Achizitie masina

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

Sarbatori fericite la toata lumea!!!
@CatalinP;...poate au vrut sa iti deie credit cu ipoteca ...
Vezi ca ti-am trimis un P.M.
Bafta!!!
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

ciprian75

Post by ciprian75 »

Nu vreau sa fiu rau dar ar trebui banate inclusiv greselile ortografice si de exprimare :twisted:

CatalinP
Posts: 15
Joined: 14 Nov 2007, 21:31
Auto:

Post by CatalinP »

@ciprian75 - crede-ma ca nu am nevoie de cinismul tau, am deschis acest topic doar pentru a cere sfaturi despre moduri de finantare si nu pentru a cauta critici la felul in care ma exprim si cat de corect scriu. plus de asta, nu inteleg ce incerci sa transmiti prin mesajul tau, ca nu cunosc gramatica limbii romane? sunt de acord cu tine, altceva? nu inteleg care este problema ta. as fi apreciat gestul tau daca lasai totusi un sfat.
Iti urez un an nou fericit si fara evenimente rutiere!

PS: propun banarea mesajelor off-topic

ciprian75

Post by ciprian75 »

era vorba despre replay-ul lui Teddy.
Si nu e cinism ci pur si simplu ma zgarie pe ureche(ochi) anumite chestii care clar nu sunt greseli de dactilografiere.
Asta e opinia mea, intamplator corecta, fi ca iti place fie ca nu.
Scuze de off topic.

P.S. nu sunt Pruteanu ci doar un roman dezamagit sa vada cum limba romana este macelarita in permanenta si fara limite in media, muzica, internet etc. :(

alcatraz

Post by alcatraz »

raiffeisen are 2 servicii de creditare pt nevoi personale:
1. flexicredit
Valuta: LEI sau Euro
Valoare: intre 300 si 20.000 de Euro (sau echivalentul in lei).
Perioada: intre 6 luni si 10 ani.

Fara avans, fara girant.
Nu este necesara justificarea modului de utilizare a sumei primite.
Plata automata a ratelor lunare din contul curent, fara sa mai fie necesara deplasarea la banca.
Posibilitatea de a beneficia, la cerere, de asigurare de viata in conditii avantajoase

2.flexicredit plus
Valuta: Lei, Euro, USD sau CHF.
Valoare: oric?t iti doresti, in functie de venit si garantii (cu justificarea destinatiei creditului pentru sume ce depasesc 400.000 Euro, sau echivalentul in Lei/USD/CHF).
Perioada: intre 6 luni si 40 de ani.
Garantie: ipoteca constituita in favoarea bancii asupra unuia sau mai multor imobile aflate in proprietatea ta sau a unor terti.
Asigurare: asigurarea imobilului/imobilelor, cesionata in favoarea bancii.

CatalinP
Posts: 15
Joined: 14 Nov 2007, 21:31
Auto:

Post by CatalinP »

Prin ce am mai citit pe net si din ce am mai vorbit cu cativa amici, m-am hotarat sa fac un credit de 35000 ron la AlphaBank si inca unul de 21000 ron la Piraues (~16000E). Nu stiu daca este sigur, dar din cate am intels, o lege BNR interzice acordare de credite mai mari de 10000E (sau echivlalentul) fara o garantie mobiliara/reala. Incepand cu 21 ian, intru in concedeiu pentru 2 saptamani si sper iau creditul si sa fac si comanda la masina in timpul asta.

Multumesc pentru sfaturile primite pana cum.
Catalin.

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

@ciprian75:
Uitate la postarile tale si dupa aceea comenteaza...
Am cateva intrebari la domnia voastra:
1 Acesta este un forum auto sau literar?
2 Cand ai postat tu lecitina nu isi facuse efectul?
Scuze daca sunt ironic,dar eu intru pe acest forum auto pentru a schimba pareri si idei despre Cee`d.Mai postez si pe alte forum-uri auto dar nu a interesat pe nimeni gramatica mea,ci ideea in sine.
Daca te deranjeaza atat de tare replay-urile mele te rog sa le ignori.
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

@CatalinP:
Nu stiu daca mai este de actualitate sau nu,dar daca faci un imprumut peste 18 000 ron esti trecut automat in arhiva electronica.Aici apare problema ca s-ar putea sa nu-ti acorde al doilea imprumut.
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

CatalinP
Posts: 15
Joined: 14 Nov 2007, 21:31
Auto:

Post by CatalinP »

Din cate stiu, bancile inregistreaza in arhiva electronica indiferenta de suma ceruta. Al doilea credit pot sa-l fac daca rata lunara se incadreaza in cei 65% din venit net - rata primului credit si dupa calculele mele nu o sa am probleme.

Multumesc,
Catalin

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

Catalin iti pot da si o veste mai buna la Piraeus Bank nu mai este 65% ,acum este 70% din venitul net. :D
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

CatalinP
Posts: 15
Joined: 14 Nov 2007, 21:31
Auto:

Post by CatalinP »

Salut,

Am facut creditul de nevoi personale doar la Piraeus in CHF (poate nu este o algere fericita, insa imi asum riscul) deoarece in RON nu primeam suma necesara, iar la schimbarea valutei in RON am pierdut ~1200 RON. Azi am fost de am dat comanda pentru masina si maine ma duc sa o achit integral, unde mai pierd ~1100 RON, deci, in total am pierdut aproximativ 2300 RON datorita cursului valutar, dar ca orice moft, costa.

Consider ca acest topic se poate inchide si multumesc celor care mi-au dat sfaturi.

OT: Dupa test driver-uri, am optat pentru un Opel Astra H si nu doresc sa detaliez motivul alegerii pentru a nu da nastere unor discutii contradictorii.
comanda Opel Astra H 1.6 n'Joy

CatalinP
Posts: 15
Joined: 14 Nov 2007, 21:31
Auto:

Post by CatalinP »

Salut,

Am facut creditul de nevoi personale doar la Piraeus, in CHF (poate nu este o algere fericita, insa imi asum riscul) deoarece in RON nu primeam suma necesara, iar la schimbarea valutei in RON am pierdut ~1200 RON. Azi am fost la dealer pentru comanda si maine ma duc sa achit masina integral, unde mai pierd ~1100 RON deci, am pierdut aproximativ 2300 RON datorita cursului valutar si ca orice 'moft' ce nu are rabdare, costa.

Consider ca acest topic se poate inchide si multumesc celor care mi-au dat sfaturi.

OT: Dupa test driver-uri, am optat pentru un Opel Astra H si doresc sa nu detaliez motivul alegerii facute pentru a nu da nastere unor discutii contradictorii.
comanda Opel Astra H 1.6 n'Joy

ciprian75

Post by ciprian75 »

Teddy wrote:@ciprian75:
Uitate la postarile tale si dupa aceea comenteaza...
Am cateva intrebari la domnia voastra:
1 Acesta este un forum auto sau literar?
2 Cand ai postat tu lecitina nu isi facuse efectul?
Scuze daca sunt ironic,dar eu intru pe acest forum auto pentru a schimba pareri si idei despre Cee`d.Mai postez si pe alte forum-uri auto dar nu a interesat pe nimeni gramatica mea,ci ideea in sine.
Daca te deranjeaza atat de tare replay-urile mele te rog sa le ignori.
:)

ciprian75

Post by ciprian75 »

Teddy wrote:@ciprian75:
Uitate la postarile tale si dupa aceea comenteaza...
Am cateva intrebari la domnia voastra:
1 Acesta este un forum auto sau literar?
2 Cand ai postat tu lecitina nu isi facuse efectul?
Scuze daca sunt ironic,dar eu intru pe acest forum auto pentru a schimba pareri si idei despre Cee`d.Mai postez si pe alte forum-uri auto dar nu a interesat pe nimeni gramatica mea,ci ideea in sine.
Daca te deranjeaza atat de tare replay-urile mele te rog sa le ignori.
:)
Un sut in fund e un pas inainte :P

ciprian75

Post by ciprian75 »

Teddy wrote:@ciprian75:
Uitate la postarile tale si dupa aceea comenteaza...
Am cateva intrebari la domnia voastra:
1 Acesta este un forum auto sau literar?
2 Cand ai postat tu lecitina nu isi facuse efectul?
Scuze daca sunt ironic,dar eu intru pe acest forum auto pentru a schimba pareri si idei despre Cee`d.Mai postez si pe alte forum-uri auto dar nu a interesat pe nimeni gramatica mea,ci ideea in sine.
Daca te deranjeaza atat de tare replay-urile mele te rog sa le ignori.
:)
Un sut in fund e un pas inainte :P

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”