Probleme la leasing

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Elf-ul
Posts: 41
Joined: 22 Nov 2007, 19:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Probleme la leasing

Post by Elf-ul »

Salutare tuturor! hai sa va plictisesc si eu cu o mica poveste,si anume :
Eu sunt din Bucuresti(...sa traiesti!!) si la jumatea lui Noiembrie ,am fost la IMG sa vorbesc de un Kia Ceed 14 Best ...pana aici totul ok ,am dat avansul si am asteptat sa mi se spuna cand apare masina ....la inceputul lui Decembrie ma suna d-l G. de la Kia si imi spune ca masina, desi termenul era februarie masina vine mai repede insa trebuie sa fac leasingul pana pe 28 Dec. retineti va rog ca eram in jurul datei de 5 Dec. cand am fost sunat. OK ! ...acum ajung la MotorActive cu toate cele pentru dosar obtinute de la munca in numai o zi (adeverintza de salariu si copie dupa cartea de munca).Acolo persoana de contat D-l B.O. care dupa ce i-am inmanat actele i-am atras atentia ca am nevoie foarte urgent de leasing adik pana in data de 28 Dec. ..a zis ca nu-i problema ca se rezolva sa nu-mi fac griji ( pe peretele din spatele dansului atirna un tablou pe care scria Aporbare in mai putin de 24H) ,bunnn, dupa 2 zile sun la MTA si intreb de situatia dosarului si mi se raspunde de catre B.O ca s-a scurs o greseala si se reanalizeaza ,am zis hai ca a gresi este omeneste ..apoi sunt iar dupa 2 zile si mi se spune ca trebuie sa mai aduc la dosar inca un contract incheiat intre mine si ABN la care am un card de credit pentru plata pe Net. l-am trimis chiar in ziua ai pe fax ....iar se analizeaza dosarul deja ne-am apropiat de Craciun cand il sun iar pe B.O si-l intreb daca totul este ok. mi-a spus ca imi trebuie si un girant acum ......care binenanteles l-am gasit si-a facut omul toate actele foarte repede le-am dus la MTA ,iar s-a analizat dosarul.......si am ajuns in pragul Craciunului .Sun la MTA il intreb pe D-l B.O daca semnam contractul si imi spune ca este la redactat si ca dureaza 3 ore ( dar ce-i face frate il scrie de mana?!) ...si ca nu mai apucam sa-l semnam acum si il semnam pe 27 Dec. insa el intra in C.O si isi redirectioneaza telefonul catre o colega .Pe 27 sun pe Colega respectivului care imi spune ca cu parere de rau nu putem semna ca nu are Factura Proforma de la dealer si ca a incercat sa vb cu dealerul dar nu lucreaza in perioada asta (hai nu pe bune?!) am sunat la dealer ,ghici ce?!...exact !! LUCRAU !! cei drept nu era D-l G . acolo dar cineva tot era .deci am pierdut ocazia sa i-au masina mai repede !! acum trecem de revelion si toate cele si sun pe data de 3 la dealer il rog frumos pe D-l G sa trimita pe fax sau mail factura proforma si ...ma uit afara ce misto ninge pana suna leasing-ul......normal ca nu s-au deranjat sa sune tot eu am sunat sa-i intreb daca a ajuns F.P-ul la ei .Ghici ce?! nu dadeau de dealer asa mi s-a spus . ok ! suan la dealer de pe un alt telefon in timp ce eram la telefon cu leasingul ,deci 2 teleoane simultan la urechi :Alo! nenea dealerul ,uite sunt pe telefon cu leasingul .....zice ca nu poate sa dea de dumneavoastra ( normal ca nu puteau daca nici n-au incercat macar ,din moment ce eu cum am sunat l-am si prins la telefon ) si in cele din urma i-am pus in legatura . Apoi vine ziua semnarii contractului cu Leasing-ul ....ma duc cu al meu amic si girnat sa semna contractul . chemam si un superior de al D-lui B.O si incepem show-ul :
la intrebarea :De ce nu au cerut mai din timp Factura Proforma,nu au avut nici un raspuns ,la intrebarea dc a durat atit ? ....la fel ,iar la ultima pentru ce platesc 200E pentru administrarea de dosar (pe care mi-am facut-o singur) ....la fel nici un raspuns .
Acum in cele din urma tot dealer-ul ma salveaza si imi da masina mai repede insa aici mai apare o problema la care va rog sa ma ajutati voi
CINE TREBUIE SA MEARGA CU CARTEA MASINI LA RAR LA SECURIZAT SI CINE SE OCUPA DE NUMERELE DEFINIVE ? ..leasing-ul zice ca nu el ,dealerul mi le da pe cele rosii ....care se ocupa de asta ?!

Traim in Romania si asta ne manaca.... toti nervii!!!
Last edited by Elf-ul on 11 Jan 2008, 16:58, edited 2 times in total.

User avatar
moguai
Posts: 401
Joined: 04 Sep 2007, 21:40
Auto: Subaru WRX STI
Location: Bucuresti
Contact:

Post by moguai »

OMG!
this sux..nu prea esti un om norocos tu nu?

eu stiu ca leasingul face tot..acte numere..tot..
Ex: Ceed 1.4 Best, Kompass Blue
Ex: Subaru Impreza 2.0S, Pearl White
Now: Subaru Impreza WRX STI 2.5T, Rally Blue & Ceed 1.4 City

Elf-ul
Posts: 41
Joined: 22 Nov 2007, 19:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Elf-ul »

frate!!! este cea mai incompetenta firma de leasing pe care am intalnito ....cu cei mai infecti oameni ..daca l-ai fi vazut pe D-l B.O zice-ai ca este ultimul looser angajat pe pile .Norocos pot sa spun ca sunt cu Dealer-ul ca daca nu era el ........cine stie unde ajungeam ......

mihai.ciornei
Posts: 114
Joined: 11 Jul 2007, 21:12
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Post by mihai.ciornei »

la mine leasingul s-a ocupat de tot.
*****
Cee'd 1.4 BEST Piston grey
this is it: http://mishmages.blogspot.com/2007/11/my-ceed.html
*****

Johnny27

Post by Johnny27 »

Asa stiu si eu...Din acest motiv apare numele lui in acte...Nu este ca la banca...Eu am facut la banca imprumutul, masina este pe numele familiei, ambele chei la proprietar..In cazul firmei de laesing, stiu ca o cheie ramane la ei, masina pe numele lor, deci ei se ocupa urmand ca apoi sa isi recupereze banii de la tine, cand iti dau masina definitiv (la achitarea contractului de leasing)...Eu am intrebat dealerul, cand am fost sa ridic masina, daca achit taxa de prima inmatriculare la ei si mi s-a raspuns ca nu ...Pers fizice se descurca pe cont propriu (cazul meu), iar firmele de leasing ii dau masina proprietarului inamtriculata...

Elf-ul
Posts: 41
Joined: 22 Nov 2007, 19:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Elf-ul »

Pai tocmai d-aia zic si eu ca pe acte pana o achit eu apar ei pe acte si oricum am mai platit pe langa avans si taxa de dosar inca 281E taxa de imatriculare care cica cuprinde numerele si asigurarea RCA

etienne
POSEDAT
Posts: 122
Joined: 22 Jul 2007, 12:38
Auto:
Location: Cluj Napoca

Post by etienne »

Si la mine leasingul s-a ocupat de toate actele de dupa(inmatriculare, numere,taxa de prima inmatriculare)...eu numai rovinieta a trebuit sa merg sa mi-o cumpar...de mentionat ca am platit taxa de dosar 200E si inca 200E taxa de inmatriculare
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Piston Gray comanda 24 august ..ridicat 8 noiembrie..2007...in curs de dezvoltare a puterii.... http://picasaweb.google.com/mehedinti.st/AlbumFRTitlu#

Elf-ul
Posts: 41
Joined: 22 Nov 2007, 19:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Elf-ul »

care 200E pentru inamtriculare ? taxa lui Tariceanu?...care apropo stii ceva cand se majoreaza? incepand cu ce data?

etienne
POSEDAT
Posts: 122
Joined: 22 Jul 2007, 12:38
Auto:
Location: Cluj Napoca

Post by etienne »

Nu taxa lui tariceanu...aia separat...ii taxa de la leasing....cat despre intrarea in vigoare a noii taxe a lui tariceanu nu am idee
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Piston Gray comanda 24 august ..ridicat 8 noiembrie..2007...in curs de dezvoltare a puterii.... http://picasaweb.google.com/mehedinti.st/AlbumFRTitlu#

florin001
Posts: 76
Joined: 29 Aug 2007, 11:07
Auto:
Location: Bucuresti

Post by florin001 »

Tare rau ai nimerit la incompetentii aia, eu nu m-am ocupat de nimic, decat sa iau o viza de la primarie pe fisa de inmatriculare, si acum astept sa ma sune saptamana viitoare sa-mi iau numerele definitive.
Kia cee'd 1,4 BEST Silver
15000 km

Elf-ul
Posts: 41
Joined: 22 Nov 2007, 19:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Elf-ul »

mda ,eu am auzit ca o mareste pe cea pentru auto noi si o scade pe cea pentru second-hand ...whatever.....

Riky
Posts: 304
Joined: 04 Nov 2007, 05:00
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by Riky »

tata are si el leasing la o masina tot prin motorActive....el a trebuit doar sa achite 20% din masina si de restul s-a ocupat cei de la leasing..l-au sunat dudpa oluna ca poate sa vina sa-si ridice numerele de leasing(decio ei s-au ocupat de inmatriculare de absolut tot..el dopar a montat nr pe masina)...apoi in prima factura a aparut taxa de prima inmatriculare,texa pentru securizare CIV la RAR..valoarea numerelor si plus rata de leasing...

daca u ai platit toate astea,zic sa astepti prima rata la leasing si daca ea cuprinde plata acestora,pe care u ai efectuat-o personal...ar trebui sa te duci peste ei sa le faci un scandal si de ce nu protectia consumatorului..proces si daune morale...

iti repet: ei trebuie sa se ocupe de inmatriculare...u trebuie sa astepti tel de la ei sa-ti ridici numerele de leasing..
KIa Cee'd,1.4, 109CP--Cine n-are Cee'd sa-si cumpere!:)

http://picasaweb.google.com/rikyriky8/MasinutzaMea

Elf-ul
Posts: 41
Joined: 22 Nov 2007, 19:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Elf-ul »

pai tot 20% am dat si eu avans si asa mi se pare si mie normal sa se intample ...adik sa se ocupe ei de numere .dar la cat de incopetenti sunt...am niste dubii ca pot sta linistit fara sa fac pe polititul cu ei din nou

Riky
Posts: 304
Joined: 04 Nov 2007, 05:00
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by Riky »

chiar il intrebai acum o juma de ora pe tata in leg cu asta..si imi zise acelasi lucru...si anume ca ei (motorActive)s-au ocupat de inmatriculare...

eu zic sa te duci sa vb cu ei....pentru ca asa ceva nu mi se pare normal..sa ne tii la curent cu ce rezolvi!
KIa Cee'd,1.4, 109CP--Cine n-are Cee'd sa-si cumpere!:)

http://picasaweb.google.com/rikyriky8/MasinutzaMea

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

Elf-ul wrote:Pai tocmai d-aia zic si eu ca pe acte pana o achit eu apar ei pe acte si oricum am mai platit pe langa avans si taxa de dosar inca 281E taxa de imatriculare care cica cuprinde numerele si asigurarea RCA
Eu am leasing la BCR leasing, si am platit 2% comision de administrare dosar, 200 eur inmatriculare masina. Taxa de prima inma-tariceanu am platit-o acum cu prima rata. In afara unui drum pe care-l fac sa-mi declar masina la taxe si impozite, alta aberatie a guvernului nostru pt ceva ce n-avem in proprietate, eu NU ma mai ocup de nimic. Asadar, firma de leasing, ca proprietar, se va ocupa de inmatriculare. La cum ai inceput colaborarea cu ei nu ma mai mira nimic. Ambele chei raman la tine daca valoarea masinii este undeva sub CRED 25mii euro, nu sunt sigura daca asta e suma sau e mai mare.
Concluzia, insista, poate se prind fraierii ca ti-ai facut dosar de leasing si nu altceva.

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”