Cluj - Luxembourg

De toate pentru toţi
par
Posts: 62
Joined: 25 Feb 2008, 18:33
Auto:
Location: Cluj

Cluj - Luxembourg

Post by par »

Ziua buna,

Plec in data de 28 martie pana in Luxembourg pe traseul Cj, {Oradea | Satu Mare}, Budapesta, Viena, Nurnberg, Luxembourg.
Sunt 1.600 km din care 1.200 km pe autostrada. Michelin zice ca ar dura 16h30. Vedem.
As vrea sa plec pe la vreo 4-5 dimineata si sa-l fac intr-o zi.

Conform site-ului http://www.energy.eu/ pretul la benzina de 95, in data de 9 Martie, este:
in Romania (€ 1.230),
in Ungaria (€ 1.351),
in Austria (€ 1.359),
in Germania (€ 1.522)
in Luxembourg (€ 1.283).

Pentru ungaria: http://www.motorway.hu/. Stiti care ar fi adresele corespunzatoare pentru Austria si Germania?

Vreau sa-mi cumpar vigneta de Ungaria online de pe http://vinieteungaria.evignette.com/. Pare sa fie mai scumpe cu vreo 3-4 RON dar am avantajul ca nu mai opresc la intrare in Ungaria si in plus am dovada platii 1 an de zile cit cer ungurii. A mai luat cineva de la ei?

Stiti cu cit sunt mai preturile la benzina de pe autostrazi mai mari decit cele de mai sus? In special in Austria si Germania.

A facut cineva traseul asta sau ceva asemanator intr-o zi?

Stiti pe cineva interesat de traseul INSPRE Luxembourg? As reduce din costuri daca se poate. Inspre Luxembourg plec singur deci pot fi 3 persoane. Ma pot abate si de la traseu.

Alte sfaturi sunt binevenite.

Multumesc,
Radu
Radu
Cee'd SW 1.4 BEST (2008), 220.000 km

User avatar
popescu cristian
Posts: 75
Joined: 07 Nov 2010, 16:12
Auto:

Re: Cluj - Luxembourg

Post by popescu cristian »

vignieta pt. unguri o poti lua de la ghiretele din apropierea vamii doar pe 1 saptamina si mai bine iti faci plinul inainte sa iesi din tara ca la unguri sigur sare de 1,351 da sigur,,,si sa conduci 16 ore e f.obositor mai ales ca pina iesi de la noi esti praf (centura si pozitii aprinse si pe timp de zi ungaria) atentie la limita de viteza mai ales in austria,,,drum bun iti doresc
kia ceed sw 1.4 109cp gpl din fabrica

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Cluj - Luxembourg

Post by bondalicir »

eu am mers BACAU - TORINO in 24 de ore, si sunt intre 2000 si 2500km daca nu ma insel. am fost doi soferi cei drept insa eu am condus cam 75% din drum, mai ales in afara. am ajuns foarte obosit cei drept, dar nu am dormit nici cand stateam in spate deloc, asa ca mai bine conduceam. eu zic ca reusesti fara probleme sa faci acel traseu intr-o zi pentru ca nu ai de mers foarte mult prin romania, unde se circula cel mai prost si e si foarte obositor. cu pauzele de rigoare pentru revigorare. acum depinde si de cat de rezistent esti la volan., eu am mai mers si paralia laterini din grecia direct pana la bacau intr-o zi si am condus singur. sunt vreo 1100km daca nu ma insel, insa bulgaria e groaznica de trecut fata de ungaria si nu mai zic de austria incolo...unde e parfum. o tineam numai 150-160. numaram cum trec km. faceam lejer 300 km in 2 ore. grija totusi la viteza legala prin austria. 140 e suficient la ei pe autostrazi sa nu ai surprize. oricum nu stau la panda, insa au multe radare fixe, care sunt totusi semnalizate din timp. daca esti atent poti sa reduci chiar in dreptul lor, sau o harta gps cu radarele fixe trecute pe ea.
drum bun... mie chiar imi face placere sa conduc in tari civilizate...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

par
Posts: 62
Joined: 25 Feb 2008, 18:33
Auto:
Location: Cluj

Re: Cluj - Luxembourg

Post by par »

Am plecat la 4.30 din Cj si am ajuns in Luxembourg la 22.20 (ora Ro).
- 17 ore de condus (fara 5 minute)
- 94 km/h viteza medie
- 6,3 l consum mediu (Ceed SW Best 1.4l)

Am mers destul de batrineste ca sa scot consumul de 6.3 l.

Am luat benzina:
- in Austria 1.50, 1.53 pe autostrada; 1.354 in Salburg
- in Luxembourg 1.27, 1.30
- in Belgia 1.57 pe autostrada
- in Germania 1.669 pe autostrada

Am mai mers in Gent, Bruges si pana la Marea Nordului. Ne-am intors prin Strasbourg si Salzburg. Am ajuns acasa cu consum de 6.6 l, dupa 4150 km.

Foarte incomod scaunul de Ceed (Best) la drum lung, cel putin al meu. Am simtit lipsa unui pilot automat (inca o data).
Senzatia de instabilitate pe autostrada chiar si la 120 km/h, alunecare in lateral.
Radu
Cee'd SW 1.4 BEST (2008), 220.000 km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cluj - Luxembourg

Post by Ogy »

Foarte incomod scaunul de Ceed (Best) la drum lung, cel putin al meu. Am simtit lipsa unui pilot automat (inca o data).
Senzatia de instabilitate pe autostrada chiar si la 120 km/h, alunecare in lateral.
Poti sa detaliezi problema cu scaunul si alunecarea in lateral? La aia cu pilotul te inteleg...nici eu nu m-am obisnuit inca sa "o tin" la o viteza constanta...dar sta bine la ...maxim :lol:

User avatar
catalin
Posts: 495
Joined: 06 Aug 2007, 17:22
Auto:
Location: Oradea

Re: Cluj - Luxembourg

Post by catalin »

Alunecare in lateral :?: poate batea vantul dintr-o parte :?: .Cu viteze mai mari de 120 am mers, dar niciodata nu am avut senzatia ca masina ar parasi traiectoria.
Golf 7 1.5 Tsi

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Cluj - Luxembourg

Post by Razvan_G »

Problema cu scaunul se rezolva printr-un suport lombar. Acesta este foarte bun pentru drumurile lungi (peste 250 de km). Simt diferenta de la cer la pamant un drum de Budapesta cu VW Bora (de la lucru fara suport lombar) si de la Cee'd. In schimb la 120 km/h masina se comporta OK, doar ca se aude foarte tare motorul (si daca esti genul meu care asculta muzica in surdina pe nivelul 6,7 atunci poate deveni suparator). Poate ne explici mai in detaliu. :)
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
valiro
Posts: 84
Joined: 25 Sep 2007, 14:22
Auto: ------a fost Kia Cee'd 1,4
Location: Umeå, S
Contact:

Re: Cluj - Luxembourg

Post by valiro »

de acord cu razvan_g cu suportul lombar
am facut drumul pana in danemarca si inapoi si nu m-a suparat scaunul(al meu are, evident, suport)
au fost....2x Cee'd, 1.4, machine silver
Volvo XC70 II D5 AWD, 2008

par
Posts: 62
Joined: 25 Feb 2008, 18:33
Auto:
Location: Cluj

Re: Cluj - Luxembourg

Post by par »

Ma gandesc ca alunecarea asta s-ar datora si curentilor de aer provocati de celelalte masini, nu doar de vant. Poate sa fie si soferul, nu neg.
Un fel de atractie fatala fata de parapet.
M-am obisnuit cu ea de cind am masina si stiu ca apare din cind in cind, dar nu-mi place deloc. A mai condus si sotia citiva km si am simtit de citeva ori chestia asta si din pozitia de pasager. Cind merg mai tare parca nu apare senzatia asta, sau cel putin nu atit de des. Poate pentru ca-s mai atent, mai concentrat si corectez rapid directia.

La scaun nu gasesc o pozitie comoda la drum lung si dupa un timp apare o durere de spate & gat. Parca ma arunca din scaun si imi este nenatural sa-mi sprijin capul pe tetiera (pe distante lungi). Adevaru-i ca am si mers distante lungi fara pauze.

Cind o sa apara ocazia o sa rog pe cineva sa conduca masina sa mai am un feed back.

Deci, urmatoare masina (cand va fi, sper sa mai fie):
- pilot automat
- scaune cu reglaj lombar
- cutie automata
- mi-ar placea sa am si navigare sa nu ma tot instalez | dezinstalez cu gps-ul (desi asta costa aprox cit primele 3)
Radu
Cee'd SW 1.4 BEST (2008), 220.000 km

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cluj - Luxembourg

Post by asdfgh »

In legatura cu scaunul - si mie mi se pare cam tare, si cam slab profilat ceea ca-l face cam incomod pe distante f mari. Chiar m-ati facut curios cu suportul lombar; are fratele meu suport lombar, dar la prima vedere nu pare mare smecherie pt ca se misca f putin.
Mai interesante mi se par tetierele active - tetiera vine mai in fata pozitionata si poti sa-ti sprijini capul mai bine pe ea in timpul mersului.

Despre instabilitate la viteza pe autostrada - poate ar ajuta niste cauciucuri mai late; cele stock de 185 sunt prea subtiri pt ceed (nu am mai vazut nici o masina din clasa asta sa vina cu cauciucuri asa subtiri)

*eu cel mai mult am mers vreo 850km intr-o zi, dar imi aduc aminte aceleasi detaliile pe care le-am citit pe aici: pilot automat, scaune + as mai adauga si lipsa unei a 6-a trepte pt autostrada
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Cluj - Luxembourg

Post by quelloo »

mie scaunu de la ceed mi se pare f bun.
e si confortabil si un suport lateral f misto. nu e bucket seat evident, dar de multe ori mi sa-ntamplat sa iau curbe fara sa mi se para ca le-am luat prea brusc si pasagerii din spate erau unul peste altul... :p
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
popescu cristian
Posts: 75
Joined: 07 Nov 2010, 16:12
Auto:

Re: Cluj - Luxembourg

Post by popescu cristian »

mare dreptate ai cu viteza 6-a ,se simte nevoia pe autostrada
kia ceed sw 1.4 109cp gpl din fabrica

Post Reply

Return to “Cafenea”