problema legata de leasing

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
satto
Posts: 76
Joined: 26 Aug 2008, 13:13
Auto:
Location: Galati
Contact:

problema legata de leasing

Post by satto »

am si eu o intrebare:
ce este de facut in cazul in care am un ceed in leasing la MOTORACTIVE IFN si in cele din urma m`am hotarat sa il achit integral, am trimis certificatul la ei la bucuresti acum 2 saptamana...si nici in ziua de azi nu mi`am primit inapoi actele de la ei?
pot sa fac o plangere undeva? ce naba sa fac? ii sun zilnic si strambele alea care raspund la telefon parca dorm pe ele...daca le intrebi nici nu stiu pe ce planeta se afla...mereu imi spun sa las nr de tel si ca o sa revina ele...dar mereu tre sa sun eu sa mai insist.
PS: contractul de leasing este pe firma mea
Renault Laguna III 2009 2.0 cdi
ex Kia Cee'd 1.4 GSL best Black Pearl 2008

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: problema legata de leasing

Post by alex79 »

Daca leasingul este pe firma, singura modalitate este instanta de judecata. Daca nu este specificat un termen clar in contract te lupti cu morile de vant. Trebuie sa ii pistonezi pana obtii documentele. Rabdare si tiutun!
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

satto
Posts: 76
Joined: 26 Aug 2008, 13:13
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: problema legata de leasing

Post by satto »

e clar...cred ca pana la urma am sa ma duc la bucuresti sa "discut" cu ei fatza in fatza...
Renault Laguna III 2009 2.0 cdi
ex Kia Cee'd 1.4 GSL best Black Pearl 2008

nedan
Posts: 138
Joined: 07 Jun 2011, 18:20
Auto:

Re: problema legata de leasing

Post by nedan »

La Raiffaisen unde am avut un leasing acum 3 ani, daca plateai in avans si doreai sa termini leasing-ul erai penalizat cu 300 de euro.
Sportage III 1.7DSL 2011

satto
Posts: 76
Joined: 26 Aug 2008, 13:13
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: problema legata de leasing

Post by satto »

problema e ca eu le`am trimis acum 2 sapt actele(asta dupa ce am facut plata integrala) si de atunci tot ii sun si mereu imi spun ca urmeaza maine maine maine...iar marti am sunat la ei si mi`au spus ca actele au fost trimise catre mine...nu au ajuns nici ana azi...asa ca pe la 12 ziua ii sunt sa vad care e treaba...la care o imbecila (ca altfel nu pot sa le numesc pe specimenele alea) imi spune ca nici macar nu au fost trimise actele si ca nu poate sa dea de colegii ei care se ocupa de actele mele.
ce mama dracului fac jogidiile alea acolo? parca muncesc la teleshoping de acasa
pana la urma am sa vb cu un avocat si asta e...eu vreau actele cat mai repede ca tre sa plec din tzara cu masina
Renault Laguna III 2009 2.0 cdi
ex Kia Cee'd 1.4 GSL best Black Pearl 2008

dox
Posts: 286
Joined: 23 Jul 2008, 10:37
Auto: Kia Cee'd 1.4 gsl
Location: Bucuresti

Re: problema legata de leasing

Post by dox »

satto wrote:problema e ca eu le`am trimis acum 2 sapt actele(asta dupa ce am facut plata integrala) si de atunci tot ii sun si mereu imi spun ca urmeaza maine maine maine...iar marti am sunat la ei si mi`au spus ca actele au fost trimise catre mine...nu au ajuns nici ana azi...asa ca pe la 12 ziua ii sunt sa vad care e treaba...la care o imbecila (ca altfel nu pot sa le numesc pe specimenele alea) imi spune ca nici macar nu au fost trimise actele si ca nu poate sa dea de colegii ei care se ocupa de actele mele.
ce mama dracului fac jogidiile alea acolo? parca muncesc la teleshoping de acasa
pana la urma am sa vb cu un avocat si asta e...eu vreau actele cat mai repede ca tre sa plec din tzara cu masina
Trebuia sa fii mai atent in alegerea firmei de leasing...Sunt la pamant astia. Uite ce returneaza google la prima cautare frauda Motoractive IFN.
ODO: 100000km din 06.2008

User avatar
ruse_lau24
Posts: 55
Joined: 17 Nov 2008, 21:20
Auto:
Location: BUCURESTI

Re: problema legata de leasing

Post by ruse_lau24 »

dox wrote: Trebuia sa fii mai atent in alegerea firmei de leasing...Sunt la pamant astia. Uite ce returneaza google la prima cautare frauda Motoractive IFN.


Sper ca ai citit la linkul dat de"dox" f urat din partea lor, sper ca aceste cazuri inclusiv al tau sa fie o exceptie si sa nu le fii facut tuturor celor care au leasing la ei asa ceva ....poate ar trebuii sa va adunati mai multi (daca ai cum sa ii gasesti...)si sa ii faceti praf cu un proces in urma caruia sa va alegeti si cu niste daune si cu problema rezolvata. Pt ca din cate am citi despre aceasta firma pe langa sumele achitate de voi pt a termina de plata leasingul ei mai emit facturi chiar daca autoturismul e achitat integral si care spre fericirea lor bietul client le achita si pe alea in speranta ca poate isi rezolva problema si isi primeste actele de propietar pe acel bun (in cazul vostru autoturismul)

HAIDETI SA TRAGEM UN SEMNAL DE ALARMA SI SA-I AJUTAM SI NOI DACA PUTEM PE COLEGII NOSTRI PT CA PROBLEMELE CU ACEASTA FIRMA AM VAZUT CA SUNT VECHI(2007) IAR EI AU AJUNS CU ESCROCHERIA PANA IN 2012 , nu este posibil asa ceva (va dati seama cati bani au intrat in contul acestor escroci in tot acest timp???)
KIA CEE' D SW BEST 1.4 109 CP Pewter beige
ODO: 76000 km

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”