Achizitionare Kia Cee`d prin leasing pe persoana fizica

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
Alexboss87
Posts: 122
Joined: 27 Mar 2008, 14:30
Auto:
Location: Bucuresti

Achizitionare Kia Cee`d prin leasing pe persoana fizica

Post by Alexboss87 »

Salutate tuturor!
Sunt nou pe acest forum...de fapt in general..e primul forum pe care il accesez..foarte bine gandit si ``pus la punct``>>de aceea imi cer scuze admin daca am postat :oops: unde nu trebuia ( nu vreau sa ma bag eu ca ``musca-n lapte``<<
As dori achizitionarea unui automobil Kia Cee`d prin leasing pe persoana fizica..stiu ca nu e o alegere tocmai ``stralucita`` dar momentan e singura varianta iar eu imi doresc foarte mult aceasta masina :roll: .
Modelul este o Kia Cee`d 1.4 GSL Start + aprox. toate optionalele (fara sistemul de monitorizare presiune anvelope - nu ii vad rostul).Masina costa in total 14157 Euro(TVA inclus).As dori achizitionarea ei prin leasing(persoana fizica-care este :lol: ) cu un avans de 6000 de euro pe o perioada de 36 de luni...din cate mi s-a explicat asigurarea Casco este inclusa in rate (300 euro/luna) ...ce as dori eu sa aflu inainte de a incheia orice fel de contract care mai mult m-a speriat decat incurajat :twisted: ...as vrea sa aflu ce anume mai platesc eu in afara de aceste rate lunare..adica de la inceput:
1.taxa de prima inmatriculare
2.RCA(care am inteles ca e dublu dar ma rog..)
3.taxa de management dosar leasing
...+restul care as vrea sa le aflu si nu vrea nimeni sa mi se dezvaluie inainte de semnarea contractului(sau ceva de genul)...astea inainte de primele rate...eu as vrea si dupa terminarea contractului...taxa de incheiere dosar leasing,reinmatriculare...TOT TOT!
As fi foarte recunoscator daca ati putea sa ma ajutati cu orice sfat...cat de mic ar fi el.. :(
Va multumesc si va doresc toate cele bune,drumuri libere,gropi mai mici si mai putine,benzina/motorina cat mai ieftina(daca nu gratis :twisted: ),fericire si multi bani(chiar si castigati la LOTO). :)

cmg_george

Post by cmg_george »

Salut bine ai venit intre noi. O intrebare... sigur nu iesi mai ieftin cu un credit auto?
Eu am avut credit auto ... deci nu iti pot da toate detaliile de leasing.
Taxa de prima inmatriculare la mine a fost ~170 euro, RCA ~300RON(parca). La mine casco nu este in rata dar asta tine de banca/firma de leasing.
La leasing din cate am inteles eu exista o taxa de reziliere ca se stabileste la inceput. Stiu ca sunt firma la care aceasca taxa nu exista sau este foarte mica... si mai sunt altele la care taxa asta se poata transforma in prelungirea contractului (platesti rate inca un an sau asa ceva).Cum se procedeaza dupa nu stiu.

Sunt putin surprins ca ai ales leasing mai ales daca ai deja un avans de 6000. .. eu sunt destul de sigur ca un imprumut auto iese mai convenabil :)

expeditor
Posts: 160
Joined: 30 Dec 2007, 15:47
Auto:
Location: iasi
Contact:

Post by expeditor »

Nici macar credit auto...mai convenabil e un credit de nevoi personale, ca sa nu mai treci pe la biroul de garantii.Leasingul e avantajos DOAR pentru persoane juridice :TVA,impozit,etc.
kia ceed sw 1.6 crdi hp + optionale,Pewter Beige.Merge!
http://picasaweb.google.com/ghe2ghe2000/Dolly
B-80-ABW

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Post by mr_wizard »

Credit de nevoi personale am ales si eu si am dat avans 5000 E; parera mea e cel mai bine asa iesi.
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

Alexboss87
Posts: 122
Joined: 27 Mar 2008, 14:30
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Alexboss87 »

M-am gandit la un credit bancar (de nevoi personale) dar...intotdeauna exista un dar...nu stiu daca mi se va aproba un asemenea credit (8000 Euro) la un salariu de 1000 RON.
O sa mai studiez piata bancara..adica ce banca ar putea sa imi aprobe cu toate ca nu as vrea sa imi creasca par alb in cap pana termin ratele...maxim 3-4 ani...ceva de genul..am inteles ca as putea sa fac creditul pe 10 ani (pentru a se aproba) si dupa un an sa platesc anticipat..cam asa ceva.
:shock:
Va multumesc inca odata pentru sprijinul acordat si pentru sfaturi. :D

expeditor
Posts: 160
Joined: 30 Dec 2007, 15:47
Auto:
Location: iasi
Contact:

Post by expeditor »

Te sfatuiesc sa fii foarte atent la asa-numitele oferte bancare gen:platesti peste x luni;fara dobinda x luni;dobinda mica in primul an,etc.Majoritatea9sa nu zic toate) ascund niste dedesubturi foarte urite.
Un credit clasic e mai usor de citit, chiar daca e mai putin ''fatzos''.
Incerca la Citifinanciar (pentru persoane fizice).E o dobinda personalizata , functie de ce are/detine omul(proprietate,sotie,etc).Fara giranti,fara garantii imobiliare.Drept este, doar 6 ani e maximul perioadei.
daca indeplinesti conditiile,poti ajunge la un 9% la sold,ceea ce nu ofera prea multe banci.Oricum, e bine de vazut absolut toate ofertele bancare(calcule,desfasuratoare de plati,asigurari,etc).
Bafta
kia ceed sw 1.6 crdi hp + optionale,Pewter Beige.Merge!
http://picasaweb.google.com/ghe2ghe2000/Dolly
B-80-ABW

User avatar
ananeagu
Posts: 37
Joined: 11 Mar 2008, 14:17
Auto:

Post by ananeagu »

Salutare tuturor
acum 2 zile am fost sa ridic masinuca dealtfel foarte fericita insa surpriza RCA incheiat de leasing ptr un an cu polita de asigurare cu o valoare de ~ 700 RON.
Nu stiu daca este postata corect problema aici insa pot sa va spun ca am ramas masca Atat ESTE RCA-UL? ptr motor 1.6 motorina?



:cry:

Johnny27

Post by Johnny27 »

@ananeagu eu pentru 1,4 litri, benzina am platit RCA de 300 ron.

catalin1984

Post by catalin1984 »

Saftul unui om care lucreaza in domeniu, este sa iti iei un credit auto!

Pentru o persoana fizica care nu deduce una alta este solutia perfecta.

De ce sa platesti casco/rca si altele ca o firma?

malybe
alle
Posts: 290
Joined: 02 Dec 2007, 19:14
Auto:
Location: Bucuresti

Post by malybe »

catalin1984 wrote:Saftul unui om care lucreaza in domeniu, este sa iti iei un credit auto!

Pentru o persoana fizica care nu deduce una alta este solutia perfecta.

De ce sa platesti casco/rca si altele ca o firma?

dc ai accindente, cu leasing nu iti creste prima casco plus ca nu umbli tu dupa acte cand iti iei masina( asta dc esti comod).
kia cee'd best black

joeblack
Johnescu
Posts: 51
Joined: 24 Mar 2008, 11:01
Auto:
Location: Brasov,Constanta

Post by joeblack »

Eu tot cu credit auto am luat-o...rata platita este mult mai mica decat as fi platit pentru un credit de nevoi personale nenominalizate. Personal, desi nu SUPORT Raiffesen-ul, au avut oferta cea mai buna si cu dobanda fixa pe cei 5 ani cat am contractul. Atentie la toate comisioanele, la DAE, dobanda variabila etc. (prietena mea s-a ocupat de astea...se pricepe :wink: ). Si sa nu ne gandim la accidente! Taxa de prima inmatriculare la 1,4 benzina, a fost in jur 168 euro (vreo 7 mil).
Kia Cee'd 1.4 GSL LX Best, Oil Blue
BV-05-MIM
http://picasaweb.google.ro/ionut.mihai7 ... 6934099570

catalin1984

Post by catalin1984 »

malybe wrote:
catalin1984 wrote:Saftul unui om care lucreaza in domeniu, este sa iti iei un credit auto!

Pentru o persoana fizica care nu deduce una alta este solutia perfecta.

De ce sa platesti casco/rca si altele ca o firma?

dc ai accindente, cu leasing nu iti creste prima casco plus ca nu umbli tu dupa acte cand iti iei masina( asta dc esti comod).
Si daca esti om cu capul pe umeri si nu iti lovesti masina. Prima de casco scade in fiecare an! Si asta nu doar pentru ca scade si valoarea masinii, ci pentru ca asiguratorul tine cont de asta!


Mai enumeram cateva avantaje pe care o persoana fizica le are daca face credit VS leasing?

catalin1984

Post by catalin1984 »

ananeagu wrote:Salutare tuturor
acum 2 zile am fost sa ridic masinuca dealtfel foarte fericita insa surpriza RCA incheiat de leasing ptr un an cu polita de asigurare cu o valoare de ~ 700 RON.
Nu stiu daca este postata corect problema aici insa pot sa va spun ca am ramas masca Atat ESTE RCA-UL? ptr motor 1.6 motorina?



:cry:
da pentru practiv platesti rca ca o firma. Adica mult mai scump decat o persoana fizica.

malybe
alle
Posts: 290
Joined: 02 Dec 2007, 19:14
Auto:
Location: Bucuresti

Post by malybe »

catalin1984 wrote:
malybe wrote:
catalin1984 wrote:Saftul unui om care lucreaza in domeniu, este sa iti iei un credit auto!

Pentru o persoana fizica care nu deduce una alta este solutia perfecta.

De ce sa platesti casco/rca si altele ca o firma?

dc ai accindente, cu leasing nu iti creste prima casco plus ca nu umbli tu dupa acte cand iti iei masina( asta dc esti comod).
Si daca esti om cu capul pe umeri si nu iti lovesti masina. Prima de casco scade in fiecare an! Si asta nu doar pentru ca scade si valoarea masinii, ci pentru ca asiguratorul tine cont de asta!


Mai enumeram cateva avantaje pe care o persoana fizica le are daca face credit VS leasing?


dc stai in buc nu ai cum sa nu o patesti intr-un an de zile. tre sa fi mult prea calm, sa conduci numai in weekend si sa parchezi in garaj
kia cee'd best black

nowebrand
Posts: 45
Joined: 06 May 2008, 22:44
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Post by nowebrand »

Eu unul am optat pentru leasing. Nu vreau sa contrazic pe nimeni , dar mi s-a parut mai avantajos... prima data am optat pentru credit auto (12.000 euro) la o banca unde sunt clientul lor si pentru o eroare in carta de munca mi-au repins dosarul, urmand ca dupa ce indrept eroarea sa reanalizeze dosarul. La recomandarea delerului m-am indeptat catre firma de leasing...si nu a durat decat 5 zile. Luni am semnat contractul vineri ridic masina.

Ptr 12000 de euro la banca plateam 7 ani cate 210 euro, plus casco. La lesing platesc 275 euro pe 4 ani cu casco inclus si avans 15 % . casco este undeva in jur de 60 euro.. Las pe cei interesati sa calculeze si sa judece ce este mai avantajos.
Am inteles ca firma de leasing nu este intersata de cat de mari sunt veniturile si nici ce rate mai ai....

Eu unul sunt mai comod si nu-mi place sa alerg cu acte ....si minuni de genul asta...

La multi KM...
Pro-cee`d 1,4 GSL Mt

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”