taxa inmatriculata ? cum stam ?

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
adytzul89
Posts: 2
Joined: 15 Oct 2011, 19:43
Auto:

taxa inmatriculata ? cum stam ?

Post by adytzul89 »

Buna seara, sunt si eu incepator in domeniul auto, inca .. intrebarea mea ar fi urmatoarea: se plateste taxa de inmatriculare la masina, chiar daca este inmatriculata in romania? incepand si pana in ce ani se platesc? un calculator bun pe internet pentru calcularea taxei de inmatriculare stiti? sau stiti unde sa ma interesez, ca sa aflu daca se plateste sau nu? la administratie financiara cumva ?

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: taxa inmatriculata ? cum stam ?

Post by bogdan.citescu »

Daca masina e inmatriculata in Romania nu se plateste taxa de prima inmatriculare.
Taxa se plateste pentru masinile noi si pentru cele second neinmatriculate sau inmatriculate in alta tara.
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

User avatar
Alinake
Posts: 11
Joined: 07 Nov 2011, 18:31
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Re: taxa inmatriculata ? cum stam ?

Post by Alinake »

Buna seara,

am si eu o intrbare ca am tot cautat pe net si nu m-am lamurit. Am luat masina acum 2 saptamani, noua, direct de la dealer. Trebuie sa platesc taxa de prima inmatriculare si unde gasesc un calculator bun pentru taxa asta. Pe net sunt milioane de calculatoare cu milioane de rezultate. Nu stiu ce sa mai cred. Un link catre un calculator actal m-ar ajuta.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Kia Ceed SW 1.4 Best Cassa White

adytzul89
Posts: 2
Joined: 15 Oct 2011, 19:43
Auto:

Re: taxa inmatriculata ? cum stam ?

Post by adytzul89 »

Alinake wrote:Buna seara,

am si eu o intrbare ca am tot cautat pe net si nu m-am lamurit. Am luat masina acum 2 saptamani, noua, direct de la dealer. Trebuie sa platesc taxa de prima inmatriculare si unde gasesc un calculator bun pentru taxa asta. Pe net sunt milioane de calculatoare cu milioane de rezultate. Nu stiu ce sa mai cred. Un link catre un calculator actal m-ar ajuta.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai corect rezultat ar fi sa te duci cu toate "rezultatele" masini si o intrebi pe doamna de la administratia financiara(daca nu ma insel) si o sa iti spuna ea. Sau incearca varianta de la promotor, ai link in privat, nu vreau sa fac reclama :)

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: taxa inmatriculata ? cum stam ?

Post by RaiMaN »

Degeaba te duci tu cu calculele de acasa... Te duci la finante si o sa iti ceara niste copii (nu mai stiu exact dupa ce) si o sa astepti vreo 2-3 zile sa trimita ei la ministerul mediului sa o calculeze... Calculatorul bun este pe site`ul ministerului finantelor, dar cum am spus, eu am asteptat 1 sapt sa imi zica o suma pe care deja o stiam... Vezi ca mai nou poti cere o hotarare judecatoreasca sa nu mai platesti taxa, dar cred ca dureaza mult si e cam inutil... am citit asta prin libertatea cred... Succes :)
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

User avatar
Alinake
Posts: 11
Joined: 07 Nov 2011, 18:31
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Re: taxa inmatriculata ? cum stam ?

Post by Alinake »

Merci mult pentru lamuriri sipentru link-ulprivat. M-am mai lamurit putin. Oricum mi se pare enorma taxa aia pentru o masina noua...

O seara buna in continuare.
Kia Ceed SW 1.4 Best Cassa White

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: taxa inmatriculata ? cum stam ?

Post by RaiMaN »

Cat iese ? eu am dat in 2010 pentru kia mea (euro 4) 2.900 ron :)
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

User avatar
Alinake
Posts: 11
Joined: 07 Nov 2011, 18:31
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Re: taxa inmatriculata ? cum stam ?

Post by Alinake »

eu am calculat pe site-ul rar-ului si mi-a iesit 900 euro. a mea tot euro 4 este.
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/ca ... _2011.html
Kia Ceed SW 1.4 Best Cassa White

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: taxa inmatriculata ? cum stam ?

Post by Mihai-Alexandru »

Alinake,

Cum ai norma E4 daca masina este noua cumparata de la dealer ?! ( Romania ) . Nu exista Cee'd E4 de cca 1 an .....
In plus am auzit ca nu se mai pot inmatricula autovehicule noi E4 incepand cu toamna anului 2011.....informatia poate fi gresita nu sunt sigur pt. ca nu am mai intalnit E4 la Cee'd .
Lamureste-ne ca e vb. de multi bani la mijloc : pt. E5 taxa e undeva la 150 E maxim .
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

User avatar
Alinake
Posts: 11
Joined: 07 Nov 2011, 18:31
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Re: taxa inmatriculata ? cum stam ?

Post by Alinake »

Din fericire sotia mea mi-a dat una dupa ceafa si m-a corectat. Este Euro 5 si intr-adevar taxa este 148 Euro...
Am avut impresia ca am vazut scris undeva, in actele masinii, ca este Euro 4. De asta eram asa speriat ca va trebui sa platesc 900 Euro taxa de inmatriculare...
Kia Ceed SW 1.4 Best Cassa White

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: taxa inmatriculata ? cum stam ?

Post by Mihai-Alexandru »

Altfel spus sotia ti-a adus o economie de 750 Euro :D la buget ;
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

User avatar
Alinake
Posts: 11
Joined: 07 Nov 2011, 18:31
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Re: taxa inmatriculata ? cum stam ?

Post by Alinake »

Asa este. Din fericire...
Azi dimineata m-au sunat de la dealer ca au primit si cartea de service si mi-o trimit iar maine o primesc eu. Yeeei. In sfarsit pot sa inscriu si eu masinutza.
Kia Ceed SW 1.4 Best Cassa White

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: taxa inmatriculata ? cum stam ?

Post by Mihai-Alexandru »

Cartea de service = cartea de identitate nu ?! Daca te referi la ce cred eu inseamna ca primesti CIV ( carte de identitate ) , factura fiscala si COC ( declaratie de conformitate ) .

Cu acestea tusti la un birou de copiat acte si inmatriculeaza masina :D
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

User avatar
Alinake
Posts: 11
Joined: 07 Nov 2011, 18:31
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Re: taxa inmatriculata ? cum stam ?

Post by Alinake »

Am primit cartea de service, cartea de identitate (de la RAR) si factura. Azi dimineata am rezolvat o parte din acte iar maine ma duc la Finante sa platesc taxa de poluare 6 sute si ceva de lei. Si apoi la Politie sa depun actele. Joi am numerele.
Kia Ceed SW 1.4 Best Cassa White

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: taxa inmatriculata ? cum stam ?

Post by RaiMaN »

Ai mai fost odata la finante? si eu am zis ca ma duc si platesc si gata, dar mi`au cerut actele sa trimita ei la ministerul mediului sa calculeze taxa... a durat cateva zile...
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”