Bucurestiul in prag de haos

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...

Sunteti de acord? Da sau Nu.

Poll ended at 07 Mar 2008, 16:27

DA
20
77%
NU
6
23%
 
Total votes: 26

c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by c.ciprian »

Locurile se dau in ordinea primului venit cu conditia sa ai domiciliul acolo si masina sa fie pe numele tau.

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

sta cineva cu chirie? cum ar fi ca proprietarul sa spuna: usa este deschisa, cine vrea vine si intra devreme si doarme in patul tau, "este bun comun". situatia din punct de vedere juridic trebuie sa fie identica.
de asemenea spuneti ca nu-i corect ca aia care stau de ani de zile sa inchirieze locurile. ce spuneti? ia ganditi-va la apartamentul in care locuiti: nu l-ar mai fi vrut nimeni dupa voi? nu ar mai fi vrut nimeni sa stea in el? doar ca ati ajuns inaintea lui!
ca urmare: primul venit - primul servit si garantarea dreptului la proprietate. ce este ciudat in asta?

este prea mica chiria? ce are una cu alta? inca mai exista locatari care platesc chirie la ICRAL 20 lei/luna. hai sa-i dam si pe aia afara!


asta a fost ultimul post pe tema asta, deja m-am plictisit
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

problema asta cu parcarile nu o sa se rezolve decat in momentul in care fiecare bloc are un numar mare de locuri de parcare (ar trebui sa se renunte la toate spatiile verzi, lucru care nu e ok..). Blocul meu are 6 scari si vreo 30 masini....iar locuri de parcare arondate blocului nu sunt decat 5!!! ceilalti ce fac? parcheaza jumate pe trotuar, jumate pe carosabil...daca s-ar da locurile la liber ar fi bataie pe acele 5 locuri! iar eu as fi primul care as da cu "pumnul in masa". Asa ca mai bine ar fi sa nu se dea locurile la liber ca o sa ne omoram intre noi, o sa ne ungem usile la locuinte cu kkt, o sa ne aruncam pe masini cu acid si o sa ne stropim cu pipi de la balcon!!

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Si numai pt. stimatul coleg "kokolino":- Mai plimb-o!!!
Sunt convins ca multi dintere voi nu stiu un lucru: Comunistii au avut grija sa construiasca pentru cei cativa care pe vremea aia aveau posibilitati sa-si cumpere o masina garaje la parterul blocurilor. In Drumul Taberei majoritatea blocurilor cu 4 etaje din zona Ialomitei au garaj la parter. Normal ca cei care au apucat garaj odata cu cumpararea apartamentelor in care erau chiriasi au cumparat si garajul, chiar daca dupa opiniile de mai sus , toti ar fi avut dreptul.
Ce am propus eu e simplu. Cine are masina de care chiar ii pasa si vrea loc de parcare sa plateasca. Credeti ca bietii pensionari care au un biet Trabant sau o biata Dacia 1100 isi vor permite sa dea 2000 euro / loc ca sa-l concesioneze? O sa scoata masinile si o sa le parcheze la orice bordura de pe o raza de o statie - doua si gata.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

Mi-am transferat eu ieri locul de parcare de pe masina veche pe AJX si am platit si taxa. Anul acesta pentru sectorul 6 ( zona 2 parca ) taxa este 58 RON / an .
Biroul parcaje s-a mutat la statia Orizont unde se afla si circa financiara. Fata de anul trecut este mult mai ok - sunt mai multe ghisee - pe cartiere ( Militari, Dr. Taberei, Crangasi ) si nu se mai sta la coada aproape deloc.
Am fost surprins sa vad ca s-au mai modernizat si ei . Si-au facut o baza de date cu locurile si cei care le inchiriaza si astfel se poate verifiac usor cine si ce loc plateste din bloc.
Nu cred ca se va da nimic la liber. Oricum la noi la bloc se stie ca locurile sunt platite si nu prea avem surprize neplacute cu intrusi :)
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Post by panzer »

Un loc de parcare costa de la 5 000 euro pana pe la 20 000 euro. Va vine sa credeti sau nu atat costa.

Chiria pe cele ale primariei ar trebui sa acopere aceste costuri (anuizat evident); in nici un caz abureala aia de 20 euro/an. Ne-am invatat cu preturi mici care nu acopera toate costurile si apoi cu batele sa aparam ce nu e al nostru.

Problema se va rezolva in Bucuresti ca si in celelalte mari metropole ale lumii, dar abia cand nu va mai exista alta solutie de compromis.

Solutia finala:
- Aproape numai sensuri unice.
- Linii de autobuz sfinte chiar si EXCLUSIVE acolo unde nu se poate altfel.
- INCA 3-4000 de autobuze MERCEDES cu aer conditionat (cam 1 euro biletul)
- Investitii serioase in METROU, TRANVAI, TROLEE (electrice adica).
- 2 linii de centura.
- Nici un dobitoc care sa blocheze linia de metrou usor in Crangasi de exemplu si sa lase 10 tranvaie sa il astepte ca el intoarce pe interzis si i se rupe!

Altfel apar foarte multe alte costuri pe care nu le realizam: 2 ore pana la servici si 2 ore inapoi. Toate sunt costuri, doar ca nu le platim direct.

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”