Coltul animalutelor

De toate pentru toţi
Miki
Moderator General
Posts: 393
Joined: 12 Jan 2009, 13:32
Auto:
Location: BUCURESTI

Coltul animalutelor

Post by Miki »

Inspirata de coltul taticilor, am zis sa facem si un topic pentru animalute :D , momentan la noi nefiind vreun pitic in familie!
Propun ca in acest topic sa discutam despre animalutele noastre, si unde este cazul sa ne ajutam cu un sfat, numere telefoane cabinete veterinare etc.
Incep prin a-mi prezenta boxerul meu in varsta de 10 ani si 9 luni :D, numele lui este Axie si a aparut la noi in familie cand avea numai patru saptamani!!!

http://picasaweb.google.com/mikiutza/Axie#
JUST MIKI FARA MASINA FARA ... PRIETENII STIU DE CE!!!!!
Image
________________________________________

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Coltul animalutelor

Post by crispisu »

:( Miki, daca deschideai acest topic miercuri, puteam scrie si eu in el...pt mine e mult prea tarziu :(
Dar asta e...sunt altii care au animalute si carora le doresc sa le traiasca, sa fie sanatoase si...MARE, MARE GRIJA LA CAPUSEEEEE!!!!!!
Cand ma voi mai linisti un pic si voi putea voebi despre asta, am sa postez si niste poze cu superba mea catelusa.

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Coltul animalutelor

Post by scubli »

@Miki: Superb boxerasul :D Imi place la nebunie.
Ce sa spun, eu sunt la al 5-lea caine, din care 4 au fost boxeri. Cel mai mult a trait o femela tigrata, pe nume Charlie, 11ani, un adevarat prieten. Parca am pierdut un membru din familie cand a murit :(

Acum am tot un boxer, galben, care are 2 ani si este foarte jucaus, parca are 5 luni, pe nume Akita. Am sa pun poze cat de curand.

Sa nu uitam de "primadona" casei, care este o birmaneza de 11 ani pe nume Kitty, o scumpete de pisica.

Miki
Moderator General
Posts: 393
Joined: 12 Jan 2009, 13:32
Auto:
Location: BUCURESTI

Re: Coltul animalutelor

Post by Miki »

Cristina imi pare rau pentru Sniky :( (gandeste-te ca "all dogs go to heaven"), te asteptam sa iti revi sa postezi fotografii...
Scubli patru boxeri? inseamna ca nu numai eu am facut o obsesie pentru rasa boxer =P~ , ii iubesc la nebunie!
Deabea astept sa vad poze cu boxerelul de doi anisori, Axie al meu cateodata si acum se poarta ca la cateva luni :lol: .
JUST MIKI FARA MASINA FARA ... PRIETENII STIU DE CE!!!!!
Image
________________________________________

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Coltul animalutelor

Post by bogdan-alin »

am avut si eu un boxer...care din pacate cum ziceai si tu "is in heaven right now"...si bineinteles dupa cateva luni in care ziceam tot timpu ca nu mai imi trebuie caine , mi am luat un ciobanesc german(care acum are 2 ani) si daca tot stau la casa...am mai cumparat si un Labrador Gold Superb(acum are 1 an si 3 luni)

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Coltul animalutelor

Post by crispisu »

@bogdan-alin: Sa-ti traiasca amandoi catelusii. de fapt tuturor sa va traiasca animalutele.
Ca sa vezi Dumnezeu ca nu te lasa la greu...in seara in care s-a dus Sniky, la noi la usa s-a aciuat o alta catelusa :D Din pacate, nu o pot lua in casa pt ca am bebe (pe Sniky o aveam de 11 ani, nu aveam ce face...) dar voi avea grija de ea ca si cand ar fi a mea :) O sa faca vaccin, o a faca baita, i-am pus deja fronline, papa graunte de care papa si Sniky...asa ca...e de-a casei :D

Miki
Moderator General
Posts: 393
Joined: 12 Jan 2009, 13:32
Auto:
Location: BUCURESTI

Re: Coltul animalutelor

Post by Miki »

:gg: eu am mai adaugat doua poze cu Axie albumului meu :tong2:
bogdan-alin sa ne prezinti si noua ciobanescul si labradorul prin niste fotografii =D> !
Cristina: cum o cheama pe fetita aciuata? sau nu v-ati gandit la nume? :D
JUST MIKI FARA MASINA FARA ... PRIETENII STIU DE CE!!!!!
Image
________________________________________

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Coltul animalutelor

Post by crispisu »

Miki wrote: Cristina: cum o cheama pe fetita aciuata? sau nu v-ati gandit la nume? :D
:) Nu i-am pus inca nume...dar poate ne ajutati voi sa ii gasim...

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Coltul animalutelor

Post by shpid3r »

ehe, am dat peste un topic interesant :P
Vreau sa-mi cumpar o pisica, alba (indiscutabil, alba), angora turceasca - sau combinatii, dar sa fie de talie mica - (si am un pitic sa-i pun numele de princess).
Acum, problema e ca se fac deja 3 luni in care bat petshopurile pe care le stiu si NU au asa ceva (nu au pisici, in primul rand, si pe urma daca au, au tigrate pe gri - gen pisoiul whiskas). Am auzit varianta cu targul de animale insa parca as vrea sa stiu ce cumpar, cu carnetel de sanatate, vaccinuri facute si cu putin profesionalism, nu fatat in podul casei.

Am sa va rog pe voi sa imi indicati ce petshopuri cu vanzare de animale cunoasteti voi.
Eu cunosc 2: cel din carrefour orhideea si cel de pe langa lipscani.
Am mai intrat ocazional in cate unul pe care-l vedeam in incursiunile mele prin bucuresti, dar nu pot spune ca as sti sa dau iar de ele.
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

Miki
Moderator General
Posts: 393
Joined: 12 Jan 2009, 13:32
Auto:
Location: BUCURESTI

Re: Coltul animalutelor

Post by Miki »

shpid3r poti sa incerci si pe la cabinete veterinare, de obicei mai gasesti anunturi si pe acolo :) , cand mai ma duc la cabinet sa ii iau mancare lui Axie al meu o sa intreb acolo. In alta ordine de idei, este un petshop in Shoping Center Baneasa. Ai grija totusi ca de acolo o sa iei pisicul cu acte numai ca am vazut din pacate in ce conditii stau... (au burticile umflate = paraziti suta la suta)



Cristina, legat de nume... vezi ce nume ii atrage atentia mai mult, ati putea incerca prin "Fetita"? mai mult ca sigur asa i s-a adresat lumea pana acum, sau Pufita :D , aduce un pic cu Fetita numai ca este altceva :mozilla_tongue:
JUST MIKI FARA MASINA FARA ... PRIETENII STIU DE CE!!!!!
Image
________________________________________

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Coltul animalutelor

Post by shpid3r »

pai ... paraziti = no-no ?
Nu se deparaziteaza ? :P
Nu de alta, dar daca imi pica cu drag una sa stiu daca cedez insistentelor vanzatorului sau raman ferm pe pozitii.
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

Miki
Moderator General
Posts: 393
Joined: 12 Jan 2009, 13:32
Auto:
Location: BUCURESTI

Re: Coltul animalutelor

Post by Miki »

shpid3r wrote:pai ... paraziti = no-no ?
Nu se deparaziteaza ? :P
Nu de alta, dar daca imi pica cu drag una sa stiu daca cedez insistentelor vanzatorului sau raman ferm pe pozitii.

Iti dai seama ca ei spun ca sunt deparazitati, poti sa il cumperi, pentru ca tot o sa ii faci deparazitarea tu cand vei face si prima vizita la un cabinet veterniar, eu ti-am atras atentia asupra faptului ca acolo ei sunt expusi ca sa atraga privirile (numai sa te uiti daca este lipsit de vlaga si prea umflat in burtica... sa nu il iei deja bolnavior...ar mai fi si nasucul care trebuie sa fie rece si umed, daca este uscat nu este semn bun [-X )
JUST MIKI FARA MASINA FARA ... PRIETENII STIU DE CE!!!!!
Image
________________________________________

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Coltul animalutelor

Post by scubli »

@Miki: Dupa cum am promis, am pus cateva poze cu Akita :D
http://picasaweb.google.com/ScubliVlad/Pets#

Miki
Moderator General
Posts: 393
Joined: 12 Jan 2009, 13:32
Auto:
Location: BUCURESTI

Re: Coltul animalutelor

Post by Miki »

Foarte frumoase pozele! Parca Akita seamana cu Axie al meu :)
JUST MIKI FARA MASINA FARA ... PRIETENII STIU DE CE!!!!!
Image
________________________________________

andi
Posts: 107
Joined: 02 Mar 2009, 11:52
Auto:
Location: Arad
Contact:

Re: Coltul animalutelor

Post by andi »

Ce ma bucur ca am dat peste acest topic! :D Sunt o mare iubitoare de animale si intotdeauna ma incanta ideea de a impartasi aceste sentimente si cu alti oameni ca mine. Am avut de-a lungul timpului destul de multe animale. Imi placea inca de mica sa le ofer un pic de ajutor animalutelor parasite si uitate de lume, fie ca era vorba de caini, pisici, papagali sau alte animale. Am avut in total 3 papagali, primul dintrei ei a ajuns pana la varsta de 4 ani si l-am invatat sa si vorbeasca. L-am iubit enorm de mult, dar din pacate a murit din cauza unei cutii de mancare infestata cu nu mai stiu exact ce... :( Ceilalti doi nu au trait asa de mult (unul din ei era salvat de pe strada). Dupa toata povestea cu papagalii, m-am orientat pe caini, 4 in total. :D Inainte era mai greu fiindca nu stateam la casa si tocmai din acest motiv, primul caine pe care l-am avut, a trebuit sa-l dam cuiva care putea sa aibe mai multa grija de el. Acum, din cei trei ramasi, mai am doar doi. Ciobanescul german, a murit acum 2 ani, cauzele inca nu se stiu, fiindca a avut o moarte subita. S-ar presupune ca ar fi avut ceva probleme neurologice, fiindca in ultima vreme sarea la noi, era foarte temperamental, incontrolabil chiar. Ceilalti doi, care anul acesta implinesc 9 ani, sunt ambii corcituri, unul s-ar presupune ca ar avea si ceva din ciobanesc australian, dar nu stiu sigur. In orice caz sunt tare iubitori.

@Miki si scubli - sunt extrem de draguti si Axie si Akita. Doi boxeri reusiti! :wink: Sa va traiasca! :D
Am pus si eu niste poze cu animalutele mele. :wink:
http://picasaweb.google.com/andidsign/Pets#
GeorgeC's muze...as he requested :D
1.4 LX + scaune incalzite, jante 16, scaune inaltime si lombar, parasolar, proiectoare, volan in piele + maciulie cromata, presuri originale... Pewter beige + rainbow blush ; comandata in 25.08.2007 primita pe 18.11.2007

Post Reply

Return to “Cafenea”