Despre programul RABLA 2008

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
catalin1984

Post by catalin1984 »

Speranta moare ultima stiti cum se spune. Insa totodata se mai spune ca un pesimist este doar un optimist bine informat. Si cu asta am spus tot.

nzares
Posts: 9
Joined: 27 Feb 2008, 23:42
Auto:
Location: Ploiesti

Post by nzares »

Sincer nu stiu pe ce te bazezi cand afirmi ca nu o sa participe atata timp ca mi s-a spus ca dosarul este gata si acum asteapta. Nu vad de ce dealer-ul ar minti in privinta asta. Poate imi explici tu ca zici ca esti mai bine informat.
Thinkin' about Pro Ceed..

vandraattila
Posts: 14
Joined: 21 Mar 2008, 18:11
Auto:
Location: Brasov

Post by vandraattila »

catalin1984 wrote:Speranta moare ultima stiti cum se spune. Insa totodata se mai spune ca un pesimist este doar un optimist bine informat. Si cu asta am spus tot.
Da, ?i exist? ?i o lege ?n psihiologie care se numeste legea profetiei care se autoindeplineste...
Ceea ce am aflat telefonic de la AFM, ca nu se stie inca nimic. se pare ca dupa aparitia domunul ministru la conferinta de presa de ieri, se va da si un comunicat oficial, dupa care se vor incepe inscrierile fimelor care comercializeaz?. dupa depunerea dosarelor probabil in ultima saptamana a lui mai se vor publica repartitia masinilor pe fime.
Unele firme cum este FIAT deja face contracte, si stie )de unde dracu nu stiu) c? ?n Brasov sunt repartiyate 120 masini la FIAT, la Mitsubishi se fac liste de inscriere, Volkswagenul stie ca vor fi inclusi si atat, Opel - Chevrolet astepta, KIA nu stie nimic. Cam asta este situatia.

Iar eu din acesta cauya nu o sa am masina probabil exact pe perioada concediului. :(

anuntati-ma daca aflate ceva mai mult si eu stau pe ghimpi
KIA CEE'd 1.4 Best - Machine Silver

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

cum???? si DACIA nu participa, acu ca si-au tras face-lift??? :shock:
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

vandraattila
Posts: 14
Joined: 21 Mar 2008, 18:11
Auto:
Location: Brasov

Post by vandraattila »

manucu01 wrote:cum???? si DACIA nu participa, acu ca si-au tras face-lift??? :shock:
Asa ceva nu am insinuat. am spus de la cine am informatii,cu cine am vorbit. Dacie nu doresc, deci de acolo nu am informatii.
KIA CEE'd 1.4 Best - Machine Silver

radum
Posts: 2
Joined: 09 May 2008, 14:24
Auto:

Post by radum »

Programul de stimulare a innoirii Parcului auto national
Programul Rabla 2008 incepe in data de 1 iunie - si va dura pana in data de 25 septembrie 2008, iar a doua etapa va incepe in data de 1 octombrie - si se va finaliza in data de 12 decembrie 2008.


Citat din http://www.rabla.ro

vandraattila
Posts: 14
Joined: 21 Mar 2008, 18:11
Auto:
Location: Brasov

Post by vandraattila »

[quote="radum"]Programul de stimulare a innoirii Parcului auto national
Programul Rabla 2008 incepe in data de 1 iunie - si va dura pana in data de 25 septembrie 2008, iar a doua etapa va incepe in data de 1 octombrie - si se va finaliza in data de 12 decembrie 2008.

multumesc. Stie cineva cum trebuie sa procedez ca sa contractez masina acum, si nsa nu ma trezesc, ca nu mai intra in programul rabla pentru ca masina a fost deja contractata? daca mai astept tocmai vara de concediu nu o sa am masina.

Cu multumiri anticipate
KIA CEE'd 1.4 Best - Machine Silver

radum
Posts: 2
Joined: 09 May 2008, 14:24
Auto:

Post by radum »

Ministul a promis ca lista cu producatorii si importatorii validati o sa apara pe 30 mai asa ca pana atunci nu stiu daca te poti inscrie undeva pentru ca nici un dealer nu o sa stie cate masini o sa aibe alocate

Parerea mea :D

vandraattila
Posts: 14
Joined: 21 Mar 2008, 18:11
Auto:
Location: Brasov

Post by vandraattila »

radum wrote:Ministul a promis ca lista cu producatorii si importatorii validati o sa apara pe 30 mai asa ca pana atunci nu stiu daca te poti inscrie undeva pentru ca nici un dealer nu o sa stie cate masini o sa aibe alocate

Parerea mea :D
alti producatori fac precontracte, si comanda masina intre timp, cand intra in functiune rabla, fac contractul final

daca s-ar putea asa, ar fi bine si pentru mine, pentru ca asteptarea este de 60 de zile.

Numai ca cei de la Martax Brasov nu stiu ca procedeze si mi-e frica ca gresesc pe spinarea mea. si de la 1 iulie creste si taxa de prima inmatriculare


:(
KIA CEE'd 1.4 Best - Machine Silver

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Pentru cei interesati, aveti mai jos cateva informatii legate de programul RABLA 2008.

DA! Kia participa anul acesta la acest program!

Lista Producatorilor / Importatorilor si Distribuitorilor autorizati inscrisi in Programul de Stimulare a Innoirii Parcului Auto National in 2008 - validati in sedinta C.A. din 30.05.2008

http://www.afm.ro/main/info_stuf/parc_a ... 5_2008.pdf

Lista Operatorilor Economici autorizati sa desfasoare activitati de colectare si tratare a vehiculelor scoase din uz


http://www.afm.ro/main/info_stuf/parc_a ... ectori.pdf

sursa www.afm.ro
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Ce se spunea p'aici cum ca la KIA, in cadrul programului Rabla, nu ar fi disponibile toate modelele ... este adevarat sau nu? Are cineva informatii de la vreun dealer?
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Post by mr_wizard »

andrei0241 wrote:Ce se spunea p'aici cum ca la KIA, in cadrul programului Rabla, nu ar fi disponibile toate modelele ... este adevarat sau nu? Are cineva informatii de la vreun dealer?
De la dealerul din Valcea am aflat ca toate modelele KIA participa la Programul RABLA. Au si destule locuri in program, nu mai tin minte sigur, dar cred ca in jur de 240 locuri. Mai este dealerul Auto Prim care are doar 2-3 locuri si MIT Motors cu 700 locuri. Repet, toate modelele KIA intra in program. Numai bine!
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

Milo_Bogdan
Posts: 18
Joined: 08 May 2008, 09:22
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Milo_Bogdan »

Salutare, eu am comandat pro ceedu inainte sa inceapa programul Rabla prin Mai inainte de data de 25 si am vorbit cu dealerul ca as vrea sa intru si in program dar nu vreau sa dau comanda in iunie ca inseamna sa mai astept o luna in plus, drept pt care am comandat o pe 22 mai, pe 6 iunie mi a dat nota de acceptare, 2 zile pierdute cu rematul (mentionez ca nu am mai gasit CIV ul si a trebuit sa scot un duplicat deci alt timp pierdut). Cu rematul nu este asa de greu pe cat se crede, chiar am ramas surprins cat de simplu a fost, singura parte mai urata ca trebuie enorm de multe copii dupa acte buletin etc... toata lumea de la fiecare ghiseu vrea copii peste copii... ma rog.. aici sunt toti pasii care trebuie urmati: http://www.afm.ro/main/info_stuf/parc_a ... fizice.pdf
Bafta tuturor
Kia Pro Cee'd 2.0 DSL style + opt So RED. ODO 10000 KM
Poze: http://picasaweb.google.com/Milo.bogdan/MyCeed

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Despre programul RABLA 2008

Post by tipitip »

Veşti bune:

în programul Rabla participă şi Kia. Surse oficiale ne informează că participarea se face cu toate modelele comercializate şi de asemenea că se aplică anumite discounturi.
În acest moment nu ni s-a precizat dacă este stabilită o limită la numărul de bucăţi din fiecare model ( cee'd , pro_cee'd , ceed SW , picanto , rio, cerato , sportage , sorento , magentis , opirus ...probabil k2500 ) şi nimic legat de ce discount anume se aplică la prima de casare.
Cert este:
Kia participă la programul RABLA , cu toate modelele şi există şi discounturi suplimentare!

Sursă oficială!

Detalii aici viewtopic.php?f=52&t=4116
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”