Vreau sa-mi construiesc un cazan de tuica

De toate pentru toţi
expeditor
Posts: 160
Joined: 30 Dec 2007, 15:47
Auto:
Location: iasi
Contact:

Re: Vreau sa-mi construiesc un cazan de tuica

Post by expeditor »

Completare:
Dupa ce a-ti umplut cazanul, nu il inchideti pina nu incepe sa fiarba!In timpul asta mestecati de citeva ori pentru a nu se lipi partea mai solida !Cum incepe sa scoata abur, gata cu capacul, etansati cu pamint sau mamaliga ( pentru cine stie...) si gata: dai bataie!
kia ceed sw 1.6 crdi hp + optionale,Pewter Beige.Merge!
http://picasaweb.google.com/ghe2ghe2000/Dolly
B-80-ABW

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Vreau sa-mi construiesc un cazan de tuica

Post by ida01ro »

..cred ca topicul este amplasat gresit ! trebuia pus la DIY !! :lol:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

cmg_george

Re: Vreau sa-mi construiesc un cazan de tuica

Post by cmg_george »

scubli wrote:@Gerula: Daca nu reusesti nimic pana pe la sfarsitul lunii cand ajung acasa voi merge la niste prieteni ce stau la sat si se ocupa cu asa ceva pt. a cere niste informatii.

Dupa cum multi dintre voi stiu, cea mai buna palinca e cea de la Maramu` :p
Cand putem veni sa gustam? :)

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Vreau sa-mi construiesc un cazan de tuica

Post by Teddy »

cmg_george wrote:
scubli wrote:@Gerula: Daca nu reusesti nimic pana pe la sfarsitul lunii cand ajung acasa voi merge la niste prieteni ce stau la sat si se ocupa cu asa ceva pt. a cere niste informatii.

Dupa cum multi dintre voi stiu, cea mai buna palinca e cea de la Maramu` :p
Cand putem veni sa gustam? :)
Dupa ce dispare fumul :lol: :lol: :lol:
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Vreau sa-mi construiesc un cazan de tuica

Post by scubli »

@cmg_george: Oricand, cu cea mai mare placere :partyman:

birlic80
Posts: 2
Joined: 17 May 2010, 19:01
Auto:

Re: Vreau sa-mi construiesc un cazan de tuica

Post by birlic80 »

salut! am vrut sa construiesc un cazan de tuica din oala bain marie si un racitor din sticla ca am apa curenta dar de la oala la racitor am folosit furtun si are un gust oribil. trebuie sa pun teava de cupru de la oala la racitor? nici mie nu imi place tuica la cazan de inox parca are gust de coclit sau afumat, voi ce cazan considerati cel mai bun? o sa incerc sa inlocuiesc furtun cu teava de cupru si va tin la curent dar astept si sfaturile voastre.

birlic80
Posts: 2
Joined: 17 May 2010, 19:01
Auto:

Re: Vreau sa-mi construiesc un cazan de tuica

Post by birlic80 »

Gerula wrote:Rectific: PALINCA.
Si e buna la casa omului, mai vine un preten, mai dai de cadou.
M-a amuzat sincer faza cu baloanele si eprubetele.
De la ce m-am indarjit eu asa: Ani la rand am adunat de prin gradina de la tara fructe: pere, mere prune, in jur de 300-400 kg. de materie prima. Am dat-o la cazanul comunal si am primit 4-6 l. palinca maxim.
Mai e apoi si curiozitatea aia de "..ia sa vad ce iese daca fac eu." da nici sa dau 'jde meleoane pe un cazan.
Initial ma gandisem sa incerc cu o Kukta dar nici oxidul de aluminiu nu face tocmai bine.
Sa facem un mic inventar de necesar:
1 - Recipientul respectiv oala inox 30.l 450 Ron. am gasit.
2 - Serpentina o fac din teava de cupru de la Brico. unde gasesc si fittinguri de tot felul. Umplu teava cu nisip si o incolacesc pe ceva cilindric ca sa rezulte o serpentina ce va sa incapa intr-un butoi.
3 - Mai am nevoie de axul cu paleti si de o reductie fixate pe capac si de cineva care sa faca gaurile in asa fel incat sa nu-mi strice distileria.
4 - Cel mai bine ar fi ca oala in cauza sa se potriveasca pe un arzator din cele ce se foloseau la cazanele de incalzit apa.
salut! am vrut sa construiesc un cazan de tuica din oala bain marie si un racitor din sticla ca am apa curenta dar de la oala la racitor am folosit furtun si are un gust oribil. trebuie sa pun teava de cupru de la oala la racitor? nici mie nu imi place tuica la cazan de inox parca are gust de coclit sau afumat, voi ce cazan considerati cel mai bun? o sa incerc sa inlocuiesc furtun cu teava de cupru si va tin la curent dar astept si sfaturile voastre. unde ai gasit oala de 30l la pretul asta ca ma intereseaza si pe mine

stanescu nicu
Posts: 1
Joined: 15 Sep 2011, 14:36
Auto:

Re: Vreau sa-mi construiesc un cazan de tuica

Post by stanescu nicu »

confectionari si reparatii cazane de tuica si palinca cu materialul clientului sau pe baza de comanda pret negociabil la domiciliu nr telefon 0741414396

Post Reply

Return to “Cafenea”