Traficul în București

De toate pentru toţi
User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Traficul în București

Post by zaboss »

Mi se pare mie sau în ultima vreme traficul a devenit MULT mai aglomerat?

OK, eu stau în cartierul sinistrat (sau mai repede spus șantierul, nu cartierul) Drumul Taberei, dar cam toate drumurile pe care le fac durează mai mult. Cu rare excepții, mă deplasez în afara vârfurilor, dar și atunci se simte. Azi am făcut 50 (cincizeci) de minute pe bucata Prelungirea Ghencea-Prosper. Am ieșit din parcare la 8:30 și abia la 9:25 am ajuns la intrersecția cu Prosper. Un prieten cu care vorbeam a făcut cu RATB 40 de minute pe Antiaeriană de la Alexandriei la intersecția cu Ghencea. Acum vreo două săptămâni am făcut o oră (tot din Prelungire) până la Lacul Morii, când, văzând că e blocat tot Crângașiul în față, am virat pe Splai ca să dau peste o aglomerație similară și pe Basarab. În mod normal, într-o oră ar fi trebuit să fiu deja la Pietroiu Crăcănat. În 2006-2008 făceam naveta dimineața în Dorobanți, 1:30. Prin 2010-2012, scoteam cam 40 minute. Acum am făcut mai mult de 1:30. Pe la orele 14:00, Fane Babanu e blocat pe ambele direcții. La fântâni, la fel. Mi se pare mai aglomerat ca în anii de glorie (până în 2008, când a fost apogeul). În 2009 a fost o scădere bruscă - datorată și celor două generații de studenți care au terminat simultan (unii pe primul ciclu Bologna, celălalt pe stil vechi), care s-a suprapus și pe criză, astfel că s-a simțit brusc o eliberare în trafic.

Boom economic?
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Traficul în București

Post by b76bgaarh »

sa vezi nebunie cand o sa scada si tvaul la mancare.

ps eu astept sa termine odata pasajul de la casa scanteii.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Traficul în București

Post by Ogy »

Oamenii sunt mai obositi, stresati, egoisti, rautaciosi, "chibzuiti" (merg la consum)...mai pune tu.

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Traficul în București

Post by Caralumba »

Apropos de titlul topicului, iata patania unui coleg http://www.trafictube.ro/accident-live-rosu/
Fair day, be well !
Image

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Traficul în București

Post by quelloo »

am observat si eu in ultima vreme un trafic mai aglomerat ca in mod normal, inclusiv seara si in weekend, ceea ce este si mai ciudat.
au mai fost totusi in weekenduri ceva evenimente care au inchis traficul pe unele artere si de acolo s-a mai stricat un pic.
si semafoarele parca sunt sincronizate din ce in ce mai prost (stefan cel mare - fix daca mergi cu 50-60 intre semafoare le cam prinzi pe toate rosii)

si buba cea mai mare, calitatea soferilor/soferitelor speriati de bombe este in crestere masiva. Sa mergi cu 20-30 pe arterele de 60 este inadmisibil si nu mai zic de aia care lasa 3-4 lungimi fata de masinile din fata. Cum dracu sa nu se bage aia de la sinele de tramvai in fata lor cu atata spatiu liber.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Traficul în București

Post by panzer »

Waze ajuta mult. Mai ales la accidente si pe unde e militia. :mrgreen:

Sunt diferente mari intre diverse parti ale orasului: Pipera, Drumul Taberei, Iancului (unde se lucreaza), Colentina sunt foarte aglomerate. Bucurestii Noi de asemnea e vraiste din cauza metroului.

Pacat ca nu poti ocoli Bucurestiul: de pe prelungirea ghencea n-o sa scapati de trafic decat in momentul in care o sa puteti iesi pe DNCB. Eu faceam Militari Pipera prin DNCB si ajungeam mai repede decat prin oras. Daca termina DNCB intre A1 - DN7 anul asta din Militari se va iesi mai bine in afara Bucurestiului. Si odata ce se va putea face asta si drumul prin oras va fi mai usor.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Traficul în București

Post by zaboss »

Păi se iese bine în centură. La barieră problema este când vrei să intri din centură în prelungire. Pe centură mai sunt dopuri la A2 și podul Dragomirești, plus sensurile giratorii de la Chitila și Otopeni. Față de oraș sunt vreo 20 de km în plus și depinde foarte mult unde ai treabă în Pipera.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Traficul în București

Post by panzer »

Care sens de la Chitila? Cel de sub pod?
La Otopeni poti sa stai e drept, dar se ocoleste cu succes prin Ionescu Sisesti.

Dupa vacanta de 1 mai a inceput balamucul si in comuna Pipera: se lucreaza la largire. Super!

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Traficul în București

Post by zaboss »

Cel de la Benzinăria Mol, către Buftea.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Traficul în București

Post by b76bgaarh »

acolo e Mogosoaia, nu Chitila.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Traficul în București

Post by zaboss »

:o :shock:
Mai greșește omul...
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Traficul în București

Post by b76bgaarh »

aseara si azi dimineata fu f liber.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

Post Reply

Return to “Cafenea”