Certificat de Inspecţie Tehnică Periodică - Masini noi

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
User avatar
AdyAero
Posts: 78
Joined: 16 May 2018, 18:44
Auto: Kia Sportage (NQ5) 1.6 TGDI MT
Location: Bucuresti

Certificat de Inspecţie Tehnică Periodică - Masini noi

Post by AdyAero »

https://www.rarom.ro/?page_id=776
Este vorba despre Certificatul de inspectie tehnica periodica, adica foaia A4 romana-engleza in care practic sunt trecute informatiile din talon si care este eliberata dupa efectuarea ITP de catre statia respectiva.
Inteleg ca este obligatorie sa o ai la tine cand calatoresti in afara tarii ca la un control sa o prezinti agentului:
Sancţiunile în cazul absenţei certificatului sunt aplicate de poliţie, potrivit legislaţiei ţării respective. Sancţiunile se aplică doar vehiculelor inspectate începând cu 31 decembrie 2013. Verificarea valabilităţii ITP se bazează în primul rând pe datele din anexa la certificatul de înmatriculare (certificatul de ITP prezintă şi alte informaţii suplimentare ce pot fi utile în control şi este important deoarece poate fi verificat simplu în toate SM, rubricile respective fiind armonizate).
Cum facem noi cei cu masini noi care nu am efectuat inca ITPul si acesta este valabil 3 ani de zile sa avem aceasta hartie? Ne adresam la RAR?
V-a fost ceruta aceasta hartie in afara tarii?
Eu am facut Bucuresti-Budapesta cu masina noua inmatriculata 2022 si am avut un mic morcovel ca poate mi-o cere la control in Ungaria dar nu a fost cazul.

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Certificat de Inspecţie Tehnică Periodică - Masini noi

Post by Faust »

Nu ai nevoie de certificatul inspecție tehnice , am călătorit în toată Europa, am fost oprit de poliție, niciodată nu au cerut așa ceva , atâta timp cât mașina are ITP valabil , chiar dacă mașina este in primii trei ani de folosință, te stresezi de pomană.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

User avatar
AdyAero
Posts: 78
Joined: 16 May 2018, 18:44
Auto: Kia Sportage (NQ5) 1.6 TGDI MT
Location: Bucuresti

Re: Certificat de Inspecţie Tehnică Periodică - Masini noi

Post by AdyAero »

Am facut ITP la masina sorei, Ceed SW 2009 acum ceva timp (6-7 ani). Nenea de la ITP mi-a dat certificatul bilingv si mi-a zis sa nu il pierd si sa ramana in masina, altii s-au intors acasa dupa el ca nu i-a lasat sa iasa din tara.
Probabil era recent dupa introducere si erau vamesii mai stricti, cine stie...

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”