Kia a dezvaluit noua masina electrica EV5

De toate pentru toţi
razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Kia a dezvaluit noua masina electrica EV5

Post by razesul »

"Benzina/motorina 15000km an, te duci în 9000 lei doar combustibil" -> rezulta un consum de 8.5L/100km la un pret de 7 lei litrul de benzina.

Revizia de 60000 m-a costat 700 euro (standard + placuta fata), in bord imi arata 5.8l/100km => la 1.7euro litrul pentru cei 15000km => 870litri, respectiv 1479 + 500 revizii (am pus fara placute ca asta schimbi si la EV), deci 2000 euro nu 3.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia a dezvaluit noua masina electrica EV5

Post by Nesta3 »

la noi nu ai sub 8 consum😅
Asigurarea Casco, cel puțin la mine, e la fel ca la Sportage 16.GDI Style.Plus ca, se asigura la valoarea totala, nu cea cu subvenție.In al doilea an, casco a fost undeva la 3000 lei, iar mașina asigurata la 32mii euro în caz de dauna totala.Iar eu am plătit 26mii euro pe ea.Probabil Tesla, la noi, neavând service pentru reparații caroserie(e doar DAB service oficial care nu știu exact ce face) are Casco mai mare.
Pumnul în gură a fost când am luat eu Sportage în 2016 și m-au obligat la taxă de mediu de 1100 lei, iar un Bmw din 2006 a avut taxa de 200 lei.Iar alt pumn în gură a fost când s-a scos taxa și s-au înmatriculat 300mii rable într-o lună la noi.
Eu am avut benzina, am avut o perioadă scurtă și diesel și acum am electrică.Nu mă pot întoarce la benzina sau diesel.Nu mai văd motiv.Cel mai sigur, pentru a doua mașină voi opta pentru ceva termic, ca nu am buget pentru electrică.
Oricum, am mai zis 2 lucruri:
1.la noi, 2 mașini în familie, una electrică și una termică și e ce trebuie.Asta dacă nu ai buget de 2 Tesla ca să nu ai teama de autonomie.
2. electrificarea sa se facă în tandem cu mașinile termice, nu eliminarea lor.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Kia a dezvaluit noua masina electrica EV5

Post by razesul »

Pai asta cu rablele este ca suntem o tara saraca, am fost Franta/Spania acelasi sentiment de rable l-am avut sa stii, cel putin in Paris + centura Parisului exact ca la Iasi, masini in jur de 10-15 ani - nu cunosc Bucurestiul.

https://www.acea.auto/figure/average-ag ... y-country/

"EU cars are now on average 12 years old. Greece and Estonia have the oldest car fleets, with vehicles almost 17 years old. The newest passenger cars can be found in Luxembourg (7.6 years)."

Belgia este la 9.5 ani vs Romania la 15.1, eu zic ca nu chiar asa mare diferenta, de exemplu densitatea este mult in favoarea Romaniei - Bucuresti este alta poveste.

1. ce te faci din 2030_2035, crezi ca o sa gasesti EV sub 30k?
2. electrificare primesc, dar sa nu se schimbe nimic :) Caragiale sa traiasca.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Return to “Cafenea”