Fugiti de CASCO la ASIROM!

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
bobocaty
Posts: 53
Joined: 18 Jan 2009, 20:16
Auto:
Location: Bucuresti-Ploiesti
Contact:

Fugiti de CASCO la ASIROM!

Post by bobocaty »

Scriu acest post in speranta ca cei care il vor citi vor invata ceva din expeienta mea-sa fuga de ASIROM!!!
Povestea incepe intr-o seara de aprilie cand mergand spre casa cu Ceedulica,incercand sa evit un caine iesit in calea mea,am intrat pe contrasens si am zgariat usor partea stanga de un tufis,lovind totusi si cainele.Am fost la casco(in Bucuresti),s-a deschis UN dosar de dauna si apoi am mers la service Neoserv in Ploiesti sa repar masina.Ieri,cand am fost anuntat ca pot ridica masina,intreb domnisoara cat as avea de plata,la care imi spune 1680ron,echivalentul a 2 francize(o franciza este 560Ron,la care cea de-a doua se dubleaza,deci 1120).Explicatia lichidatorului de la Asirom a fost ca lui i se pare ca e vorba de 2 incidente(lovirea cainelui si zgarierea portierei stanga),si deci sa platesc 2 francize,cu toate ca eu am deschis un singur dosar.Atitudinea lui a fost sfidatoare,de genul:"eu daca vroiam,iti puneam fiecare zgarietura pe cate un dosar".Este un abuz clar din partea lor si o sa incerc sa discut cu directorii de la centru,pentru ca asa ceva este impsibil de imaginat.In cel mai rau caz,trebuia sa mi se aduca la cunostinta ca au dubii in legatura cu accidentul,si sa ma intrebe daca sunt de acord sa repar masina,care acum sta blocata in parcare la Neoserv,ca ei nu pot sa imi elibereze masina pana nu platesc.Acum tocmai ce am fost sunat de Asirom,sa merg la locul accidentului(DN1B) sa se faca noi poze,de unde eu inclin sa cred ca baietii vor sa mai fabrice un nou dosar,pe care eu nu l-am cerut.
Scuze ca am scris atat de mult,dar poate mai tarziu,cineva sa previna aceasta situatie.Daca aveti ceva sfaturi,va sunt recunoscator!
Multumesc si drumuri line!
Lizuk:Pro'Ceed-1.4GSL Pewter Beige- Start+Jante 205/55 R16V tip C+Oglinzi electrice+Proiectoare+Cheie pliabila+tetiere active+AC+Volan,schimbator,frana de mana piele+comenzi volan cromate....
PH-14-MIB(Men In Beige)-ODO10.030KM

ana maria
Posts: 217
Joined: 13 Sep 2009, 00:37
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Fugiti de CASCO la ASIROM!

Post by ana maria »

urat...si eu am cateva zgarieturi pe spoiler si astept pana expira casco ca sa nu patesc si altcv...sper sa nu am surprize
92.000 km and counting...

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Fugiti de CASCO la ASIROM!

Post by iulian2007 »

nu mai astepta si fa o reclamatie direct la CSA
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

bobocaty
Posts: 53
Joined: 18 Jan 2009, 20:16
Auto:
Location: Bucuresti-Ploiesti
Contact:

Re: Fugiti de CASCO la ASIROM!

Post by bobocaty »

Revin cu un scurt update.Am fost azi sa ma intalnescu cu directorul Asirom pe daune si se pare ca nu e de gasit.Am reusit totusi sa dau peste un sef de daune caruia i-am prezentat cazul si i-am spus ca am deschis un singur dosar de dauna si ca ar trebui sa platesc o singura franciza.Ajung acasa,sunt sunat de service cum ca au primit 2 confirmari de plata pentru doua dosare diferite.E posibil asa ceva in Romania,sa deschizi un dosar de dauna in numele meu,fara ca eu sa semnez ceva?E incredibil!Ma poate ajuta cineva cu un contact catre o persoana care se pricepe la asigurari si procedurile de deschidere a dosarelor?Pentru mine nu era problema plata celor doua francize,dar atitudinea lor de Dumnezei ai asigurarilor m-a indignat.Cum sa ii spui clientului tau ca daca tu ai chef ii faci cate dosare vrei pe un singur eveniment?
Lizuk:Pro'Ceed-1.4GSL Pewter Beige- Start+Jante 205/55 R16V tip C+Oglinzi electrice+Proiectoare+Cheie pliabila+tetiere active+AC+Volan,schimbator,frana de mana piele+comenzi volan cromate....
PH-14-MIB(Men In Beige)-ODO10.030KM

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Fugiti de CASCO la ASIROM!

Post by bubumisu »

bobocaty
Exista o Autoritate pentru Protectia Consumatorului si la noi in Romania, stiai?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

bobocaty
Posts: 53
Joined: 18 Jan 2009, 20:16
Auto:
Location: Bucuresti-Ploiesti
Contact:

Re: Fugiti de CASCO la ASIROM!

Post by bobocaty »

Stiu de ANPC,CSA si media,dar incerc mai intai sa rezolv pe cale amiabila,exact cum scrie si in contract,pentru a recupera masina din service mai repede.Daca merg la institutiile de mai sus,dureaza cred ca mai mult de 30 de zile pana imi dau un raspuns si nu vreau sa stau fara masina atata timp.Serviceul este prins la mijloc,pentru ca el ia banii pe franciza de la mine,iar de la Asirom,diferenta pana la valoarea reparatiilor.Eu as plati si a doua franciza,numai sa ridic masina,dar nu cred ca o sa mai recuperez banii in veci de la firma de asigurari.Avocatul a zis ca poate dura si pana la 2 ani procesul.Luni o sa le fac o instiintare prealabila de deschidere a actiunii in instanta.
Lizuk:Pro'Ceed-1.4GSL Pewter Beige- Start+Jante 205/55 R16V tip C+Oglinzi electrice+Proiectoare+Cheie pliabila+tetiere active+AC+Volan,schimbator,frana de mana piele+comenzi volan cromate....
PH-14-MIB(Men In Beige)-ODO10.030KM

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Fugiti de CASCO la ASIROM!

Post by bubumisu »

Daca te hotarasti sa mergi in instanta, iti urez nervi de otel si.....un avocat bun :D
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Fugiti de CASCO la ASIROM!

Post by Vincze Szilard »

pot sa spun ca aici te-a fraerit
atata timp cat ambele evenimente s-au produs deodata nu are ce comenta si este considerata un singur eveniment.
sa inteleg ca daca te lovea unu in spate, iar tu intrai intr-un stalp cu fata, aveai deja 2 evenimente, sa fim seriosi,
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”