Inregistrarile video sunt/nu considerate probe in instanta?

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Inregistrarile video sunt/nu considerate probe in instanta?

Post by Razvan_G »

Ca tot suntem la probe... Azi am avut nesansa sa-mi ridice "hingherii" Ceed-ul...
Totul s-a intamplat pe o straduta de langa Universitate, stiam ca semnul este de oprire interzisa, treaba pe care o aveam era de 10 minute. Frecventa de 5-6 masini/ora pe drumul ala. Era drum inchis. In fine...

In cele din urma... Cand ajung la masina, ia-o de unde nu-i... atunci intorceau hingherii masina (urcata pe troiler)... Ma pun in fata lor si le spun ca in primul rand am oprit masina in afara partii carosabile (nu eram cu roata pe asfalt) si in al doilea rand, din moment ce sunt acolo, pentru ce mama dracului sa ma puna pe drumuri pana in fundu' lumii dupa ea? Doar ca sa-mi umfle milioane la amenda? S-o dea dracului jos si la platesc amenda pe loc... nu-i logic? La care vine si politistul ca nu se poate, ca am urcat-o si o ducem la depozit... Si faceti contestatie dupa...

In fine, am ajuns... si le-am zis clar ca vreau sa vad in baza carui regulament/reglementari este stipulat faptul ca din moment ce masina este urcata pe troiler nu se mai poate da jos? Si ca sa dea dovada de "autoritate" ce zice politistul: "Mergeti si-l luati de gat pe primar!, noi doar executam" (halal vocabular)...Vreau sa depun contestatie (desi am platit de m-am uscat sa-mi iau masina), si vreau sa va intreb daca am sanse in istante pe motiv de procedura incorecta, dpdv este un abuz sa-mi care masina din moment ce m-am prezentat la locul faptei. Am sanse?
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Inregistrarile video sunt/nu considerate probe in instanta?

Post by crispisu »

Imi pare rau pt patanie, dar sincer nu cred ca ai sanse...ai vreo dovada care sa arate ca cele spuse de tine sunt reale? cum ca masina nu se afla pe partea carosabila si cum ca erai acolo cand ti-au luat-o? daca ai...atunci ai sanse
oricum, ar fi pacat sa nu faci totusi contestatie...eu as face, indiferent care ar fi rezultatul...

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Inregistrarile video sunt/nu considerate probe in instanta?

Post by scubli »

@Razvan_G: Daca exista vreo lege care sa spuna asta poti usor sa faci contestatie. Inainte si in timpul ridicarii masinii este obligatorie prezenta unui politist la locul faptei, iar de cate ori am vazut ca se ridicau masini, acel politist nu doar ca era prezent, ci si filma toata operatiunea. Poti sa te interesezi de acest lucru.
In alta ordine de idei, imi pare rau de intamplarea avuta si iti urez succes in rezolvarea problemei.

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”