Motoare Diesel

De toate pentru toţi

Intenționați să mai cumpărați o mașină Diesel?

Da, de ce nu?
9
47%
Nu
10
53%
 
Total votes: 19

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Motoare Diesel

Post by zaboss »

Care este opinia voastră referitoare la motoarele Diesel? Mai intenționați achiziția unei mașini Diesel în viitor? Intenționați să o păstrați pe cea actuală? Cât?

Eu am 3 mașini Diesel - Sportage, Latitude și Laguna. Laguna are 12 ani, probabil că mai rămâne până când o crăpa și nu va mai avea rost reparația. O folosește ocazional unul dintre angajați. Latitude mai rămâne până termin leasingul la Sportage, folosită de un angajat, apoi intenționez să o vând. Nu prea mai este folosit, are doar 2000 km în ultimele 6 luni, 73000 în total. Are 6 ani (noiembrie 2011), Euro 5.

Sportage... Inițial era planificat să rămână și după terminarea leasingului, dar toată nebunia asta cu motoarele Diesel m-a făcut să mă răzgândesc, așa că peste un an și opt luni, fie buyback, fie la vânzare.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Motoare Diesel

Post by RaiMaN »

Da, as lua. La mine psihicul nu ma lasa sa vad consum 12 13 in bord. Prefer sa platesc mai mult 1 data pe an la revizie decat sa platesc in fiecare luna. Acum depinde si de taxa... daca e prea mare facem efort si trecem pe hibrid.
Dar totodata cred ca va mai dura destul de mult pana cand va ajunge in Romania asta si cred ca pana atunci va mai scadea pretul hibridelor...
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

bogdanlex
Posts: 102
Joined: 24 Jun 2012, 18:34
Auto: Kia Sportage 2018 1.7 DSL DCT
Location: Bucuresti

Re: Motoare Diesel

Post by bogdanlex »

Salut,

Pe termen lung, diesel-ul nu va mai fi o varianta fezabila, atat timp cat nu se gasesc tehnologii care sa reduca noxele. Bosch a patentat o noua tehnologie insa e de abia la inceput.

Insa, nu trebuie uitat ca, cel putin in UE, majoritatea parcului auto e format din masini cu motoare diesel, ceea ce va determina sa fie foarte greu sa spui ca diesel-ul nu mai are voie sa circule de la un anumit moment. Insa, cred ca vor pune niste taxe mai mari de poluare si vor interzice accesul masinilor in anumite zone incat te vor determina sa nu mai cumperi dieselul.

In cazul Romaniei, mai ales pentru motoarele E5 si E6, cred ca va mai dura minim 15-20 de ani pana vor fi interzise diesel-urile. Sau cel putin asa sper ca tocmai ce mi-am comandat un Sportage 1.7 DCT Diesel

Oricum, daca as avea mai multe resurse acum, mi-as lua una total electrica doar pt Bucuresti si as lasa Sportage-ul doar pt. drumuri in afara, concedii etc..

Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

Kia Sportage 2018, 1.7 DSL DCT Style

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Motoare Diesel

Post by Vincze Szilard »

ieri am pus benzina in roscata, 4.78 lei/litru cel de 95 si 4.87 cel de 100; motorina 5 si ceva, motoare pe motorina sunt mai scumpe, intretinerea este mai scumpa, motorul in sine e mai complicat un pic pe partea de combustibil, este mai greu....facand un calcul daca nu faci 30-50.000 de km pe an nu prea se merita pe motorina, daca aduni diferentele de la achizitia masinii, revizii, intretinere....etc de la una pe motorina si benzina iti dai seama ca de banii aia poti sa arzi la benzina catvia ani buni. eu consum undeva la 1000 litri de benzina pe an (1mc). consum mediu de 7-8l/100km in oras, daca as avea pe motorina poate ar fi consumu de 6-7 l/100km in oras medie 1-2 litrii as economisii.
as alege o electrica dar sa creasca autonomia macar pe la 600km, pana atunci as alege benzinar si obligatoriu turbo si motor de minim 1.6....
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Motoare Diesel

Post by zaboss »

În măsura în care se adoptă măsuri la nivel european România nu are cum să întârzie adoptarea unei legislații restrictive. Da, sunt convins că va dura probabil 10 ani până se va ajunge la motoarele Euro 6 (până la urmă, durata de viață a unei mașini este în jur de 15 ani), însă este și vorba de faptul că va fi probabil din ce în ce mai greu la revânzare.
Consumurile nu sunt neapărat un criteriu, fiindcă cine își ia Sportage nu ar trebui să se uite la pompă. Dacă vrei consum iei un Picanto, un Rio :D, nu SUV 4x4.
Mașinile electrice nu sunt o soluție fezabilă. Am făcut un calcul și, ca să treacă totul pe electric, ar trebui o infrastructură cu o capacitate de 3 ori mai mare decât avem azi. În condițiile în care și așa vara în majoritatea orașelor infrastructura nu face față, șansele ca ea să se mărească de 3 ori înseamnă investiții pe care nici o țară nu și le poate permite. Totuși, au trebuit peste 100 de ani să ajungem aici, ca să triplăm ar trebui cel puțin 50, poate chiar 100. Deci, electricele, nu.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Post Reply

Return to “Cafenea”