Achizitie masina

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
CatalinP
Posts: 15
Joined: 14 Nov 2007, 21:31
Auto:

Achizitie masina

Post by CatalinP »

Salut,

De ceva vreme ma gadesc ce masina sa cumpar si pana acum m-am hotarat la Kia Ceed 1,6 Base + ceva optiuni, valoarea totala fiind undeva la 13.900 DDP si intentionez sa fac comanda in februarie - martie 2008. Dupa calculele mele, nu ma costa mai mult de 15.000 euro, incluzand prima imatriculare si Casco Full la Alinatz sau BCR.

Pana acum nu am reusit sa pun ceva deoparte si vreau sa va intreb cum este mai bine sa procedez pentru finantare. Ce stiu pana acum, este ca daca fac credit de nevoie personale, cumpar masina cu "banii jos" si astfel sunt propietar, fac asigurarea Casco un doresc si nu-mi mai bat capul dupa acte cand vreau sa ies din tara. Nu stiu care sunt avantajele unui leasing.
Orice sfat este bine venit.

Multumesc,
Catalin
comanda Opel Astra H 1.6 n'Joy

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Achizitie masina

Post by Sfinxul »

CatalinP wrote:Salut,
De ceva vreme ma gadesc ce masina sa cumpar si pana acum m-am hotarat la Kia Ceed 1,6 Base + ceva optiuni, valoarea totala fiind undeva la 13.900 DDP si intentionez sa fac comanda in februarie - martie 2008.
Atentie cand faci alegerea. Sunt variante de echipare pe care nu mai poti aduaga alte optiuni. Daca nu ma insel varianta diesel de 1,6 BASE este una dintre ele. Dealerul ar trebui sa stie macar atat lucrul dupa mai bine de 6 luni de cand se vinde masina in RO.
CatalinP wrote: Pana acum nu am reusit sa pun ceva deoparte si vreau sa va intreb cum este mai bine sa procedez pentru finantare. Ce stiu pana acum, este ca daca fac credit de nevoie personale, cumpar masina cu "banii jos" si astfel sunt propietar, fac asigurarea Casco un doresc si nu-mi mai bat capul dupa acte cand vreau sa ies din tara. Nu stiu care sunt avantajele unui leasing.
Orice sfat este bine venit.
Creditul de nevoi personale este mult mai scump decat cel auto. Ai in primul rand o dabanda mai mare si in plus apare si asigurarea de viata. Daca nu ai o suma considerabila pe care sa o pui tu la bataie, ma tem ca nu se merita. La creditul auto nu mai platesti asigurare de viata pentru ca garantezi cu bunul achizitionat si ai si dobanzi mai mici. Sunt si banci care te finanteaza integral (fara sa fii nevoit sa platesti un avans). Pentru iesirea din tara cu masina ai nevoie de o procura de la banca (daca masina e luata in urma unui credit auto). Nu cred sa fie asa dificil de obtinut.

Leasing-ul, pentru persona fizica nu stiu daca se merita. In primul rand, ai nevoie de un avans ( 15 - 20% ). Din ce am mai citit pe aici, la toate taxele pe care le platesti legat de inmatriculare, etc. apare TVA -ul pe care tot tu il platesti. Impozitul e posibil sa fie si acesta mai mare, pentru ca masina e proprietatea unei companii (tu doar o ai in folosinta). In plus, esti fortat sa inchei casco la compania agreata de firma de leasing care te finanteaza.
La leasing am mai vazut si o chestie ciudata. Cei care au apelat la aceasta solutie de finantare s-au trezit cu niste actualizari de curs (sau de ce or fi ele) care nu sunt deloc de neglijat. Daca faci leasing-ul pe o firma (daca ai firma ta), ai avantajul ca-ti deduci TVA, rate de leasing, etc. care pot fi incluse la capitolul cheltuieli. Mai multe din pacate nu stiu sa-ti zic. Mai cauta si tu pe forum pentru ca s-a mai scris despre asa ceva.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

Cauta pe www.finzoom.ro ...ca sa iti faci o parere...
Inainte de a lua o decizie sa citesti si topicurile despre credit auto versus leasing.Fiecare are avantaje si dezavantaje ...de aceea eu am ales credit de nevoi personale.

P.S. Iti recomand brokeri (ei lucreaza cu mai multe banci,9sau 10 in cazul meu)si vezi care oferta iti este mai potrivita tie.
Bafta!!!
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

belami
Posts: 194
Joined: 11 Oct 2007, 13:25
Auto:
Location: Buzau

Post by belami »

finzoom si conso (www.conso.ro)
1.4 BEST, Machine Silver
Comanda 25.10.2007, seriile 06.12.2007, livrarea 12.01.2008

CatalinP
Posts: 15
Joined: 14 Nov 2007, 21:31
Auto:

Post by CatalinP »

Va multumesc pentru sfaturi, acum am sa vizitez cele doua site-uri.

Este prima data cand vreau sa fac un credit si nu stiu care sunt cele mai bune variante. Acum, dupa ce m-am hotarat la masina pe care vreau sa o cumpar, caut cea mai avantajoasa metoda de finantare. Cu un credit cu o rata lunara de 220-250 euro nu o sa-mi fie nici foarte usor, dar nici greu (nu cred ca am sa reusesc vreo data sa pun la saltea, iar in felul asta stiu ca-i cheltui pe ceva folositor)
O sa ma documentez si despre borkeri, chiar nu stiam ca se poate lucra cu ei.

Versiunile diesel nu le-am luat in calcul deoarecere diferenta de pret fata de cele pe benzina este prea mare pentru cei 13.000-15.000 km/an pe care am sa-i fac (e doar o estimare, va fi prima mea masina). Din cate am vazut pe site-ul de la Kia, se pot adauga optiuni pentru Ceed 1,6GSL Base.

Multumesc,
Catalin

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

Ca prim sfat e sa faci creditul in moneda in care ai tu salariul. Al 2-lea e sa alegi unde dob. DAE(dob. propiuzisa+comisioane) este ceea mai mica.Brokeri au contracte cu bancile(la ei eu am optinut la acelasi credit o dob.mai mica decat la banca) si comisioanele lor sunt platite de banca nu de tine(cazul meu).
Daca mai ai nelamuriri te pot ajuta. :D
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

CatalinP
Posts: 15
Joined: 14 Nov 2007, 21:31
Auto:

Post by CatalinP »

Multumesc Teddy.

Mai am o intrebare in momentul de fata, pentru un credit se ia in considerare salariul net care rezulta din cel trecut in cartea de munca sau venitul net de pe fluturas (incluzand sporuri, ore suplimentare etc)?
Cred ca am inteles de ce zici sa fac creditul in aceeasi moneda in care am salariul...daca as fi avut salariul in euro si optez sa iau un cred in euro, fluctuatiile cursului valutar nu ma vor afecta mult la plata ratelor. Daca euro va creste cu nu stiu cat, am sa achit o rata direct proportinal mai mare la celasi salariu (in RON). Daca scade ... e alta poveste :D

Dupa ce ma documentez mai mult, am sa mai revin cu intrebari. Pana acum am citit tot felul de discutii contradictorii pe forumuri care nu prea mi-au fost de mare ajutor si aveam nevoie de punct de plecare pentru a ma informa.

Multumesc,
Catalin

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

Salariul din cartea de munca+sporurile permanente(cele specificate in cartea de munca),al 13-lea salar,prime,indemnizatii ocazionale nu se iau in consideratie.Daca esti casatorit si nevasta lucreaza poti optine un scoring mai bun (imprumut mai mare)daca depune si sotia adev.de la locul de munca.Sunt banci care fac media pe ultimele 3 luni,iar altele pe ultimele 6 luni.
:smt023
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

CatalinP
Posts: 15
Joined: 14 Nov 2007, 21:31
Auto:

Post by CatalinP »

Nu sunt casatorit :), am aprox 23 de ani si este timp pentru asta.
Daca salariul net nu este suficient pentru credit, ori ma limitez la un 1,4 GSL start+optiuni ori fac doua credite de nevoi personale pe sume mai mici. Inca ma uit sa vad care sunt ofertele de pe piata.

Multumesc,
Catalin

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

La multi,multi ani!!!
Daca stai impreuna cu parintii(domiciliul) poti sa faci unul din parinti codebitor. :lol:
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

io am niste sfaturi un pic pe dos :)
1. site-urile alea sunt cu titlu mai mult informational, ofertele de pe ele nu sunt fix alea pe care le obtii la banca. asa ca de pe site alege-ti cateva si du-te la banca sa-ti faca o oferta. sa-ti dea frumos un scadentar si vezi suma totala cat ai de dat.
2. eu unul recomand creditul in lei, chiar daca am salariul in euro. motivul e faptul ca in cazul unui credit in euro tu primesti euro si trebuie sa returnezi euro, ceea ce inseamna din start comisioane la vanzare si cumparare valuta fiindca masina o vei plati in lei. in general dobanda la euro + comisioane de schimb inseamna mai mult decat dobanda la lei.

dar sfaturile sunt sfaturi, decizia e a ta.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

radu256
Micutzii
Posts: 55
Joined: 03 Aug 2007, 21:19
Auto:
Location: Bucuresti

Post by radu256 »

Eu am facut credit la o banca unde s-au luat in considerare si orele suplimentare platite (media salariului pe ultimele 3 luni). Asta m-a ajutat sa mai achizitionez si altele pe langa masina si sa-mi platesc toate taxele legate de inmatriculare. Rata pentru 15000E pe 6 ani este de 288E pe luna. Daca doriti detalii oricand pe pm. Bafta!
Cee'd 1.4 Base + ceva optionale, kompass blue; in circulatie din 01 August 2007

CatalinP
Posts: 15
Joined: 14 Nov 2007, 21:31
Auto:

Post by CatalinP »

Din pacate, vizite nu stiu daca o sa pot sa fac la banci pentru ca se inchid pana la ora 18:00 si de multe ori consilierii sunt ocuapti cu clienti (sau posibili clienti), iar eu cum scap de la seviciu pe la 17:00 - 17:30... prefer sa ma documentez de pe internet si sa cer sfaturi. La banci ma duc in februarie, cand sunt in conecediu si nu o sa stau pe ultima suta sa intreb consilierul tot ce ma intereseaza sa stiu.

Pana acum am ajuns la concluzia ca este mai avantajos creditul in lei, din sfaturile primite si cele citite pe acest forum. De asemenea creditul va fi unul pentru nevoie personale (probabil fara garantii). Lucrurile par a fi mai simple in felul acesta si mai putina alergatura de la plasarea comenzii pana intru in posesia bunului. Pe langa asta, masina se va afla in proietatea mea.

Sunt bune si site-urile specilizate, asa am reusit sa-mi fac o parere la cat poate sa ma duca un credit, ce costuri implica din partea mea, pe ce perioda pot sa ma intind si care/ce sunt taxele ascunse.

Poate este prea devreme pentru intrebari, dar vreau sa ma documentez pana o sa ajung sa alerg pe la banci inainte de face creditul, sa pun in balanta avantaje si dezavantaje si sa vad care optiuni sunt adecvate nevoilor mele.

@radu256 - poti sa-mi spui te rog la ce banca ti-a luat in considerare venitul net realizat din salariu pe ultimile 3 luni?

Multumesc,
Catalin
comanda Opel Astra H 1.6 n'Joy

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

@CatalinP:
Si eu sunt un "musafir" acasa din cauza serviciului...am luat 5 zile CO si am fost pe la 11banci din loc.unde stau,si dupa aceea din curiozitate am dat mail-uri pe la mai multe soc.de brokeri...am discutat cu tot felul de brokeri...pana am gasit ceea ce cautam.
Inainte de a incepe colaborarea cu ei l-am facut o vizita la sediu ca sa fiu linistit ca nu au sediu de apartament si dupa aia ...probleme...

P.S. Daca vrei iti dau pe P.M. mai multe detalii de firma de brokeri cu care am colaborat eu.
Bafta!!!
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

CatalinP
Posts: 15
Joined: 14 Nov 2007, 21:31
Auto:

Post by CatalinP »

Am reusit sa fac o vizita la Raiffeisen si mi-au spus ca pentru credite mai mari de 10.000E este nevoie sa am un imobil in proprietate, dar nu mi-au zis daca creditul este sau nu cu ipoteca...
M-am hotarat sa fac creditul pentru nevoi personale si la anul o sa studiez ce oferte sunt.

Pana atunci, va urez un Craciun fericit alaturi de cei dragi, multa sanatate
si fara incidente rutiere.

@Teddy - cand ai timp, te rog sa-mi dai ceva detalii despre brokeri, poate si o recomandare. Am mai intrebat si prin cunostinte, dar cam toti au avut retineri fata de brokeri, cu toate ca nu au colaborat cu ei pana acum.

Multumesc,
Catalin

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”