Vreau sa-mi construiesc un cazan de tuica

De toate pentru toţi
User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 978
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Vreau sa-mi construiesc un cazan de tuica

Post by Gerula »

Am o noua nebunie in cap: Sa-mi construiesc un cazan de tuica.
Am trecut in revista intai oferta romilor caldarari si preturile sunt exagerate: undeva la 1500 RoN. Pentru cat am eu de facut (nu mai mult de 30 l.) e neeconomic, ca de banii astia cumpar tuica de fac baie in ea.
Principiul distileriei e simplu: un vas in care fierbe "boasca", vaporii se plimba printr-o serpentina racita in care condenseaza si la capatul celalalt curje tzuica.
Cum nu prea am incredere in cupru si reactiile pe care le poate avea cu alcoolul rezultand din asta fel de fel de oxizi nu tocmai benefici am decis sa-l fac din inox.
Am gasit la un magazin oala din inox cu capac cu garnituri si 3 cleme de fixare/strangere a carui capacitate pot spune ca m-ar satisface. Ce mai imi trebuie la el si pentru care de fapt cer sfaturi-ajutor.
Un ax vertical cu agitator care sa pice pe fundul oalei si cu care sa evit sa se prinda smecheria si un stutz cu serpentina confectionata preferabil tot din inox dar mai subtire ( sa aiba un coeficient bun de transfer termic)
Accesoriile aste trebuie cumva fixate pe capacul "distileriei" fara sa-l deformeze.
In concluzie astept sfaturi de la cunoscatori in domeniu.

Cu multumiri anticipate.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

cmg_george

Re: Vreau sa-mi construiesc un cazan de tuica

Post by cmg_george »

Uite ca nu se uita :)
Ani la rand am facut tuica acasa intr-un tuci maricel, capcul era din aluminiu sub forma de clopot si fara smecheria de invartit... la cantitati mici nu cred ca este nevoie de ea... si oricum prea mult efort pentru onfectionare.
Serpentina este recomandat a fi din cupru oferind un coeficent bun de transfer termic.
Stai linistit nu a murit nimeni utilizand vasele pentru distilare din cupru :).
Serpentina fiind din cupru ai si avantajul ca se gasesc tevi din cupru destul de repede si la preturi nu piperate...

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vreau sa-mi construiesc un cazan de tuica

Post by SeKAh »

TUICAAAAA!! :P M-au trecut deja toate transpiratiile!

Mi-e lene sa descriu asa ca uite link: http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Simp ... aratus.svg

Succes =P~

cmg_george

Re: Vreau sa-mi construiesc un cazan de tuica

Post by cmg_george »

Nu cred ca principiu este problema ci confectionarea elementelor. Racirea serpentinei noi o faceam intr-un butoi cu apa rece...

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 978
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Re: Vreau sa-mi construiesc un cazan de tuica

Post by Gerula »

Rectific: PALINCA.
Si e buna la casa omului, mai vine un preten, mai dai de cadou.
M-a amuzat sincer faza cu baloanele si eprubetele.
De la ce m-am indarjit eu asa: Ani la rand am adunat de prin gradina de la tara fructe: pere, mere prune, in jur de 300-400 kg. de materie prima. Am dat-o la cazanul comunal si am primit 4-6 l. palinca maxim.
Mai e apoi si curiozitatea aia de "..ia sa vad ce iese daca fac eu." da nici sa dau 'jde meleoane pe un cazan.
Initial ma gandisem sa incerc cu o Kukta dar nici oxidul de aluminiu nu face tocmai bine.
Sa facem un mic inventar de necesar:
1 - Recipientul respectiv oala inox 30.l 450 Ron. am gasit.
2 - Serpentina o fac din teava de cupru de la Brico. unde gasesc si fittinguri de tot felul. Umplu teava cu nisip si o incolacesc pe ceva cilindric ca sa rezulte o serpentina ce va sa incapa intr-un butoi.
3 - Mai am nevoie de axul cu paleti si de o reductie fixate pe capac si de cineva care sa faca gaurile in asa fel incat sa nu-mi strice distileria.
4 - Cel mai bine ar fi ca oala in cauza sa se potriveasca pe un arzator din cele ce se foloseau la cazanele de incalzit apa.
Last edited by Gerula on 28 Aug 2008, 17:18, edited 2 times in total.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vreau sa-mi construiesc un cazan de tuica

Post by SeKAh »

Da @cmg_george, exact. Un butoi mare cu apa rece.
Totusi, trebuie amestecator ca sa nu se prinda zatul/bostina de fructe ramasa pe fundul recipientului. Asta cu o lingura de lemn mai mare, se scoate clopotul din 2 in 2 minute si se amesteca bine timp de 10-15 secunde, dupa care se pune la loc.

ahhh....palinca =P~ =P~ de prune? pere?

cmg_george

Re: Vreau sa-mi construiesc un cazan de tuica

Post by cmg_george »

Daca gasesti un strungar priceput in 2 ore iti face toata treaba.... daca ar fi fost in tara tata te-ar fi ajutat cu placere. Totusi... daca gasesti unu, sau un atelier in mod sigur de ajuta... nu este treaba foarte multa :)

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vreau sa-mi construiesc un cazan de tuica

Post by costelo »

In cazan de inox se lipeste chear si la foc mic ,si iese afumata . Am unul la tara si este testa treaba asta .Cel mai bun este de cupru.
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

cmg_george

Re: Vreau sa-mi construiesc un cazan de tuica

Post by cmg_george »

Inca ceva... la o oala de 30l... nu poti pune mai mult de 20l in ea ca o sa-ti buseasca capacul sau o sa intre amestecul pe serpentina... de aceea se fac capacele sub forma de clopot.

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 978
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Re: Vreau sa-mi construiesc un cazan de tuica

Post by Gerula »

[quote="SeKAh"]TUICAAAAA!! :P M-au trecut deja toate transpiratiile!quote]
Lasa ca vine ea,...iarna si daca te incumeti la gratare pe zapada, fara palinca nu merge :)

De asta e bine sa ai cu cine sa te consulti, mai inveti una, alta...
Multumesc pentru sfaturi.
Despre lipitul de fundul oalei am stabilit ca pun un agitator care sa fie invartit continuu.
Adevarata chestia cu infundatul serpentinei, caz in care sigur face "badabum". Si daca aplic prin sudura/nituire un deflector imediat sub stutul serpentinei pe interiorul capacului? Se mentine riscul de a se infunda?
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Vreau sa-mi construiesc un cazan de tuica

Post by ida01ro »

TZUICAAA ??!! wooow...uite ca de mult nu a aparut un topic asa de interesant ! =D>

@gerula: ..is multe de spus...

la o oala de genul Bain Marie (chiar termostatata, cu incalzire electrica eventual, ca sa lucrezi ...stiintific !!! :P ) te-ai gandit cumva ? se elimina pericolul de lipire de oala a amestecului minunat deci si melesteul !

in ce priveste serpentina...nu stiu unde ai de gand sa lucrezi dar daca dispui de apa curenta, existau odata in magazinele de instrumente medicale asanumitele "elemente refrigerente" din sticla, care au un randament f bun si fara pericol de oxizi aiurea...daca nu ai apa curenta...deh, ramane butoiul cu apa de la fantana!

deflectorul de care zici...hm, e o idee dar nu te protejeaza prea tare...xcum, oala tre sa fie umpluta max 2/3 din inaltime

PS: cedez pt binele clubului o serpentina de inox ( teava 8x1 lunga de 8m si incolacita pe un fi de aprox 160 mm)
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

alcatraz

Re: Vreau sa-mi construiesc un cazan de tuica

Post by alcatraz »

sfaturi de la "conesseur"
1. cea mai buna raKIA iasa din cazan de arama (cupru), indiferent de amestecul de fructe
2. la cazan (oala inox) de 30 litri nu se justifica agitator. agitatorul se pune la un cazan de la 250-300 litri in sus. ca sa nu se prinda de fund, fie dai focul mai incet, fie pui o bucata de tabla neagra de 2 mm intre foc si cazan.
3. inox-ul are coeficientul de transfer al caldurii mult mai mic decit cuprul. scopul tau e sa racesti cit mai repede amestecul de vapori in vederea condensarii. in felul asta se reduc pierderile prin vapori evacuati in natura. recomand deci pt. serpentina de racire, cuprul.
ideal ar fi sa ai toata instalatia facuta din sticla, cu racirea serpentinei in contracurent, dar e mai complicat.
pentru alte sfaturi iti stau xcind la dispozitie

alcatraz

Re: Vreau sa-mi construiesc un cazan de tuica

Post by alcatraz »

de multi ani fratele meu face rakiul intr-un bidon de plastic de 60 litri (pentru muraturi), sursa de incalzire find o rezstentza de masina de spalat de 2 kW, montata la 100 mm de fundul bidonului. capacul si serpentina sunt insa din cupru. serpentina de racire este bagata intr-un bidon de tabla de 30 litri, in care a pus un furtun prin care curge continuu apa rece.
cantitatea de boasca pusa la fiert e de cca 50 litri, obtinindu-se cam 6-7 litri de distilat la fiertura

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Vreau sa-mi construiesc un cazan de tuica

Post by Teddy »

[quote="Gerula"]Rectific: PALINCA.
Si e buna la casa omului, mai vine un preten, mai dai de cadou...
De la ce m-am indarjit eu asa: Ani la rand am adunat de prin gradina de la tara fructe: pere, mere prune, in jur de 300-400 kg. de materie prima. Am dat-o la cazanul comunal si am primit 4-6 l. palinca maxim.
Mai e apoi si curiozitatea aia de "..ia sa vad ce iese daca fac eu." quote]

Din cate stiu eu palinca=tuica intoarsa(cum ai spune pe la noi)adica tuica care a rezultat din prima fierbere se mai pune inca o data la fiert si se opresc x litri de palinca(fiecare cat de tare o vrea) ...cu cat palinca are grade mai multe are mai putini litri.
Plata la cazanul comunal se face...in palinca...nu platesti tu lemnele,timpul pierdut etc...tu mergi cu materia prima si pleci cu palinca :D
Cand te apuci de treaba(de fiert tuica/palinca)sa nu uiti sa pui si de`o mamaliga.
Spor la treaba!!!
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

cmg_george

Re: Vreau sa-mi construiesc un cazan de tuica

Post by cmg_george »

Teddy Corect, Palinca este distilata de doua ori ca sa scoti grade cat mai multe.

Post Reply

Return to “Cafenea”