Credit auto in general si particularizat pentru Raiffeisen

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
bogdan4ice
Posts: 98
Joined: 20 Apr 2008, 21:32
Auto:
Location: Bucuresti

Credit auto in general si particularizat pentru Raiffeisen

Post by bogdan4ice »

Salutare aceasta e primul meu mesaj si primul topic pe acest forum.
Urmaresc cuinteres acest forum si imi doresc sa achizitionez un Cee'd in perioada urmatoare si m-am hotarat asupra unui credit auto ca si modalitate de finantare.
Daca a apelat cineva la acest tip de serviciu imi poate spune cm se procedeaza.
Nelamurirea cea mai mare o am asupra avansului pe care il voi plati si cum se procedeaza.
Avansul se plateste la dealer si pe urma merg cu factura proforma pentru restul de suma la banca sau merg la banca cu proforma pentru toata valoarea automobilului si dau aici valoarea avansului.

Astept raspunsurile si sfaturile voastra
Va multumesc

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

Banca plateste in numele tau la dealer in urma unei facturi proforme.
La dealer platesti un avans de aprox 1000 de euro in momentul in care faci comanda - asa am platit majoritatea de aici.
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

bogdan4ice
Posts: 98
Joined: 20 Apr 2008, 21:32
Auto:
Location: Bucuresti

Post by bogdan4ice »

Ajax26 wrote:Banca plateste in numele tau la dealer in urma unei facturi proforme.
La dealer platesti un avans de aprox 1000 de euro in momentul in care faci comanda - asa am platit majoritatea de aici.
Nelamurirea mea este mai mult daca platesc la dealer suma aceea de 1000de euro pentru comanda se considera ca si o parte din avans la banca?
Sau banca calculeaza in cazul meu in care trebuie minim 15% avans valoarea masinii si ofera finatare pentru maxim 85% din valoarea ei?

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

In factura in baza careia banca plateste la dealer va fi trecuta valoarea masinii - avansul dat de tine pentru comanda , adica cat mai ai efectiv de plata.
Nu se considera avans la banca in nici un caz !
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

bogdan4ice
Posts: 98
Joined: 20 Apr 2008, 21:32
Auto:
Location: Bucuresti

Post by bogdan4ice »

Ajax26 wrote:In factura in baza careia banca plateste la dealer va fi trecuta valoarea masinii - avansul dat de tine pentru comanda , adica cat mai ai efectiv de plata.
Nu se considera avans la banca in nici un caz !
Adica daca platesti la dealer cand faci comanda 15% din masina si mergi la banca sa iti dea finantare pentru 85% mai trebuie sa mai dau inca 15% din 85% la banca sau se considera ca cei 15% platiti la dealer ca si avans pentru masina banca finantand restul.

Sper ca am fost inteles si va multumesc pentru ajutor

mihaizzz
Posts: 85
Joined: 23 May 2007, 18:48
Auto:

Post by mihaizzz »

Cazul meu e similar, credit la CEC, cereau minim 10% din valoarea masinii avans dat de mine.

Am platit acei 10% la dealer, o parte pt comanda si apoi restul ca sa se faca 10% inainte de finalizarea contractului de credit. Am dovedit platile acestea cu facturile. Teoretic asa ar trebui sa faci si tu, bafta!
KIA Cee'd, 1.4 BASE + optionale, Piston Grey
PH-09-SKU
KM: ~40000

J0hn D0e
Posts: 108
Joined: 16 Oct 2007, 20:07
Auto:
Location: Bucuresti

Post by J0hn D0e »

eu am facut credit auto in RON la Raiffeisen.

am platit avansul (echivalentul in ron a 4200 euro) in contul dealerului si cu dovezile platii (am platit in 2 transe: 500 pt comanda + 3700) si factura proforma in care e trecut pretul final al masinii, m-am dus la banca. banca a scazut avansul meu din pretul final al masinii si mi-a dat restul de bani (echivalentul in ron a 12800 euro).

polita CASCO am facut-o tot prin ei. Au parteneriat cu Unita si pt fiecare credit auto luat de la ei poti face CASCO la 4.7% din valoarea masinii (pt. primul an) si fara fransiza.

daca ai intrebari, poti sa-mi dai un mesaj privat :)
Kia Cee'd 5 usi 1.6 GSL, Classic, Oil Blue.

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”