut-o nimeni nimeni...
oricum la mine arata ca o simpla foaie scoasa la imprimanta.... nu avea stampila sau semnatura. ma rog...o stampila electronica cum ar veni, dar se poate magari foarte usor zic eu....
incearca fara, cred ca o sa fie ok

Bosley
Posts: 144
Joined: 29 Feb 2008, 16:50
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Bosley »

Am fost de dimineata la RAR ... Foarte liber acolo :)

Urmeaza pasu 2: completarea fisei de inmatriculare.

Shtie cineva daca mai gasesc la Udristei birourile alea unde puteam dactilografia ?

La sediul nou al politiei din Pipera gasesc vreun birou ptr dactilografiere fisa inmatriculare ?

Rog cei care s-au lovit de problema sa imi raspunda ...
Kia C'eed BEST Kompass Blue B-56-CDM
Iunie 2008

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

sunt si la udriste birourile alea de dactilografiat si sunt si la pipera.
in ambele cazuri aceastea sunt pozitionate pe partea vis a vis cu politia.
iar la pipera vezi ca e unu un picut inainte de sediul politiei, in sensul de mers dinspre linia lui 5 spre pipera. iti zic de asta ca s-ar putea sa fie mai putin aglomerat decat restul care sunt exact in fata pt ca acolo se duc mai multi.
oricum te-as sfatui sa mergi sa completezi astea pe undeva mai aproape de circa financiara de care apartii si de trezoreria unde trebuie sa platesti taxa de prima inmatriculare.
Ai mare grija sa te duci cu ea gata calculata in LEI pt ca ei nu sunt in stare sa faca acest lucru. e calculatorul acela pe situl ministerului de finante si bagi doar cc ai masinii, norma euro si ca are mai putin de un an. sa nu umblii la cursul euro ca acela ramane constant tot timpul.
iar la politie la pipera ai grija sa fie acolo si cel pe numele caruia se inmatriculeaza masina. la mine nu eram eu si am asteptat degeaba ca sa ajung la ghiseu si sa-mi spuna ca nu merge asa. oriunde in rest merge doar cu buletinul persoanei.

cristush
Posts: 147
Joined: 18 Apr 2008, 10:43
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by cristush »

stef2008 wrote:Se facuse ceasul 2.00 si plecam spre Pipera.
Nu se mai fac inmatriculari si la Udriste? Doar in Pipera?
stef2008 wrote:......bon sa poti plati taxa de 12.50 lei...
Ca sa dam informatii cat mai exacte: taxa este de 12 lei si 25 bani (0,80 lei folia, 5,59 lei aplicarea foliei, 3,82 lei arhivarea CIV, 0,08lei bulina de ITP valabil pana in 2010) ...
Cee'd HB 1.4 GSL So Red START + optionale (numele ei: Maia)
Comanda: 23mar2008, Serie: 19mai, Livrata: 29mai
B-79-GCS
Poze intalnire Bran + coloana Brasov 21feb2009 AICI
Poze coloana KIA Brasov 10oct2009 AICI - Maia are numarul 85 in coloana

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

inmatricularile s-au mutat in pipera.
iar 12.50 am platit si eu, cred ca diferenta de 0.25 se datora faptului ca mi-au facut ei copie dupa cartea masinii ^^

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

eu am plecat de dimineata astazi citind acest topic (noroc ca mai am copia forumului ca asta nu mergea) sa imi inmatriculez masina.
-am avut la mine doar bani si actele care imi trebuiau...
-primul drum la rar -12.55 ron folia +copie...
-al 2 lea -udriste la un birou sa imi dea toate actele si copii pe tot ce am nevoie -18 ron -lasat 2ron lu aia care alerga pe acolo si 5 ron babei care m-a sfatuit ce si cum
-al 3 lea drum taxe si impozite -platit si facut ce mi-au zis alea si aia pe acolo
-trebuia sa ma opresc intai la trezorerie sa platesc taxa de prima inmatriculare ...am mers in al 4 lea drum
-dupa care am fost la CEC sa platesc taxa de talon 30 ron
-ultimul drum la politie in Pipera (este pe partea stanga cum veniti de la statia de metru Aurel Vlaicu) dupa porshe mai in fata niste cladiri mari albastre
-am plecat de acasa la 12:30 am ajuns la 20:00 ....am strabatut bucurestiul de la un cap la altul de 3 ori, daca mergeam dupa udriste la trezorerie scapam putin mai repede.
-la taxe si impozite sector 1 am stat cel mai mult, cred ca 2 ore, si eu eram a 2 a persoana la rand.

moska2004
Posts: 6
Joined: 11 Jun 2008, 13:52
Auto:

Post by moska2004 »

Daca contractul de vanzare cumparare al masinii este pe numele tatalui meu pot inmatricula masina pe numele meu ?? Deja toate taxele au fost platite si facturile sunt pe numele meu trebuie doar sa mai merg la politie.

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by mykep »

masina se inmatriculeaza pe numele proprietarului, cel care face dovada platii.
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

Bosley
Posts: 144
Joined: 29 Feb 2008, 16:50
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Bosley »

Daca ai platit deja taxele ai pierdut banii ...

Si eu am facut la fel in nestiinta de cauza si acuma tre sa astept sa recuperez banii de la stat (taxa de prima inmatriculare e cea mai dureroasa).

Taxele trebuiau sa fie platite pe acelasi nume pe care este contractu de vanzare-cumparare, respectiv factura de la masina.

Daca contractul de vanzare cumparare al masinii este pe numele tatalui meu pot inmatricula masina pe numele meu ?? Deja toate taxele au fost platite si facturile sunt pe numele meu trebuie doar sa mai merg la politie.
[/quote]
Kia C'eed BEST Kompass Blue B-56-CDM
Iunie 2008

User avatar
bosca
Posts: 53
Joined: 11 Apr 2008, 18:49
Auto:
Location: Bucuresti

Post by bosca »

Intrebare pt. cei care au achiz. masina pe leasing auto pers. juridice:
cele 3 taxe de inmatriculare se platesc la fel ca si pers. fizice la trezorerie sau iti vine factura de la firma de leasing?
Mersi.
KIA Cee'd 1,4 GSL Best Plus, Piston Grey

moska2004
Posts: 6
Joined: 11 Jun 2008, 13:52
Auto:

Post by moska2004 »

Da aveti dreptate nu o pot inmatricula pe numele meu....inca. Si nu am pierdut banii, am fost la politie si singura solutie e sa fac un contract de vanzare cumparare intre tatal meu si mine iar apoi masina e pe numele meu inclusiv certificatul de inmatriculare.

Bosley
Posts: 144
Joined: 29 Feb 2008, 16:50
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Bosley »

Pai si contractu ala de vanzare- cumparare nu trebuie inregistrat undeva la un notar si platite alte taxe ?

Te costa in plus banuiesc
Kia C'eed BEST Kompass Blue B-56-CDM
Iunie 2008

moska2004
Posts: 6
Joined: 11 Jun 2008, 13:52
Auto:

Post by moska2004 »

Ba da...15lei, dar oricum e mult mai putin decat daca as plati taxa de prima inmatriculare din nou.

Bosley
Posts: 144
Joined: 29 Feb 2008, 16:50
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Bosley »

Eu am bagat deja actele sa recuperez.
Am platit-o a 2-a oara ca voiam sa rezolv rpd cu numerele.

Am trecut pe la politie in Pipera si azi o sa ma duc sa imi ridic numerele :)

Numerele rosii nu se mai depun la ei (asta e o chestie noua) asa ca puteti face ce vreti cu ele. Eu cred ca le pun bine undeva ca amintire de la prima masina :))

Shtie cineva daca mai pot circula cu numerele rosii dupa ce imi iau numerele noi ?

Autorizatia de circulatie provizorie imi expira in 3-4 zile si voiam sa ies din Bucuresti si sa nu platesc inca rovinieta.
Kia C'eed BEST Kompass Blue B-56-CDM
Iunie 2008

catau
Posts: 9
Joined: 04 May 2008, 16:01
Auto:
Location: Bucuresti

Post by catau »

Aceeasi problema, cu legalitatea numerelor provizorii o am si eu. Am inmatriculat masina dupa fix 4 zile de la livrare. Problema e ca s-au adunat cam multe si nu ma-nghesui sa platesc si rovigneta, deocamdata.
Logic ar fi sa putem circula in continuare cu numerele "rosii" atat timp cat autorizatia de circulatie este valabila, ca doar e pe aceasi masina si acelasi numar de identificare. Ilegal/penal este sa circuli cu numere expirate sau false si nu perfect valabile.

P.S. Este vorba de opinia mea si nu de o pozitie oficiala. Poate ne lamureste vreun membru al comunitatii KIA cu ceva cunostinte in domeniu.
KIA CEE'D SW 1,4 GSL ABYSS BLUE
comandata in 17.04.2008 - ridicata pe 20 iunie 2008

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”