Proiect restaurare pick-up

De toate pentru toţi
User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Proiect restaurare pick-up

Post by Nesta3 »

Salutare
Pentru cum deja se stie ca am o "mica"pasiune cu masinile, m-am decis sa realizez ceva palpabil care sa ma reprezinte si sa reprezinte pasiunea pe care o am pentru masini.
Am ales sa restaurez un pick-up/camioneta cu istorie, potential si care sa readuca la viata amintiri pentru unii si dorinte pentru altii.
Pe lista sunt:
Chevrolet Luv 1975-1980
chevrolet luv.JPG
Chevrolet C10 1970
c10 '70.jpg
VW Caddy 1979-1995
caddy 2.jpg

Chevrolet-urile se gasesc foarte greu in Europa si au niste preturi foarte mari pentru ce vreau eu, iar pentru a aduce una din US costa de la 5000 dolari in sus.Varianta VW caddy se pare ca e cea mai accesibila, in Germania gasindu-se foarte multe, incepand cu 500 euro.
Masina va fi restaurata de la 0, asa ca rugina in limite acceptabile, nu e un impediment.Interiorul la fel, singurele doleante ar fi sa nu lipseasca bordul, ceasurile de bord, fetele de usi, chiar daca sunt in stare proasta, macar sa am de la ce sa plec.Nu imi fac griji nici pentru eventualele reparatii pe sasiu, pentru ca partile lovite, ruginite sau lipsa poti fi inlocuite si sudate altele noi.
Singura problema majora o constituie trenul de rulare:motor,cutie,planetare si partea electrica.Motoarele existente pe Caddy sunt foarte slabe, gen 50-70Cp.Asa ca motorul va fi inlocuit cu altul mai potent.Prima varianta ar fi un motor de VW GTI de 2.0 benzina sau 1.8T benzina, care pleaca de la 150Cp.Celelalte variante ar fi un 1.6 GDI de Kia + cutie sau o ultima varianta, un 2.5 sau 3.0 TDI de pe VAG.
Aici as dori sa intreb si pe altii mai priceputi: cam ce inseamna un "transplant" complet al unui motor? Cea mai ieftina solutie ar fi o masina donatoare.Motorul si cutia sa fie luate impreuna de pe o masina donatoare sau se poate pune si alta cutie?Electrica trebuie sa fie cea de pe masina donatoare cu tot ce inseamna calculatoare?E putin cam vraiste ce intreb eu, dar macar sa stiu din capul locului cu ce am de-a face. :D

Cum va arata masina?
Pai as vrea bena sa fie placata cu lemn iar acelasi lemn sa se gaseasca si la interior, unde bordul,fetele de usi si scaunele vor fi imbracate in piele.Bena va fi acoperita cu un capac din lemn sau fibra de sticla, care sa se ridice cu amortizoare la fel ca o capota.
Exteriorul masinii vreau sa ramana autentic, iar pentru asta se gasesc bari, grile cromate,stopuri si faruri originale, toate noi.
Nu va lipsi sistemul audio si insonorizarea totala.
Ultima chestie ar fi suspensie pe aer, cu butelia si compresorul montate in spate.

E mult de lucru, sunt atatea de pus pe lista, dar nu ma grabeste nimeni.In mare parte, reparatiile pe caroserie si sasiu( taieturi, polizari, suduri, pregatit pentru vopsit), montaj articulatii, placare lemn,sonorizare etc , vor fi facute de mine.Vopsitul, montajul motorului, suspensiei pe aer, personalizare interior si tot ce tine de electrica masinii, vor fi facute de persoane avizate.

Cam atat pentru moment.Primul pas e achizitionarea masinii.Restul, incet incet.

Va astept cu sfaturi
Multumesc
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: Proiect restaurare pick-up

Post by Razica »

Sfatul meu, daca optezi pt caddy incearca sa alegi grupul motopropulsor tot din curtea lor. E vorba de cele 3 (sau 4) prinderi ale GMP ului. Clar 1.6 gdi nu are exact acelasi prinderi ca Vag. Te ai gandit la 2.7 l vr6 de pe golf 3? 2.5 si 3.0 tdi (daca reusesti sa le faci sa intre) au dezbaterile mai mari si e posibil sa iti atinga alte componente..gen radiator sau tevile de racire.
Electronica so toate anexele ar trebui sa o iei tot de pe masina donatoare si obligatoriu sa ai si un tester.
In rest..mult succes si multa rabdare !

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Proiect restaurare pick-up

Post by b76bgaarh »

bujet?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Proiect restaurare pick-up

Post by Nesta3 »

2,7 am vrut sa spun.Cel mare de 3.0 e cam dificil de montat.E bestie 2,7vr6 ala si impreuna cu VR5 cica ar fi cele mai bune motoare de pana acum ale grupului VAG(pentru cine nu il intereseaza consumul).
Anyway, daca auziti sau va sare in ochi vreun caddy la vanzare, sa imi dati de veste.

Referitor la buget,nu am o limita anume,dar nici nu vreau sa ma intind prea mult.Avand in vedere ca e un proiect pe 2-3 ani sa zicem, nu stau sa fac calcule peste calcule.In mare, stiu la ce costuri sa ma astept, cele mai mari fiind cu grupul motopropulsor.In rest, sunt lucruri marunte ,care nu costa foarte mult, mai ales ca nu e graba.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Post Reply

Return to “Cafenea”